Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

O czym należy pamiętać w 174 dniu inwazji rosyjskiej

podstawowy

Włodzimierz Frytki serowe Oskarża Stany Zjednoczone o przedłużanie konfliktu Ukraina, w 174 dniu inwazji rosyjskiej. W tym samym czasie, Pożar spowodował kolejną eksplozję amunicji na Krymie. Tymczasem we wtorek z kraju wypłynął humanitarny statek ONZ przewożący zboże do Afryki: pierwszy od czasu podpisanego w lipcu przez Kijów i Moskwę porozumienia zezwalającego na eksport ukraińskiego zboża, podpisanego w lipcu, za pośrednictwem Turcji i pod… Sponsoring ONZ.

Informacje do zapamiętania:

Putin oskarża Stany Zjednoczone o „destabilizację” świata

Pożary w rosyjskich bazach wojskowych na Krymie

Finlandia ograniczy wizy dla rosyjskich turystów

Macron wzywa rosyjskie siły do ​​wycofania się ze stacji Zaporoskiej

Ukraińska firma atomowa potępia na swojej stronie internetowej „bezprecedensowy” rosyjski atak cybernetyczny

We wtorek ukraińska firma, generalny operator elektrowni jądrowych Energoatom, potępiła w komunikacie prasowym „bezprecedensowy” rosyjski atak cybernetyczny na swojej stronie, zauważając, że jej praca nie została zakłócona. „16 sierpnia 2022 r. miał miejsce najpotężniejszy cyberatak od początku rosyjskiej inwazji na oficjalną stronę Energoatomu” – poinformował w Telegramie operator. Dodał, że strona „została zaatakowana z terytorium Rosji”.

Spotkanie Guterresa, Zełenskiego i Erdogana w czwartek na Ukrainie

W celu omówienia realizacji umowy zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża, podpisanej w lipcu przez Kijów i Moskwę pod auspicjami ONZ i za pośrednictwem Turcji, w czwartek na Ukrainę pojedzie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres , gdzie spotka się z prezydentami Ukrainy Wołodymyr Zełenski Jego rzecznik turecki, Recep Tayyip Erdogan, ogłosił we wtorek.

Prezydent Zełenski pozostaje bardzo aktywny na froncie dyplomatycznym, udzielając wywiadów w mediach społecznościowych z przedstawicielami Starszych, w tym z byłym sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem, czy z prezydentem Zambii Hakende Hachilema, jego francuskim odpowiednikiem. Emmanuel Macron Premier Danii Mette Frederiksen.

Putin mówi, że USA próbują „zdestabilizować” świat

Wojna, która rozpoczęła się 24 lutego, spowodowała bardzo surowe sankcje wobec Rosji z krajów zachodnich oraz historyczną pomoc finansową i militarną dla Ukrainy, powodując bezprecedensowe napięcia, zwłaszcza między Waszyngtonem a Moskwą. Władimir Putin skrytykował Stany Zjednoczone za dążenie do „destabilizacji” świata, również powołując się na: Niedawna wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie.

READ  Joe Biden obiecuje „szybkie i twarde dodatkowe środki gospodarcze” w przypadku aneksji terytorialnej przez Rosję

– powiedział Władimir Putin na Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Moskwie. Potępił „bezczelną demonstrację braku szacunku dla suwerenności innych krajów i ich międzynarodowych zobowiązań”.

Kolejny wybuch amunicji na Krymie

Oskarżenie ma miejsce, gdy rosyjskie bazy wojskowe na Krymie, które Rosja anektowała w 2014 roku i które służą jako zaplecze logistyczne dla sił rosyjskich, zostały dotknięte pożarami. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony we wtorek pożar około 15:15 spowodował eksplozję amunicji w bazie w regionie Djenko (na północy). Według gubernatora Krymu Siergieja Aksionowa, dwóch cywilów zostało rannych, a mieszkańcy pobliskiej wsi zostali ewakuowani. Rosyjskie wojsko stwierdziło w oświadczeniu, że eksplozja została spowodowana „aktem sabotażu”, bez wskazania osób odpowiedzialnych.

Wyjaśniła, że ​​„uszkodzonych zostało szereg obiektów infrastruktury cywilnej, w tym linia wysokiego napięcia, elektrownia i linia kolejowa, a także kilka domów”. W odpowiedzi na te wybuchy Andrech Irmak, szef administracji prezydenckiej Ukrainy, pochwalił na Telegramie „proces rozbrojenia niczym praca złotnika przez ukraińskie siły zbrojne”, który według niego będzie trwał „aż do całkowitego wyzwolenia ziem ukraińskich”. „

Krym odgrywa ważną rolę w rosyjskiej strategii. Od tego miejsca rozpoczęła się ofensywa na południową Ukrainę, która w pierwszych tygodniach wojny pozwoliła Moskwie zająć ogromne połacie terytorium. Niemal codziennie z Krymu startują też rosyjskie samoloty, które uderzają w cele na obszarach znajdujących się pod kontrolą Kijowa; Wiele obszarów tego półwyspu znajduje się w zasięgu ukraińskich karabinów i dronów.

Finlandia ogranicza liczbę wiz dla Rosjan

Pomimo konfliktu Krym pozostaje ważnym miejscem wypoczynku dla wielu Rosjan, którzy nadal cieszą się latem na jego plażach. od 1 września Z drugiej strony rosyjscy turyści będą mieli utrudniony dostęp do terytorium fińskiego sąsiada : Helsinki zapowiedziały znaczną redukcję przyznawanych jej wiz do 10% obecnej wielkości.

READ  Kazachstan i Rosja łączą sprzeczne relacje

Rosyjski minister obrony chce uspokoić Zaporoże

The Kontrolowana przez Rosję elektrownia jądrowa Zaporoże na południu Ukrainy jest od kilku dni źródłem wielkich napięć : Wiele strajków, o które Moskwa i Kijów obwiniają się wzajemnie, były celem największych w Europie. Jeśli strach przed katastrofą nuklearną jest przesyłany do Rady Bezpieczeństwa ONZ, to dziś we wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu próbował uspokoić intencje Rosji w dziedzinie nuklearnej.

„Głównym celem rosyjskiej broni jądrowej jest powstrzymanie jakiegokolwiek ataku nuklearnego” – powiedział.

Nowa rozmowa telefoniczna Macrona i Zełenskiego

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał we wtorek do wycofania sił rosyjskich z zakładu, który rosyjskie siły zajęły na początku marca, podkreślając „ryzyko” ich obecności dla bezpieczeństwa zakładu. W rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim podkreślił swoje „zaniepokojenie zagrożeniem, jakie stwarza obecność i działania Sił Zbrojnych Rosji oraz kontekstem wojny z trwającymi konfliktami o bezpieczeństwo ukraińskich obiektów jądrowych, i wezwał do wycofania tych sił” – powiedział Pałac Prezydencki w Elysee w Paryżu.

Statek przewożący 23 000 ton liści zbożowych do Etiopii

Według ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury pierwszy statek ONZ załadowany zbożem opuścił we wtorek port Pevdny na południu Ukrainy z około 23 tys. ton zboża na pokładzie do Etiopii. Konflikt wstrzymał na kilka miesięcy ukraiński eksport zboża, pogłębiając brak bezpieczeństwa żywnościowego w wielu krajach rozwijających się

Selon le Program alimentaire mondial (PAM), un nombre rekord 345 milionów de personnes dans 82 pays sont aujourd’hui konfrontées à une insécurité alimentaire aiguë, tandis que jusqu’à 50 milionów de personnes dans 45 pays risquent sans. de som Od czasu porozumienia o eksporcie ukraińskiego zboża z 22 lipca z Ukrainy wypłynęło ponad 15 łodzi, ale do tej pory nie dotarła żadna dostawa humanitarna ONZ.

READ  Na żywo - Wojna na Ukrainie: aresztowanie przez Rosjan dyrektora Elektrowni Zaporoskiej