Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Orange Polska dołącza do europejskiego projektu infrastrukturalnego

Orange Polska ogłosił sojusz z holenderskim funduszem emerytalnym ABG, którego celem jest obniżenie ceny sieci FDTH w całym kraju.

Francuski operator z siedzibą w Orange powiedział, że utworzył spółkę joint venture 50:50 o nazwie Fiberco z ABG, ramieniem zarządzającym nieruchomościami ABG.

Nowe JV obejmie 2,4 miliona połączeń, w tym 1,7 miliona gospodarstw domowych, które mają zostać wysłane przez sieć w ciągu najbliższych pięciu lat.

Pozostałe przyłącza ma wnieść Orange Polska, który do końca 2020 roku pokryje siecią światłowodową 5 mln gospodarstw domowych.

Nowa umowa z ABG jest zwieńczeniem procesu konkurencyjnego rozpoczętego przez Orange Polska w ubiegłym roku w celu ochrony długoterminowych partnerów. Celem jest wprowadzenie światłowodów do obszarów z ograniczonym dostępem do szybkiej infrastruktury szerokopasmowej lub bez niego.

JV wyceniany jest na około 2,75 mld USD (723 mln USD). ABG ma zapłacić Orange Polska ok. 1,37 mld zł (360 mln dol.), 65% za zamknięcie, a resztę przelać między 2022 a 2026 rokiem.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w sierpniu tego roku. Warto zauważyć, że aby uzyskać większościową kontrolę, Orange Polska ma opcję kupna 1% JV w latach 2027-2029.

Orange Polska będzie kotwicą nowego Fiberco, opartego na modelu open access, który świadczy usługi hurtowe innym operatorom. Według Orange, nowe przedsięwzięcie prawdopodobnie skorzysta na ukrytym popycie na usługi szerokopasmowe o dużej przepustowości w Polsce.

Digital Economy and Social Index (DESI) 2020, ogólny standard mieszkań szerokopasmowych w Polsce wyniósł 62% w 2019 r., W porównaniu z 78% w Unii Europejskiej.

Polska wypada jednak lepiej niż średnia UE zarówno pod względem szerokopasmowego, jak i mobilnego Internetu szerokopasmowego o prędkości co najmniej 100 Mb / s.

Projekt europejski

Polski JV to kolejna część strategii infrastrukturalnej Orange w całej Europie. Na przykład operator niedawno ogłosił plany przekształcenia swoich ruchomych wież w wieżę zwaną Totem.

READ  Polska: „Niemcy muszą wziąć odpowiedzialność za II wojnę światową” (Minister Spraw Zagranicznych)

Utworzyła również jednostkę światłowodową Orange Oferuje we Francji i jest w trakcie sprzedaży 50% udziałów w firmie La Bank des Territories (biznesowy oddział Guys des Diptis), CNP Assurance i EDF.


Chcesz dowiedzieć się więcej o optyce? Sprawdź nasz ekskluzywny kanał optyczny na temat czytania światłem tutaj.


Warto zauważyć, że ABG / APP została wybrana na partnera, ponieważ fundusz emerytalny niedawno dołączył do KPN w ramach nowej inicjatywy światłowodowej w Holandii.

Były holenderski operator zasiedziały już teraz zamierza połączyć 2,5 miliona rodzin w dużych gminach w ciągu najbliższych pięciu lat; Nowa inicjatywa APP ma na celu dodanie kolejnych 700 000 domów na wsi i 200 000 lokali w 1400 parkach handlowych.

Powiązane posty:

Anne Morris, współautorka, specjalizuje się w lekkim czytaniu