Utrata masy kostnej, problemy z sercem, kamienie nerkowe… Organizm ludzki zostaje wystawiony na próbę w kosmosie, ale po powrocie na Ziemię niemal całkowicie wraca do zdrowia po trzech miesiącach – tak wynika z blisko dwudziestu badań przeprowadzonych na turystach kosmicznych, opublikowanych we wtorek w czasopiśmie Nature.
„To najbardziej szczegółowe badanie, jakie kiedykolwiek przeprowadziliśmy na załodze” – wyjaśnił na konferencji prasowej Christopher Mason z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku, główny autor jednego z badań.
Zrozumienie wpływu lotów kosmicznych na zdrowie ma kluczowe znaczenie dla przyszłych załogowych misji księżycowych i nie tylko, ale także dla branży turystyki kosmicznej, która ma nadzieję wysłać na orbitę każdego, kto może sobie na to pozwolić.
Naukowcy z ponad 100 instytucji na całym świecie sprawdzili wszystkie dane dotyczące stanu zdrowia czterech turystów kosmicznych z kosmosu
Wielkość próby jest niewielka w porównaniu z około 700 osobami, które faktycznie odwiedziły kosmos od początku inwazji kosmicznej. Jednak rządy nie zawsze były skłonne do udostępniania danych ze swoich misji, powiedział Afshin Beheshti z NASA, jeden z naukowców kierujących badaniami.
Czterej Amerykanie z misji Inspiration4 nie zawahali się przejść szeregu testów. Wyniki szeroko rozpowszechniono i porównano z wynikami testów przeprowadzonych na 64 innych astronautach.
Zmiany we krwi, sercu, skórze, białkach, nerkach, genach, komórkach: nic lub prawie nic o ciele nie zostało zapomniane.
– Na Marsie „bezpiecznie” –
Lot załogowy może prowadzić do utraty masy kostnej, problemów z sercem, problemami z oczami, problemami z nerkami itp. Jednak około 95% tych wskaźników zdrowia powraca do poprzedniego poziomu w ciągu trzech miesięcy od powrotu na Ziemię, a ludzie szybko wracają do zdrowia, mówi Christopher Mason.
Naukowiec ma nadzieję, że wyniki te pomogą naukowcom w określeniu niezbędnych leków lub środków zapewniających lepszą ochronę załóg.
Misja Inspiration4, finansowana przez jej dowódcę, miliardera Jareda Isaacmana, chciała udowodnić, że kosmos jest dostępny dla ludzi, którzy nie spędzili lat na szkoleniu do tego wyczynu.
Jedno z badań ujawniło, że telomery – końce chromosomów – wszystkich czterech członków załogi znacznie się wydłużyły na orbicie. Jednak w ciągu kilku miesięcy po powrocie na Ziemię powróciły do swojej pierwotnej długości.
Ponieważ telomery również wydłużają się wraz z wiekiem, znalezienie sposobu na rozwiązanie tego problemu mogłoby pomóc w walce ze starzeniem się – komentuje Susan Bailey z Colorado State University, autorka jednego z badań.
Biorąc pod uwagę zebrane dotychczas dane, „nie ma powodu, dla którego nie moglibyśmy bezpiecznie dostać się na Marsa i z powrotem” – powiedział Mason.
Dodał jednak: „Prawdopodobnie nie wykonamy wielu lotów, biorąc pod uwagę znaczenie promieniowania”.
Jedno z badań wykazało, że myszy narażone na działanie równoważnego promieniowania przez 2,5 roku w przestrzeni kosmicznej doznały trwałego uszkodzenia nerek.
„Nawet gdyby astronauta mógł polecieć na Marsa, po powrocie mógłby potrzebować dializy” – skomentował w notatce prasowej główny autor jednego z badań, Keith Siu z London Tube Centre.
Inne badanie sugeruje, że astronautki mogą lepiej tolerować stres związany z lotami kosmicznymi. „Można to wytłumaczyć faktem, że kobiety muszą mieć dzieci i dlatego ich ciała są bardziej przyzwyczajone do większych zmian” – komentuje Christopher Mason.
Opublikowano 11 czerwca o 19:55, AFP
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Kiedy sen jest słaby, to stare, dobre rozwiązanie pomaga za każdym razem
Wzmacniacz rakiety SpaceX Falcon 9 eksplodował podczas lądowania
Szczepienie uczelni przeciwko HPV przedłużone do początku roku akademickiego