Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Objawy i preferowane źródła pożywienia

Potas to niezbędny minerał, który pełni w organizmie wiele funkcji życiowych. Podobnie jak sód i chlor jest elektrolitem.

Skurcze i brak energii mogą być wyraźnymi oznakami niedoboru potasu. Pierwszym odruchem leczenia tego jest włączenie do diety produktów, które go zawierają, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Niski poziom potasu może wpływać na układ nerwowy. Zaburza również komunikację z komórkami mięśniowymi przewodu pokarmowego, serca i innych mięśni. Większość potasu w organizmie znajduje się w komórkach. Zbilansowana dieta bezproblemowo utrzymuje poziom potasu we krwi na stabilnym poziomie.

Ale skąd wiesz, że masz niedobór potasu? Oto niektóre znaki:

  1. Czujesz się zmęczony i słaby

Pierwsze objawy niedoboru potasu zwykle dotyczą układu mięśniowo-szkieletowego. Bóle mięśni, skurcze i nienormalne osłabienie są powszechne. Ta słabość dotyka nie tylko rąk czy nóg, ale także mięśni układu oddechowego i pokarmowego.

Niski poziom potasu zapobiega szybkiemu doładowywaniu się energii komórkom mięśniowym. Powoduje to nieprawidłowe i ogólne zmęczenie mięśni. Skurcze, mrowienie lub drętwienie mogą wskazywać, że niedobór potasu się pogarsza.

  1. Niemiarowość

Przedłużający się niedobór potasu może wpływać na serce, zmieniając jego normalne funkcjonowanie. Pierwszym objawem jest nieregularne bicie serca bez widocznej przyczyny. Niedobór potasu może również spowolnić tętno, a tym samym wywołać zawroty głowy.

Istnieją różne rodzaje arytmii. Niektóre sprawiają, że serce bije zbyt szybko, inne spowalniają. Wszystkie rodzaje arytmii mogą powodować różne objawy, od zawrotów głowy po omdlenia. Nieregularnemu bicie serca może również towarzyszyć duszność, ból w klatce piersiowej i pocenie się.

  1. wysokie ciśnienie

Na ciśnienie krwi wpływa wiele czynników, w tym historia rodzinna, przyrost masy ciała i spożycie soli. Niedobór potasu jest również kluczowy. Zarówno nadmiar, jak i niedobór mogą powodować zmiany ciśnienia krwi. Spożywanie zbyt dużej ilości soli i zbyt małej ilości owoców i warzyw przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi.

  1. skurcze

Aktywność i relaksacja mięśni zależy od potasu. To rozluźnienie może być dobrowolne lub mimowolne, w zależności od rodzaju mięśnia, który pracuje. W przypadku niedoboru potasu mięśnie nadal kurczą się i powodują skurcze. Jeśli bolesne skurcze mięśni nóg mają tendencję do nawracania, może to być spowodowane niedoborem potasu. Jest to bardzo częste u sportowców, którzy dużo trenują. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, dobrym pomysłem jest wypicie od czasu do czasu bogatego w elektrolity napoju zawierającego potas.

READ  Przypadki według departamentów w Paryżu i Ile-de-France

Pokarmy, które pomagają zwalczać niedobór potasu

Kiedy mówimy o potasie, myślimy, że banany są świetnym źródłem. Pomimo tego, że jest dobrym źródłem tego minerału, nie jest jedynym pożywieniem. Niektóre opcje, które pomogą Ci naturalnie leczyć niedobór potasu, obejmują:

banan

Wiadomo, że banany są bogate w potas i dostarczają 370 mg na 100 gramów miąższu. Pamiętaj tylko, że jeśli masz cukrzycę, nie powinieneś jeść tego owocu na oślep.

Ziemniak

Jeśli jesteś kimś, kto lubi dobre tłuczone ziemniaki, to jest dla Ciebie. Ziemniaki dostarczają 418 mg potasu na 100 gramów. Zaleca się jeść pieczone, grillowane lub gotowane na parze i unikać smażonych.

kapusta

Kapusta dostarcza 450 mg potasu na 100 gramów.

Adwokat

Ta karma dostarcza 487 mg potasu na 100 gramów. Skorzystaj z okazji, aby cieszyć się nim w zimnej sałatce.

szpinak

Szpinak to sezonowe warzywo, które można spożywać w różnych potrawach. Dostarcza 554 mg potasu na 100 gramów.

Teraz, gdy masz już listę produktów, które je zawierają, dobrym pomysłem jest regularne włączanie ich do swojej diety.

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę o zdrowiu w języku dostępnym dla wszystkich. W każdym razie dostarczone informacje nie mogą zastąpić porady pracownika służby zdrowia.

Podoba Ci się nasza treść?

Otrzymuj nasze najnowsze wersje za darmo i prosto do swojej skrzynki odbiorczej każdego dnia