Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

O czym pamiętać z piątku 28 października

na Ukrainie ,Zasilanie zostało odcięte „stabilizować” Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek 28 października w swoim codziennym wystąpieniu, że sytuację osłabiły kolejne rosyjskie strajki na infrastrukturę energetyczną. Miasto „Kijów i jego region” Oprócz prowincji żytomierskiej (środkowy zachód), Połtawy, Czerkasów i Kirowogradu w centrum, Równego (zachód), Charkowa (wschód), Czernigowa i Sumy na północy, prezydent Ukrainy zidentyfikował. Franceinfo ocenia dzisiejsze wiadomości o froncie wojennym na Ukrainie.

Rosja zakończyła częściową mobilizację 300 tys. żołnierzy rezerwy

Potwierdził to rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podczas spotkania z Władimirem Putinem. Łącznie na szkoleniach lub w strefach walki zmobilizowano 218 tys. osób, już 82 tys. wysłano na obszar „operacji specjalnych”, 41 tys. do pracy w jednostkach bojowych. Minister poinformował, że średnia wieku powołanych w ramach częściowej mobilizacji to 35 lat. Prezydent Rosji podziękował zmobilizowanym rezerwistom „patriotyzm”.

Kijów prosi Teheran o zaprzestanie dostaw broni do Rosji

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba zwrócił się do swojego irańskiego odpowiednika Hosseina Amira Abdollahiana o zaprzestanie „od razu” Zaopatrzyć Moskwę w broń podczas rozmowy telefonicznej. Po raz pierwszy Kijów oskarżył Rosję o uderzanie w ukraińskie miasta za pomocą Irańskie drony. Ukraina twierdziła 19 października, że ​​zniszczyła 223 od połowy września, podczas gdy Teheran wielokrotnie zaprzeczał Dostawa broni i dronów do Rosji podbić go.

Moskwa zakończyła ewakuację ludności cywilnej z regionu Chersoniu

„Prace organizujące wyjazd mieszkańców prawego brzegu Dniepru w bezpieczne rejony Rosji zostały zakończone”Siergiej Aksionow, przywódca Krymu, powiedział w czwartek. Ewakuacja rozpoczęła się 19 października. Ukraina, która prowadzi ofensywę w regionie po zadaniu siłom rosyjskim poważnych niepowodzeń na innych frontach, opisuje te transfery ludności jako „Deportacje”.

W odniesieniu do „brudnej bomby” Stany Zjednoczone potępiają ONZ „czysty wynalazek Rosji”

Ambasador USA przy ONZ powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że ​​oskarżenia Rosji o udział Waszyngtonu w rzekomym rozwoju broni biologicznej na Ukrainie są fałszywe. „Wszyscy wiemy, że te twierdzenia są czystym wymysłem, wykonanym bez najmniejszych dowodów”Linda Thomas Greenfield powiedziała. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przeprowadzi: „niezależna weryfikacja” oskarżony Brudna bomba.

USA ostrzegają Rosję przed wycofywaniem się z Ukrainy umowy zbożowej

w obliczu Rosji „wielki gniew” wielu krajów, jeśli wycofają się z ukraińskiej umowy o eksporcie zboża, która wygasa w połowie listopada, ostrzegł sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Tak zwana umowa czarnomorska, podpisana 22 lipca pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, ustanowiła procedury na 120-dniowy okres, aby umożliwić wstrzymany przez wojnę eksport ukraińskiego zboża.

READ  Koronawirus: Martynika ponownie zamknięta