Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowotwory prostaty są związane z narażeniem na chlordekon, który jest znany jako choroba zawodowa

Zgodnie z dekretem opublikowanym w środę 22 grudnia 2019 r. rak prostaty związany z narażeniem na chlordekon, pestycyd szeroko stosowany od dziesięcioleci w Indiach Zachodnich, został uznany za chorobę zawodową. Dziennik Urzędowy.

Chlordekon był dopuszczony w latach 1972-1993 na plantacjach bananów na Antylach i przenikał do gleby przez setki lat, zanieczyszczając wodę i produkcję rolną, podczas gdy jego toksyczność i trwała siła oddziaływania na środowisko znane są od lat 60. XX wieku.

Środek ten, mający na celu ułatwienie odszkodowania dla ofiar, jest częścią szeregu środków, które państwo wdrażało w tej bardzo delikatnej sprawie od lat w Indiach Zachodnich i określane jest jako „skandal środowiskowy” prezydenta Emmanuela Macrona. W lipcu 2020 r. demonstracje w Fort-de-France na dwie noce przekształciły się w zamieszki, co doprowadziło do aresztowań.

Wyjaśnienia Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Skandal z chlordeconem: Indie Zachodnie są wściekłe z powodu możliwej dokumentacji recepty

Termin Insektycydy odnoszące się do produktów do użytku rolniczego i produktów przeznaczonych do utrzymania terenów zielonych (środki fitosanitarne lub środki ochrony roślin), a także biocydy weterynaryjne i środki przeciwpasożytnicze, niezależnie od tego, czy zostały dopuszczone w momencie składania zamówienia.Zgodnie z dekretem. Zwykle wykonuje się pracę, która wiąże się z narażeniem na pestycydy „podczas obsługi lub używania tych produktów, przez kontakt lub inhalację”i „Przez kontakt z uprawami, powierzchniami lub leczonymi zwierzętami lub podczas konserwacji maszyn przeznaczonych do stosowania pestycydów”., definiuje tekst.

Ponad 90% dorosłych na Gwadelupie i Martynice zostało zarażonych

Opublikowany w środę dekret ogłosił minister rolnictwa Julian Dinormandy. Otwiera dla zainteresowanych rolników fundusz, który powstał w 2020 roku i ma na celu rekompensatę dla osób z chorobami związanymi z pestycydami.

W szczegółach, wszystkie wyzyskiwane lub salariés agricoles pourront żądanie ce statut à deux warunki: qu’ils aient travaillé wisiorek au moins dix ans au contact du chlordécone et que moins de quarante ans se soient écoulé derniès diagnostic rak prostaty. tutaj są „Ogólnie akceptowane czasy trwania tego typu raka”Niedawno wyjaśniło Ministerstwo Rolnictwa. Powiedział, że osoby wykryte w wieku poniżej 10 lat nadal będą mogły składać wnioski na szczeblu komisji regionalnych.

READ  Jaki jest nowy środek odstraszający komary, który zmniejsza ryzyko ukąszeń o 80%?
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Skandal z Chlordecone nie jest przypadkiem, to nadzwyczajna zbrodnia”.

Rząd odmówił oszacowania, ilu ludzi może dotyczyć to odszkodowanie. Nie zrobił też zaliczki na całkowitą kwotę. Będzie to zależało od liczby plików do przesłania.Ministerstwo wyjaśniło, wyjaśniając, że dekret przewidywał również rekompensaty dla dzieci, które były narażone w czasie ciąży.

„Nie możemy przesądzać liczby ofiar u źródła”.Nalegał, zauważając, że na poziomie indywidualnym rekompensata dla rolnika wynosiłaby od 1000 do 19 000 euro rocznie. Ponad 90% dorosłej populacji Gwadelupy i Martyniki Według francuskiego zdrowia publicznego, obecnie skażony chlordekonem.

Przeczytaj także Jaki jest skandal związany z chlordekonem, wysoce toksycznym pestycydem?

Świat z AFP