Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Opowieść specjalnego korespondenta Le Picaro

Opowieść specjalnego korespondenta Le Picaro

Personel medyczny transportuje rannych ukraińskich żołnierzy z ośrodka medevac do samolotu ewakuacji medycznej zaparkowanego na płycie lotniska Rzeszów-Jasionka, Polska, 23 marca. PETTER BERNTSEN/AFP

Oświadczenie – W kontekście wojny mała gmina stała się prawdziwym zapleczem logistycznym.

Specjalny wysłannik Rzeszowa

W Polsce miasto Rzeszów, we wschodniej części kraju, znajduje się w czołówce wojskowego systemu logistycznego zaopatrującego armię ukraińską. W kwietniu 2022 r. 200 000 mieszkańców Rzeszowa gościło 100 000 ukraińskich uchodźców w szczytowym momencie kryzysu humanitarnego, co czyni go pierwszym miastem na świecie, któremu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał tytuł „Miasta Zbawicieli”. To średniej wielkości miasto, oddalone o godzinę jazdy od granicy, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekształciło się w kosmopolityczne centrum i prawdziwe strategiczne zaplecze sił alianckich.

Jednak w przeszłości sami Polacy postrzegali Rzeszów jako tradycjonalistów i wycofywali się. „Do tej pory miasto nigdy nie widziało tak wielu narodowości na swojej ziemi„, zapewnia Manoir Ostoya, dyrektor hotelu, Karina Kusek-Puk. 1400 Indian wypędzonych z Ukrainy w pierwszych tygodniach konfliktu, potem uchodźcy…

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów. 92% pozostało do odkrycia.

Chcesz przeczytać więcej?

Natychmiast otwórz wszystkie elementy.

Już subskrybowane? zalogować się

READ  Vendimiers w zamian za Polskę