Rządy w Berlinie i Warszawie wznowiły konsultacje. Były one blokowane przez poprzedni polski rząd przez ponad 6 lat.
Pierwsze zbliżenie Berlina i Warszawy. Po ponad sześciu latach prowokacji i działań wojennych pod rządami poprzedniego rządu pod przewodnictwem PiS przedstawiciele Polski i Niemiec spotkali się w celu konsultacji rządowych. Podpisali się pod nim polski premier i jego niemiecki odpowiednik „Plan działania” Współpraca obejmuje wiele dziedzin: wojsko, przemysł, kulturę i edukację. Polski premier Donald Tusk z zadowoleniem przyjął plan działania przedstawiony przez Olafa Scholesa, który obejmował środki na rzecz wzmocnionej współpracy obronnej.
„Będziemy systematycznie poszerzać naszą współpracę w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, będziemy konsolidować nasze zdolności, a także odegramy ważną rolę w obronie regionu Morza Bałtyckiego i wschodniej części NATO przed nielegalną okupacją. Ukraina, Putin zniszczył europejski porządek pokoju i bezpieczeństwa i zagroził bezpieczeństwu całego kontynentu europejskiego. – powiedział na wspólnej konferencji prasowej kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
O swoim wysiłku wspomniał także Donald Tusk „Bezpieczniejsze niebo w Europie” : Projekt tzw. „Tarczy Wschodniej”, wraz z projektem krajów bałtyckich, jest projektem infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie obronności granicy europejskiej i nie mam wątpliwości, że leży to w interesie państwa niemieckiego. Granica jest bardzo skutecznie strzeżona, a Polska, Niemcy, Europa będą bezpieczne w przypadku agresji ze wschodniej granicy.”
Jednak poza tymi kluczowymi zapowiedziami nie wspomniano o żadnych konkretnych zobowiązaniach, dacie ani zaangażowaniu finansowym – zauważają eksperci.
„Polska postawiła już wiele na głowie i zaproponowała wiele inicjatyw opartych na dwustronnej współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa w Europie, a ze strony Niemiec usłyszeliśmy jedynie symboliczne gesty” Wojciech Przybylski, analityk polityczny w Visegrad Insight, mówi:
Jedno z dzisiejszych spotkań jest już jasne. Dla Polski kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego w regionie i w Europie pozostają priorytetem, a poszukiwanie sojuszników, zwłaszcza w obliczu zmian rządów i opinii publicznej, jest kluczowe. Ale na konkretne kroki musimy jeszcze poczekać.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu