Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Olaf Scholz otwiera „nowy rozdział” w Polsce

Po Paryżu i Brukseli kanclerz Niemiec został ciepło przyjęty w Warszawie, otwierając „nowy rozdział” między Niemcami a Polską. Wizyta Olafa Scholza doprowadziła do rozmów z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i obaj nie zignorowali różnic. Omówiono wiele kontrowersyjnych kwestii. Polska jest szczególnie skłócona z Komisją Europejską w kwestiach dotyczących praworządności w związku z reformami sądownictwa.

Olaf Scholz jest dyplomatą:

„Europa to wspólnota wartości i rządów prawa. Łączą nas idee rządów prawa i demokracji, więc byłoby bardzo dobrze i pożytecznie, gdyby odbyły się dyskusje i rozmowy między UE a Komisją. A w Polsce już niedługo możemy wymyślić dobre praktyczne rozwiązanie.”

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 polski premier wypowiedział się bardzo jasno. Poprosił Olafa Scholza „Nie otwieraj zaworu skrzyni”. 1200-kilometrowy gazociąg pod Bałtykiem z Rosji do północno-wschodnich Niemiec został ukończony, ale data jego rozpoczęcia jest niepewna.

„Mamy nadzieję, że Nord Stream 2 zwiększy zdolność Kremla do wywierania presji na Ukrainę i UE. Powiedział premier Polski.

Z drugiej strony przywódcy polscy i niemieccy okazali solidarność w sprawie Białorusi. Prezydent Niemiec powiedział, że prezydent Białorusi wykorzystuje uchodźców do prowadzenia własnej polityki. W tej kwestii migracji Olaf Scholes powiedział, że Polska otrzyma wsparcie, aby uniknąć zagrożenia ze strony Białorusi.

READ  Polska zaprasza izraelskiego kandydata po kontrowersyjnych komentarzach dotyczących Holokaustu