W 2015 roku, gdy iraccy uchodźcy przeszli przez Europę, wstrząsający obraz małego dziecka tonącego na brzegu plaży otworzył sumienia i drzwi Europy. Tym razem potrzeba więcej niż jednego zdjęcia, aby zmienić opinię publiczną.
Gdy biedni Kurdowie desperacko próbują przekroczyć białoruską granicę, po drugiej stronie, w Polsce, neonazistowskie grupy poszukują nielegalnych imigrantów, którym być może udało się przekroczyć ogrodzenie z drutu kolczastego. Przywódcy UE, którzy kilka lat temu stanowczo potępiali polską politykę antyuchodźczą, teraz w przeważającej mierze stoją po stronie Warszawy.
Co zmieniło się w europejskich liderach?
Nastroje antyimigracyjne wzrosły zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. We Francji Eric Zemmour i Marine Le Pen, napędzani polityką antyimigracyjną, połączyli ponad jedną trzecią zamiarów głosowania w pierwszej turze. Jeszcze we Francji, tym razem na lewicy, Arnaud Montbourg, który zebrał 4% głosów i rozbił obóz na lewicy, chciałby odciąć transfer środków do krajów, które odmawiają przyjęcia swoich obywateli wydalonych z francuskiej ziemi. Pomysł od Zemmoura.
Czy to tylko migracja?
Za odrzuceniem idei imigracji kształtuje się coraz bardziej gwałtowna konfrontacja między Europą świecką a Europą religijną. A dokładniej między religijną fundamentalistyczną Europą, wśród innych islamistów, a niereligijną Europą. Sondaż ISSN wykazał, że połowa Francuzów nie jest ani religijna, ani duchowa. Tylko 39% deklaruje, że są katolikami, a 4% muzułmanami. W ciągu 20 lat liczba wyznających katolików zmniejszyła się o 12 punktów procentowych, podczas gdy liczba wyznających muzułmanów wzrosła czterokrotnie.
Jaka jest rola Białorusi w nowej fali?
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko jest odpowiedzialny za część nowej fali imigracji. Uważał, że preferowanie przechodzenia nielegalnych imigrantów i uchodźców do Europy odstraszyłoby europejskich przywódców, którzy nałożyli sankcje na jego kraj z powodu jego dyktatury. Zagroził nawet Europejczykom, że zakręcą kurki w rosyjskim gazociągu biegnącym przez jego dom. Stało się jednak odwrotnie: Władimir Putin zapewnił Europę, że będzie przestrzegać podpisanych z nią kontraktów gazowych. Łukaszenka jest sam przeciwko Europie, nawet jeśli Putin nadal go wspiera.
Jak pozycjonują się kraje sąsiadujące z Europą?
Turcja, która zajmuje jedną trzecią terytorium Syrii i jest częściowo odpowiedzialna za nową falę migracji, zapowiedziała, że nie pozwoli obywatelom Syrii, Iraku i Jemenu opuścić swoich domów na Białorusi. Irak podejmuje działania, aby zachęcić swoich obywateli do powrotu.
Dlaczego to wsparcie dla Europy?
Podpory te nie mają charakteru przyjaznego. Opierają się na dobrze rozumianych zainteresowaniach. Rosjanie chcą nadal sprzedawać swój gaz bez wzbudzania większych podejrzeń. Przetrwanie Iraku zależy częściowo od wsparcia ze strony Europy. Turecki rząd zrobi wszystko, by jeszcze bardziej osłabić Kurdów. W polityce międzynarodowej dobre uczucia są nic nie warte, liczą się tylko interesy.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”