Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ogrody mogą zwiększyć bioróżnorodność

Wiele osób traktuje swoje domowe ogrody niczym darmowe spiny bez depozytu w kasynie, gdzie po prostu dostajemy w pewnym momencie nagrodę za swoją aktywność. Przecież to świetna przestrzeń do odpoczynku, rekreacji, jak i również hodowania różnego rodzaju roślin. Naukowcy ostatnio jednak coraz częściej powtarzają, że mogą wpłynąć także na bioróżnorodność, co będzie mieć także wpływ na nasz klimat, rośliny.

Wielka Brytania i nowa kampania

W tym roku w Wielkiej Brytanii wystartowała specjalna kampania, której celem jest przedstawienie mieszkańcom, w jaki sposób kilka prostych działań może sprawić, że ich ogrody i ogrodnictwo będą bardziej zrównoważone i mogą przyczynić się do ochrony planety. Program został stworzony przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) i przedstawiono w nim 10 wskazówek, dzięki którym jesteśmy w stanie uczynić własne podwórka bardziej zrównoważonymi. Jest to o tyle ważne, że takie małe działania w większej skali będą już zauważalne, a przy tym oczywiście wpłynąć mogą na ochronę przyrody. Oto zatem owych 10 wskazówek, którymi możemy kierować się także i w naszym kraju

  1. Zasadź drzewo. Nie od dziś wiadomo, że drzewa są doskonałymi magazynami węgla. Mogą nam jednak zaoferować także niezbędny cień w trakcie lata, a jeśli postawimy na drzewo owocowe, to za kilka lat będziemy w stanie zbierać z niego pierwsze plony. Każde drzewo to więcej tlenu, mniej dwutlenku węgla, więc w dużej skali mówimy o sporych korzyściach dla klimatu.
  2. Podlewaj we właściwy sposób. Nie powinniśmy za bardzo korzystać z sieci wodociągowej w celach podlewania swojego ogrodu. O wiele bardziej przydatna będzie beczka z wodą, która przechwytuje deszcz, jak i również sam system wyłapywania wody deszczowej, na który można przecież w Polsce dostać dofinansowanie. Takie rozwiązanie w dużej skali może zaoszczędzić miliony litrów wody!
  3. Przestań korzystać z torfu. Torfowiska są bardzo dobrym globalnym magazynem dwutlenku węgla. Jednak samo korzystanie z niego w ogrodzie, niszczy siedliska, jak i również powoduje uwalnianie się CO2 do atmosfery.
  4. Stawiaj na własny kompost. Możemy dziś tworzyć lub kupować gotowe kompostownie, które pomogą nam potem użyźnić glebę. W porównaniu z odmianą sprzedawaną w workach, kompost domowy pozwala na 1 kg mieszanki zaoszczędzić około 0,1 kg węgla kopalnego.
  5. Wyciągnij płytę chodnikową. Popularne jest korzystanie z płyty chodnikowej, która jednak blokuje miejsce dla roślin. Zastąpienie zaledwie 1 metra kwadratowego płyty chodnikowej roślinami wieloletnimi zwiększa magazynowanie CO2, daje zwierzętom kolejne siedliska.
  6. Rośliny dla zapylaczy. Wybierajmy takie kwiaty, drzewka czy rośliny, które będą idealne dla zapylaczy. Dziś coraz trudniej o dostęp do takich terenów, co wpływa na populację pszczół czy trzmieli.
  7. Unikaj importowanych kwiatów. Importowanie kwiatów to dodatkowe koszta transportu, zwiększona emisja węgla. Lepiej stawiać na coś lokalnego.
  8. Używaj elektronarzędzi. Zamiast korzystać z kosiarek benzynowych czy innych urządzeń na paliwo, stawiajmy na wersje elektryczne.
  9. Bądź pomocny dla systemu. Stworzono w Wielkiej Brytanii specjalne narzędzie na smartfony, za pomocą którego można dzielić się swoimi pracami oraz efektami. Daje to naukowcom większy wgląd w cały system zmian.
  10. Jedz więcej lokalnych produktów. Podobna sytuacja do kwiatów. Powinniśmy więcej stawiać na lokalne produkty, zwłaszcza na takie, które możemy nawet samemu wyhodować.
READ  Des soldats américains seekus samedi en Pologne, selon des sources

Jak zatem widać, rozwiązania te są niezwykle proste i praktycznie ze wszystkich, z wyjątkiem numeru 9 możemy korzystać w naszym kraju.