Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ocean odkryty pod powierzchnią Mimasa, jednego z księżyców Saturna

Ocean odkryty pod powierzchnią Mimasa, jednego z księżyców Saturna

opublikowany

aktualizować


Czas trwania filmu: 1 minuta

Astronomia: Ocean odkryty pod powierzchnią Mimasa, jednego z księżyców Saturna

Astronomia: Odkrycie oceanu pod powierzchnią Mimasa, jednego z księżyców Saturna – (Francja 2)

Francuscy astronomowie właśnie odkryli istnienie oceanu na małym księżycu Saturna, zwanym Mimas. Objaśnienia dotyczące 20-godzinnej kolekcji z Nicolasem Chateauneufem.

Francuscy astronomowie odkryli ocean ukryty pod lodem. „Mimas to mały księżyc krążący wokół gigantycznej planety Saturn. Jego średnica wynosi 400 kilometrów. (…) Francuscy badacze udowodnili, że wewnątrz Mimasa znajdował się ciekły ocean o grubości 60 kilometrów, ukryty pod warstwą lodu o grubości 20 kilometrów.”„, zwraca uwagę dziennikarz Nicolas Chateauneuf. Jednak ten ocean, który powstał 15 milionów lat temu, jest wciąż zbyt młody, aby mogło się w nim rozwinąć życie.

Księżyc w nowiu z podziemnym oceanem

Dzięki Mimasowi w Układzie Słonecznym jest obecnie pięć księżyców zawierających podziemny ocean.„ – kontynuuje dziennikarz. W jaki sposób francuscy badacze dokonali tego odkrycia? „Zespół kierowany przez Obserwatorium Paryskie odkrył niewielkie zaburzenia w rotacji Mimasa. Wznawiając jego orbitę wokół Saturna i analizując dziesiątki tysięcy zdjęć wykonanych przez sondę Cassini, był w stanie udowodnić, że zaburzenia te były spowodowane przez podziemny ocean.” wyjaśnia Nicolas Chateauneuf.

READ  Czwarta fala Covid-19: pierwsze ewakuacje medyczne pacjentów z Oksytanii do Hauts-de-France