Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Olivier Lascarre, redaktor naczelny Digital Department of Science i Avenir La Recherche: „Elonowi Muskowi udało się zmienić świat”

Olivier Lascarre, redaktor naczelny Digital Department of Science i Avenir La Recherche: „Elonowi Muskowi udało się zmienić świat”

Redaktor naczelny działu cyfrowego w Science et Avenir-La Recherche, z wykształcenia inżynier jest autorem książki śledczej o miliarderze Elonie Musku. Na zaproszenie Parc Galea w niedziele o godz. 15.00 wygłasza prelekcję o podróży tego człowieka, który przeciwstawił się nauce. wstęp

Jest najbogatszym człowiekiem na świecie i jednym z najbardziej znanych maniaków na świecie. wybitny miliarder, geniusz naukowy, Elona Muska51-letni amerykański biznesmen, który ugruntował swoją pozycję we wszystkich głównych obszarach współczesnej nauki, rewolucjonizując sektor kosmiczny. zmartwiony lider Jesteś tuI SpaceXI Świergot I link gwiazda, który chce podłączyć komputery do naszych mózgów i wysłać ludzkość na Marsa, jest przede wszystkim człowiekiem przeciwstawiającym się nauce. dziennikarz w Nauka i przyszłe badaniaOlivier Lasscar poświęca pisemne badanie tej złożonej postaci, która w równym stopniu fascynuje, co doprowadza do szału. Wybrane kawałki.

Przeczytaj także. Claudie Heignery, pierwsza francuska astronautka, na konferencji w Bastii, 24 czerwca

Przejdźmy od razu do sedna sprawy. Czy Elon Musk to wizja czy zagrożenie?

Prawda leży między nimi. Elon Musk jest wizjonerem. Trudno twierdzić coś przeciwnego, ponieważ potrafił wymusić technologiczne wybory, które wbrew wszelkim przeciwnościom odpowiadały jego obsesji.

Tak jest w przypadku kosmosu: wraz ze swoją firmą SpaceX wynalazł model rakiety wielokrotnego użytku. Nawet giganci branży nie mogli w to uwierzyć. Najlepsze: Śmiali się z tego, co uważali za fantazje młodego człowieka z gospodarki cyfrowej, który nic nie wiedział o kosmosie. Mylili się. Z tego punktu widzenia Elon Musk jest prekursorem.

Ma to też niebezpieczną stronę. Dzieje się tak na przykład, gdy instalujesz satelity Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej, aby zapewnić im prywatny dostęp do Internetu, bez proszenia kogokolwiek. lub prawie. W ten sposób stworzył chaos w kosmosie o globalnych konsekwencjach.

Mówił nam o życiu ludzkości, ale na tym świecie nie ma montre, nie mamy 80% odpowiedzialności społecznej na Twitterze, po tym jak ogłosiliśmy koniec 2022 roku. To paradoksalne, prawda?

Oczywiście, i to pokazuje, że ta postać, która często wywołuje bardzo binarne komentarze, w rzeczywistości oferuje wiele niuansów. Musk pozostaje biznesmenem. Jednak to, co go wyróżnia na tle innych miliarderów, którzy wyruszyli na podbój kosmosu, to przekonanie, że działa w najlepszym interesie ludzkości. Co nie powstrzymuje go przed zachowywaniem się jak kowboj. I jak dotąd najwyraźniej nikt nie stanął mu na drodze.

Jego firma SpaceX wyruszyła na podbój kosmosu w celu powrotu na Księżyc i zbadania Marsa. Celem Elona Muska jest założenie tam niezależnej ludzkiej kolonii w obliczu przyszłości, którą postrzega jako zagrażającą Ziemi. Jaki jest cel tych Gwiezdnych Wojen?

Celem jest lot na Marsa. Naprawdę w to wierzy i wszystko skupia się wokół tego celu. Jeśli będzie robić interesy w kosmosie, za pośrednictwem satelitów ogromnej konstelacji Starlink, zapewni sobie środki na realizację tych ambicji. Starlink to nic innego jak futurystyczna krowa. Ponieważ uważa ten projekt na Marsa za kluczowy dla ludzkości.

Mówi, że Ziemia nie będzie w stanie pozwolić nam żyć przez wieki, więc musimy znaleźć sposób, aby wyjechać i żyć gdzie indziej. Jego teoria opiera się na chęci uczynienia Marsa nadającym się do zamieszkania, podczas gdy naukowcy w ogóle w to nie wierzą. Można go eksplorować, ale nie mieszkać w nim. Musk broni tego pomysłu, nawet jeśli oznacza to przeciwieństwo naukowców, którzy twierdzą, że nigdy nie będzie „Planety B”.

Implanty mózgowe, sztuczna inteligencja, rozwój samochodów zasilanych energią słoneczną… projekty, które prowadzi, są tyleż ambitne, co spektakularne. Czy wierzy, że technologia może zapewnić rozwiązanie wszystkich problemów ludzkości?

Właściwie to cecha osobowości. Niektórzy nazywają go „technicznym”, ponieważ głosi przekonanie, że wszystko można rozwiązać za pomocą technologii. Jest też to przerażające stwierdzenie: jeśli młotek jest narzędziem, które umożliwia powieszenie ładnego obrazu na ścianie, umożliwia również rozbicie głowy sąsiadowi. Technologia jest tym, co z niej zrobisz.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę każdy z projektów Elona Muska, które wydają się bardzo odległe od siebie, mimo wszystko zbiegają się one w projekcie Mars: SpaceX umożliwia podróż w kosmos; Starlink zapewnia potencjał dla wszechobecnego Internetu na Ziemi, a być może już jutro, aby wyposażyć Marsa; Czy, dlaczego nie, samojezdne samochody mogłyby być używane do podróżowania między różnymi marsjańskimi miastami… Wszystko to wzmacnia pomysł, być może szalony, że Musk jest gotów zrobić wszystko, aby się tam dostać.

Czy czyniąc to, nie pokazuje też, że wszystko można zrobić z pieniędzmi?

Pokazuje jednak, że pieniądz jest niezwykłą dźwignią; Co już wiedzieliśmy. Jednak Musk postrzega pieniądze bardziej jako narzędzie niż cel. To nie wujek Scrooge chce zebrać najwięcej pieniędzy w Kitty. Widać to wyraźnie w przypadku Twittera: sieć społecznościowa straciła znaczną część swojej wartości w ciągu jednego roku.

Ludzie się z niego śmieją, ale chyba go to nie obchodzi. Ponieważ wyobraża sobie Twittera w kontekście długoterminowym, jako sposób wpływania na całą swoją pracę. To chyba najbardziej destabilizuje Muska: jest osobą, która planuje bardzo długoterminowo. Do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Jej działania są szeroko nagłaśniane, ale czy mają wymierny wpływ na nasze środowisko?

Jeśli zapytasz Ukraińca, powie, że tak. Oczywiście. Widzimy, poprzez wojnę rozpętaną przez Rosję, jak Elon Musk stał się postacią geopolityczną. Zmienił wszystko na boisku. Ukraina została odcięta od świata przez konflikt i nie ma już dostępu do internetu. Dzięki Starlink mogli ponownie połączyć się, komunikować z bliskimi i korzystać z sieci w kontekście wojskowym.

Z tego punktu widzenia namacalnie zmienił życie ludzi. Dla Francuzów jest to być może mniej oczywiste, chociaż nadal istnieje wiele białych obszarów, zwłaszcza poza Francją kontynentalną, a Starlink zapewnia ważne rozwiązanie w zakresie łączności. Ale inne działania mogą mieć bardziej bezpośredni wpływ.

Na przykład?

Eksperymenty z implantami chipowymi w mózgu mogą ostatecznie mieć kluczowe zastosowania medyczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które mogą zdalnie sterować maszynami. Ten typ narzędzia istnieje do dziś w typowej formie. Intencją Muska jest przejście do produkcji tych narzędzi.

Jego działalność jest taka, że ​​obserwatorzy zastanawiają się: czy ma ambicje polityczne?

Elon Musk jest postacią polityczną w tym sensie, że zmienia życie miasta. Czy ma aspiracje wyborcze? Nie sądzę. Jego obsesją jest sukces jego firm i osiągnął taki poziom mistrzostwa technologicznego, że jego projekty napotykają teraz ramy prawne.

Ta dziedzina jest badana z szybkością nie taką, jak ustawodawca. Dlatego musi mieć zgodę polityków na realizację swoich projektów. Na przykład, aby opracować samochody samojezdne, musisz mieć na to pozwolenie. To samo dotyczy wszczepiania czujników w głowy zdrowych ludzi.

W Europie miliarderzy są znacznie mniej burzliwi i ekstrawaganccy niż Elon Musk czy inni tacy jak Richard Brandson czy Jeff Bezos. Czy to Twoim zdaniem brak?

W pewnym sensie tak. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z pracą Muska, jest on siłą napędową, która załatwia sprawy. Przed nim sektor lotniczy stał się zakurzonym polem, o którym nikt już nie mógł marzyć. Jej moc jest dynamitem i energetyzuje wszystko, do tego stopnia, że ​​doprowadziła do pewnego rodzaju zauroczenia. Dziś wielu młodych ludzi interesuje się kosmosem, ponieważ olibrius elektryzuje ich jak piżmo.

Inny przykład: na poziomie technologicznym Francja i Europa straciły wiele pociągów. Mamy w naszym kraju cennych naukowców, których trudno nam zatrzymać, ponieważ warunki badań stały się bardzo niepewne. Nie mamy do zaoferowania wspaniałej historii, jaką mogłaby być podróż na Marsa.

Czy pchając badania na tak wysoki poziom, Elon Musk nie zastąpi roli, jaką do tej pory pełniły państwa?

To jeden z głównych problemów tej postaci. Władza, którą nabywa, czasami przewyższa władzę ogólną. Niektóre obszary, takie jak na przykład lotnictwo, są uważane za prerogatywy państw. Jeśli chodzi o sieć Starlink, Elon Musk ma teraz wszystkie elementy, które pozwalają mu zająć pozycję monopolisty na satelitarny Internet. Teraz pytanie brzmi, jak dalece Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Stany Zjednoczone, pozwolą na kontynuację tej sytuacji.