Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ocalały z Hubble’a kończy swój rok 2021 ze wspaniałym widokiem

Hubble daje nam ostatnie świetne zdjęcie przed Sylwestrem, po roku pełnym przygód 2021.

Co za rok Hubble’a! Najsłynniejszy teleskop kosmiczny przeżył tysiąc przygód w 2021 roku, ale Dziadek nadal stawia opór pomimo swojego pełnoletności; Swój rok zakończył na wysokim poziomie świetnym strzałem, który został wcześniej zauważony Powiadomienie o nauce.

Odkryliśmy NGC 3568, galaktykę, której masa została, jak zawsze, dobrze podkreślona przez zespoły NASA. Reprezentuje nieco specjalną klasę galaktyk spiralnych, kolumnowych Galaktyki spiralne zablokowane Napisane przez… samego Edwina Hubble’a w Sekwencja, która nosi jego imię.

W przeciwieństwie do innych przedstawicieli tego typu, ramiona tych galaktyk nie pojawiają się bezpośrednio z centrum; Zaczynają się na końcach grupy gwiazd, które często dają bardzo oszałamiające obrazy, takie jak te, które zostały użyte do wykonania tych zdjęć.

Ponieważ jak wszystkie obrazy z teleskopów kosmicznych, wynik końcowy nie został uchwycony bezpośrednio przez Hubble’a. Jest to połączenie dużej liczby zdjęć wykonanych przez różne instrumenty, które zostały zsyntetyzowane i pokolorowane przez astronomów.

© ESA / Hubble i NASA, M. Sun

Entuzjaści astronomii są w centrum tego procesu

Innym ciekawym aspektem niewidocznym na tym zdjęciu jest mała historia, która do niego doprowadziła. Nic nie byłoby możliwe bez wkładu grupy astronomów-amatorów z Nowej Zelandii. W 2014 roku zauważyli krótki, ale bardzo intensywny błysk z konstelacji Centaura. Zaintrygowany ten ostatni rozpoczyna małe śledztwo, aby odkryć pochodzenie.

Byli dalecy od wyobrażania sobie, jakie mieli szczęście; NASA potwierdziła, że ​​właśnie widziała wybuch supernowej, 57 milionów lat świetlnych od Ziemi. To ulotne i trudne do zaobserwowania zjawisko, jednak astronomowie wciąż ich poszukują codziennie, aby odkryć tajemnice życia gwiazd. Dlatego agencja zaprosiła starego, dobrego Hubble’a, aby przyjrzał się bliżej. To właśnie dane, które zwrócił podczas tej wizji, umożliwiły stworzenie tego wspaniałego obrazu.

READ  Pilnie usuń te aplikacje z telefonu, mogą zniszczyć Twoje konto bankowe!

Rok Hubble’a obfitował w nowości, między innymi Składki są nadal wymagane, dla niego Częste awarie I ostatni start nowego właściciela, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Ta ostatnia byłaby również w stanie jeszcze bardziej popchnąć tego typu informacje zwrotne; Ponieważ będzie obserwował promieniowanie podczerwone, będzie mógł widzieć przez obłoki gazu i pyłu, aby bezpośrednio obserwować narodziny gwiazd w swoim żłobku.

Piękne obietnice nie zabiją Hubble’a z tego powodu. W każdym razie jest to dobry wynik dla NASA, której decyzją na 2022 rok z pewnością będzie jak najdłuższe przedłużenie tej wspaniałej przygody, która trwa już od ponad trzech dekad. Dzięki tym dwóm uzupełniającym się instrumentom na orbicie, rok 2022 z pewnością będzie wspaniałym rocznikiem dla entuzjastów astronomii.