Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Opozycja potępia wprowadzony przez rząd „wykaz ciąży”

Opozycja potępia wprowadzony przez rząd „wykaz ciąży”

W Polsce w poniedziałek 6 czerwca opozycja parlamentarna potępiła decyzję rządu o zmuszenie lekarzy rodzinnych do rejestrowania kobiet w ciąży w cyfrowym rejestrze medycznym. „Nowe narzędzie represji” Wobec kobiet W kraju, w którym aborcja jest praktycznie zabroniona.

Zarządzeniem ministra zdrowia Adama Nietzschelsky’ego informacje związane z ciążą powinny być zawarte w tej ewidencji wraz z informacjami o przebytych lub obecnych chorobach, badaniach lekarskich, leczeniu czy grupie krwi. Według ministerstwa taka informacja może pomóc pacjentom.

Zamiast tego, posłanka liberałów Camila Kasiuk-Bihovich powiedziała dziennikarzom, że rekord się narodził. „Aby stworzyć nowe narzędzie prześladowania i kontroli Polek, (…) Polityczny wpływ państwa na nasze życie i nasze zdrowie.”.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce odbyły się masowe demonstracje, by oddać hołd ofiarom ustawy antyaborcyjnej

„Ingerencja w życie kobiet”

„W innej epoce transfer takich informacji do systemu nie byłby powodem do niepokoju, ale w obecnym kontekście jest to wyraźny sygnał o nowej próbie ingerencji państwa w życie kobiet”.Cytowana była codziennie Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Ochrony Praw Kobiet. Gazeta Wyborcza.

Oprócz personelu medycznego dostęp do cyfrowej dokumentacji medycznej może być ścigany – obecnie ograniczany przez rządzących nacjonalistycznych populistów – w tym kraju, naruszając praworządność na mocy nakazu sądowego. Wspomniany kilkakrotnie przez władze europejskie.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Rok po wirtualnym zakazie aborcji w Polsce kwitnie „aborcja bez granic”

Według posłanki Katharsiny Lupnavar, „Od sześciu lat prawa reprodukcyjne kobiet są ograniczone do kawałków”. Polska. „Najpierw wprowadzamy zalecaną antykoncepcję awaryjną (…)Późniejsze nawożenie próbne nie jest już finansowane z budżetu państwa, (…) Makabryczny werdykt Trybunału Konstytucyjnego pojawia się później.”W październiku 2020 roku aborcja została zakazana w przypadku poważnego poronienia. Zgodnie z prawem kobieta, która dobrowolnie przerywa ciążę, nie jest ścigana, w przeciwieństwie do lekarza, który to zrobił lub osób, które jej pomogły.

READ  Pod rządami prawa UE wywiera coraz większą presję na Polskę

Polska, kraj w dużej mierze katolicki, ma jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji w Europie. Dziś, według oficjalnych danych, w kraju dokonuje się mniej niż 2000 aborcji rocznie. Organizacje feministyczne szacują, że każdego roku dokonuje się około 200 000 aborcji, nielegalnie lub za granicą.

Świat z AFP