Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Częste zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Częste zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Nowe badanie potwierdza związek między bezsennością a możliwością wystąpienia udaru. I to zwłaszcza wśród osób poniżej 50 roku życia.

Spanie dużo lub mało, drzemka przez ponad godzinę, chrapanie… to tylko niektóre z czynników związanych ze snem, które zwiększają ryzyko udaru. Istnieją inne, według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Richmond w Stanach Zjednoczonych, a ich wyniki zostały opublikowane w NeurologiaDziennik medyczny Amerykańska Akademia Neurologii.

Naukowcy wykorzystali dużą bazę danych, obejmującą średnio ponad 30 000 osób w wieku 61 lat, z których żadna nie miała historii udaru na początku badania. Uczestnicy zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich snu: czy mieli trudności ze snem? Czy często budzą się w nocy? Czy wstali bardzo wcześnie rano? Jak często czują się wypoczęci po przebudzeniu? itp.

Następnie sami uczestnicy musieli ocenić nasilenie swoich zaburzeń. Ich obserwacja trwała łącznie 9 lat; W tym okresie ponad 2000 z nich miało udar. Którzy uczestnicy? Czy miały problemy ze snem? Czy można określić kierunek? To właśnie naukowcy starali się ustalić, po zneutralizowaniu różnych zmiennych, takich jak picie alkoholu, palenie tytoniu i brak aktywności fizycznej, wielu elementów zwiększających ryzyko udaru mózgu.

Działaj w profilaktyce

Doszli do wniosku, że rzeczywiście istnieje związek między bezsennością a udarem. Szczegółowo, uczestnicy, którzy mieli od jednego do czterech objawów bezsenności, mieli o 16% zwiększone ryzyko udaru w porównaniu z osobami bez żadnych objawów. Dla tych, którzy zgłosili od pięciu do ośmiu objawów bezsenności, ryzyko wzrosło o 51%.

Biorąc pod uwagę czynnik wieku, związek między udarem a bezsennością był szczególnie silny u osób poniżej 50 roku życia, z czterokrotnie większym ryzykiem u osób z pięcioma do ośmioma objawami bezsenności niż u osób, które nie zgłaszały żadnych objawów. U osób powyżej 50 roku życia ryzyko wzrosło „tylko” o 38%. Aby wyjaśnić tę różnicę, autorzy badania wyjaśniają to Lista czynników ryzyka udaru, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, może rosnąć wraz z wiekiem, czyniąc objawy bezsenności jednym z wielu potencjalnych czynników..

podsumowują Zarządzanie objawami bezsenności w młodszym wieku może być skuteczną strategią zapobiegania udarowi mózgu.. Sprawdzone rozwiązania promujące sen obejmują regularne pobudki i pory snu, zjedzenie lekkiej kolacji oraz blokowanie niebieskiego światła ze smartfonów i tabletów przed snem. Iść spać… Prosta wskazówka do zastosowania, ale czasem może nie wystarczyć. W takim przypadku nie wahaj się porozmawiać z lekarzem.

READ  Chirurg przeszczepił przeszczepione ucho z ludzkich komórek