Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odizolowany od świata Sudan przeżywa swój najkrwawszy dzień od czasu zamachu stanu

14 protestujących przeciwko zamachowi stanu zginęło w Chartumie w najkrwawszym dniu od 25 października, wojskowego zamachu stanu, który pogrążył Sudan w środę, 17 listopada, w przerażającym zamknięciu przez odcięcie wszelkiej komunikacji.

Według prodemokratycznego związku lekarzy tylko na północnych przedmieściach stolicy 11 osób, w tym kobieta, zostało zamęczonych przez siły bezpieczeństwa, które ją wybrały. głowa, szyja lub tułów. W sumie od puczu zginęło 38 osób, w tym trzech młodych mężczyzn, a setki zostało rannych. Ale jeśli represje rozpoczęły się pierwszego dnia, w środę osiągnęły nowy poziom.

Przed wybuchem przemocy nowe siły zbrojne – które 25 października odcięły dostęp do internetu – bez wysiłku napięły całą komunikację telefoniczną w kraju, w którym opozycja była organizowana za pomocą SMS-ów, a nawet graffiti. Brutalna secesja 45 milionów Sudańczyków zaczęła się mobilizować: protestujących 30 października i 13 listopada tym razem było tylko tysiące.

„zamierzone morderstwa”

W konfrontacji z nimi siły bezpieczeństwa były równe liczebnie, blokując mosty łączące Chartum z jego przedmieściami i drogi zwykle oczyszczane przez protestujących – w 2019 r. za odmowę dyktatorowi Omarowi al-Baszirowi, a teraz generałowi dywizji Abdelowi Fattahowi al-Burhanowi, autorowi książki książka. pucz. W kraju, w którym ponad 250 protestujących zginęło podczas powstania, które zakończyło trzydziestoletnią dyktaturę w 2019 roku, Sudańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów, jeden z ówczesnych pionierów powstania, zadenuncjowało dr.„zbrodnie z nienawiści przeciwko ludzkości”, oskarżając siły bezpieczeństwa o „zamierzone morderstwa”.

Policja powiedziała, że ​​twierdzili, że nie otwierają ognia, a państwowa telewizja ogłosiła wszczęcie śledztwa w sprawie zabójstwa protestujących. Jednak Syndykat Lekarzy oskarżył w środę wieczorem siły bezpieczeństwa o ściganie ich w szpitalach i strzelanie z kanistrów z gazem łzawiącym do rannych i karetek pogotowia. Mimo niebezpieczeństwa setki demonstrantów wieczorem nadal ustawiały barykady, zwłaszcza na północnych przedmieściach stolicy, podczas gdy wiece były rozpraszane w innych miastach Sudanu.

READ  Zmiany w rządzie po upadku wyborów

25 października Generał dywizji Abdel Fattah Al-Bourhan przetasował karty fazy przejściowej, która chwiała się od miesięcy.. Aresztował prawie wszystkich cywilnych przedstawicieli władzy i położył kres świętym stosunkom między cywilami a żołnierzami.

Waszyngton podwaja wezwania stóp

Chociaż po przewrocie nie widać żadnego rozwiązania politycznego, Stany Zjednoczone zintensyfikowały swoje apele. Po sankcjach Waszyngton ogłosił, że jest gotowy ponownie wesprzeć Sudan, jeśli Wojsko przywiozło pociąg z powrotem [de la transition] na szynach”Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzegł podczas wizyty w Nairobi w Kenii.

Jego wysłannik w Chartumie w ostatnich dniach, zastępca sekretarza stanu ds. Afryki, Molly V, kursuje między cywilami – takimi jak premier Abdalla Hamdok, który przebywa w areszcie domowym – a żołnierzami, w szczególności generałem dywizji Burhan, w celu wznowienia projekt demokratyzacji w Sudanie, który wyzwolił się w 2019 roku spod półtrwałej dyktatury wojskowej od czasu uzyskania niepodległości w 1956 roku.

Ale dowódca armii nie wydaje się myśleć o powrocie: wrócił do Ras Najwyższa instytucja okresu przejściowego, Rada Suwerenności. Odnowiła wszystkie swoje elementy wojskowe lub pro-wojskowe i zastąpiła tylko czterech członków, którzy w pełni popierają siły cywilne, innymi cywilami niepolitycznymi.

„Nie dla siły wojskowej” I „Ludzie wybrali cywilów”Odpowiadają oni w środę protestującym, którzy oskarżają generała Burhana o bycie zwolennikiem starego reżimu, sojuszu między armią a islamistami, który jest u władzy od trzydziestu lat.

słuchaj też Zamach stanu w Sudanie: gorycz po nadziei na rewolucję

Na froncie politycznym żołnierze powoli nazywają w ten sposób nowe władze, które obiecali kilka dni temu. „Sprawdzać”. NSi Domagał się powrotu pana Hamdoka, którego kilku wolnych ministrów twierdzi, że nadal są jedynym rządem „Legalny” Odmówił negocjacji z generałami po zamachu stanu z 25 października.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Zamach stanu w Sudanie: kryzys gospodarczy błogosławieństwem dla wojska

Generał Burhan nadal obiecuje wybory w 2023 r. i twierdzi, że działał tylko za Korygowanie biegu rewolucji, jak powtarzał, we wtorek niei w.

READ  Armia przeprowadza bombardowania w Casamance
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Sudan powraca do represyjnych metod starego reżimu

Świat z AFP