Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odcinek • 5 podcastu Warunki Debaty Europejskiej

Odcinek • 5 podcastu Warunki Debaty Europejskiej

Dotarły do ​​nas liczne doniesienia i historie dotyczące niemal niemożliwego wjazdu migrantów na Morze Śródziemne oraz powrotów, choć zabronionych, które odpychają osoby próbujące przedostać się do Unii Europejskiej od wybrzeży Grecji.

Niewiele jednak wiemy o wschodniej granicy Europy, gdzie w 2021 roku białoruski rząd zorganizował z Turcji przyjazd Syryjczyków, Afgańczyków czy Afrykanów, których zachęcał do przekraczania polskiej granicy w celu wjazdu do Unii.

To wstrząsająca historia opowiedziana przez znakomitą reżyserkę Agnieszkę Holland, której najnowszy film Green Frontier wchodzi do kin w środę.

Śledzimy losy tych – kobiet, dzieci i osób starszych, którym wydawało się, że łatwo będzie przekroczyć granicę z drutu kolczastego, przekraczając Puszczę Białowieską, i dostać się do Europy.

Akcja filmu rozgrywa się w 2021 roku, kiedy polską władzę od 6 lat wciela partia Prawo i Sprawiedliwość, która doszła do władzy w czasie wielkiego kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

Jednak od premiery filmu do władzy doszła opozycja, w którą wciela się Donald Tusk. Czy jednak zmieniła się polityka imigracyjna Polski? Jak podnieść kwestię imigracji, skoro jesteśmy krajem, który jest świadkiem imigracji od dziesięcioleci i od pięciu lub sześciu lat jest jednym z głównych punktów wejścia dla imigracji do Europy?

W Polsce odrzucono imigrację spoza Europy

Walentynkowy Miś Warto zauważyć, że Polska stworzyła „prawdziwy” Mity narodowe ” z ” Zapomnijmy, że Polska przed 1939 rokiem była krajem bardziej zróżnicowanym religijnie i etnicznie i obejmowała jedną trzecią mniejszości narodowych. Należy zatem pamiętać, że Polska, jako kraj jednorodny, zamieszkały przez polskich katolików, jest efektem II wojny światowej, bardzo gwałtownego procesu historycznego. „Dla niego to właśnie ten mit narodowy pozwala nam zrozumieć odrzucenie imigracji spoza Europy. Kontynuuje:” Musimy także pamiętać, że zjawisko przybycia grupy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki jesienią 2021 roku wpisuje się w dość szczególny kontekst, gdyż to białoruski rząd wychodzi z inicjatywą sprowadzenia migrantów do kraju . W kontekście eskalacji napięć także na wschodnich granicach Unii Europejskiej „.

READ  Według księcia Harry'ego, jego brat William zawarł dużą umowę finansową z tabloidami

W ramach swojego procesu twórczego m.in. Agnieszki Holender Przedstawia swój punkt widzenia na tę kwestię: „ Kiedy na granicy polsko-białoruskiej zaczął się kryzys migracyjny, zdałam sobie sprawę, że kryje się tu historia, która ma bezpośredni związek z przeszłością. Musiałem przyjrzeć się bliżej temu, co się dzieje i dlaczego. Dlatego w moim filmie próbowałem opowiedzieć tę historię na swój własny sposób, korzystając z posiadanego sprzętu filmowego. Śledząc sytuację migracyjną w Europie od 2015 roku, zrozumiałem, że Unia Europejska nie zareagowała odpowiednio. Zrozumiałem także, jak łatwo jest przymknąć oko i projektować problemy na zewnątrz „.

Donald Tusk doszedł do władzy, w stronę zmiany polityki imigracyjnej?

Do Walentynkowy MiśNowy rząd proeuropejskiego lidera Donalda Tuska kończy ośmioletnią władzę konserwatystów. Jednak jeśli chodzi o politykę imigracyjną, badacz jest sceptyczny co do jakiejkolwiek możliwej poprawy: „ Niekoniecznie wierzę w wyraźny rozwój polskiej polityki imigracyjnej, ponieważ restrykcyjna polityka imigracyjna stanowi ostatecznie problem europejski. Ponadto Donald Tusk stwierdził już, że Polska nie będzie wdrażać Europejskiego Paktu Migracyjnego, który zakłada dystrybucję migrantów pomiędzy różnymi krajami europejskimi. „.

Agnieszki Holender Dodać: ” Jeśli chodzi o politykę imigracyjną, prawdą jest, że nie ma woli politycznej. Ale różnica w stosunku do poprzedniego rządu polega na tym, że teraz możemy rozmawiać o możliwości nawiązania dialogu. Warto też zaznaczyć, że Donald Tusk jest dopiero premierem, a stoi przed nim prezes PiS, który zapowiedział zawetowanie kwestii imigracyjnych. Myślę jednak, że nadal musimy wspierać ten dynamikę i fakt, że Polska nie poddała się, wybierając bardziej postępowy rząd „.

Więcej informacji:

-Valentin Behr jest autorem dzieła Nauka przeszłości i polityka teraźniejszości (Editions de Croquant, styczeń 2024 r.)

– Aby obejrzeć na Aarti: Migranci, błędy, twierdza Europy