Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oran jest gospodarzem Igrzysk Śródziemnomorskich, imprezy sportowej zaprojektowanej dla Federacji

Oran jest gospodarzem Igrzysk Śródziemnomorskich, imprezy sportowej zaprojektowanej dla Federacji

Po raz pierwszy Algieria była gospodarzem Igrzysk Śródziemnomorskich w 1975 roku w Algierze.

Dziś, po 47 latach, Igrzyska wracają na algierską ziemię, a 19. edycja odbywa się w Oranie.

Wielosportowe wydarzenie, które rozpoczęło się 25 czerwca, gromadzi ponad 3000 sportowców z 26 krajów regionu Morza Śródziemnego. Uroczystości rozpoczęły się na wspaniałym Stadionie Olimpijskim w drugim co do wielkości mieście Algierii. Na miejsce przybyło 40 tysięcy szczęśliwców, którzy mogli w pełnej krasie obejrzeć uroczystość otwarcia igrzysk.

Dziesiątki tysięcy ludzi również wyszło na ulice podczas tego wyczekiwanego wydarzenia, witając gości z Afryki i Europy.

„Jestem z Oranu i przyjechałem specjalnie z Warszawy do Polski, aby wziąć udział w Igrzyskach” – mówi jeden z gości.

Jeśli chodzi o młodą kobietę, powiedziała, że ​​organizacja Igrzysk wykracza poza sport: „To dla nas w Oranie i dla Algierii źródło dumy, że jesteśmy gospodarzami tych Igrzysk Śródziemnomorskich. To wspaniale!”

Majestatyczna ceremonia otwarcia

Z okazji powrotu Igrzysk do Algierii zorganizowano wystawną ceremonię otwarcia, w której wzięło udział setki artystów, muzyków i tancerzy. Dwie godziny rozrywki z animowanym pokazem fajerwerków, który celebruje algierski krajobraz, jego historię i wpływy w regionie Morza Śródziemnego.

Delegacje 26 uczestniczących krajów wyjechały w żywej atmosferze, która jest prawdziwym powodem do radości.

Zgodnie ze zwyczajem grecka delegacja, która tradycyjnie reprezentuje kolebkę igrzysk olimpijskich, jako pierwsza weszła na tor lekkoatletyczny. Delegacja algierska została ciepło przyjęta przez publiczność.

Wśród sportowców był flagowiec Iman Kalev, bokser, który posiada tytuł wicemistrza świata w kategorii ultralekkiej. Ceremonia i noszenie flagi były powodem do dumy młodej zawodniczki, która odcisnęła swoje piętno na historii kobiecego boksu w swoim kraju. W maju 2022 roku została pierwszą Algierką, która zagrała w finale Mistrzostw Świata.

„Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że mój kraj jest gospodarzem Igrzysk Śródziemnomorskich” – powiedział 23-letni bokser. „Mogę powiedzieć, że cały basen Morza Śródziemnego znajduje się w moim kraju. Jako sportowcy czujemy się jak jedna rodzina… Jesteśmy sportowcami z basenu Włoch, Hiszpanii, Egiptu i Tunezji. Wszystkie te kraje tworzą jeden kraj.”

READ  Powrót do starego materiału filmowego „Królowej nocy”

Gry Święto Jedności

izolacja. To motto tych gier, które łączą trzy kontynenty: Afrykę, Azję i Europę. Multisportowa rywalizacja jest drugą po Igrzyskach Olimpijskich, na której spotykają się różne kultury, religie i języki.

To jest udział, który opisuje prezydenta CIJM, Davida Tisano: „Istnieje wielka różnorodność ludzi na Morzu Śródziemnym, większa zjednoczona wielka jednostka sportowa i sport. Wyróżniają się filary ruchu sportowego, a mianowicie: bycie razem, poznawanie nowych kultur, mieszanie się z innymi kulturami, uświadamianie sobie, że nie ma świata sam w sobie i że wszystko kręci się wokół nas, ale jest ich wiele światów, a każdy z nich z nich ma swój własny świat, więc go integrujemy.

Śródziemnomorskie miejsce spotkań

Przez 12 dni sportowcy mieszkają w „śródziemnomorskiej wiosce”, stworzonej na tę okazję na powierzchni 39 hektarów, kilka kilometrów od Oranu. W wiosce również śpią, jedzą i ćwiczą. Każdy naród ma swój własny budynek, ale krzyżowanie się na ulicach wsi pozwala młodym sportowcom na wzajemne poznanie się i tworzenie więzi, które wykraczają poza różne kultury i tradycje.

„Wszyscy chcemy wygrać w dniu zawodów, ale ostatecznie obejmujemy się i szanujemy nawzajem, i to jest prawdziwe zwycięstwo”, mówi Luigi Bossa, włoski karateka, nosiciel flagi i mistrz olimpijski Tokio 2020. „Ponieważ w pewnym momencie życie sportowe mija, ale relacje międzyludzkie z ludźmi, z którymi walczyliśmy, pozostają na macie tatami, na torze lub gdziekolwiek indziej. I to musi być kontynuowane dla przyszłych pokoleń”.

zadowolonych sportowców

Impreza sportowa odbywa się w 37 miejscach rozsianych po całym mieście. Niektóre są nowe, a niektóre zostały odnowione na konkursy i lekcje. Praca trwała latami, a wynik wydawał się wszystkim podobać, czego dowodem był francuski siatkarz i chorąży Luca Pesek.

„To prawda, że ​​w porównaniu z innymi zawodami, do których jesteśmy przyzwyczajeni jako siatkarze, organizacja jest inna – przyznaje – ale naprawdę cieszymy się, że tu jesteśmy. Chętnie odkrywamy wszystko, bawimy się i sprawiamy, że ludzie kochają sport i to właśnie będziemy starać się robić. »

READ  Archeolodzy odkryli w polskim zamku 500-letnią grę planszową

Igrzyska Śródziemnomorskie potrwają w Oranie do 6 lipca.