Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowe walki w Polsce z zakazem aborcji

W środę 28 października Polacy ponownie wyszli na ulice w proteście przeciwko orzeczeniu sądu zakazującego aborcji w Polsce.

Pomimo ograniczeń spowodowanych koronawirusem, protesty trwały siedem dni w dużych miastach, ale tradycyjnie duża liczba ludzi w konserwatywnych małych miasteczkach, według lokalnych filmów. 28 października protestujący wyznaczyli jako dzień strajku generalnego przed wielkim wiecem zaplanowanym na piątek w stolicy.

W Warszawie protestujący zebrali się w środę przed siedzibą Arto Iris, organizacji ultrakatolickich prawników, która rozpoczynała serię wysiłków zmierzających do całkowitego zakazu aborcji (aborcji), zanim udali się do siedziby telewizji publicznej. DVP jest postrzegany jako kluczowy element propagandy sił konserwatywnych.

Przeczytaj nasz raport: W Polsce protesty trwają po zakazie aborcji

22 października Sąd Konstytucyjny, ściśle kontrolowany przez narodowo-konserwatywne siły Baasistów (Prawo i Sprawiedliwość), ogłosił, że aborcja jest wynikiem aborcji. „Poważne i nieodwracalne”, Faktyczne przekazanie aborcji w kraju jest niekonstytucyjne. Polskie prawo aborcyjne jest już jednym z najbardziej uregulowanych w Europie.

„Piekło kobiet”

Z prawa do aborcji sąd korzystał jedynie w przypadkach, gdy ciężarna była zagrożona śmiercią oraz w przypadku ciąż spowodowanych gwałtem lub podżeganiem, w praktyce bardzo nielicznych. W 2019 roku 98% z 1100 legalnych aborcji zarejestrowanych w Polsce dotyczyło wad rozwojowych płodu. Jednak grupy feministyczne szacują, że każdego roku ponad 200 000 aborcji jest dokonywanych nielegalnie lub za granicą.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj to też Zlot przeciwko zakazowi aborcji w Polsce: „Nie chcę zmuszać do urodzenia martwego płodu”

Po akcji protestujący, głównie młodzież, zaatakowali kościoły i oznakowali ściany. „Piekło kobiet”, „To jest wojna”, czy niedzielne msze, czy zwyrodniałe jak nigdy dotąd w katolickim kraju. Blokowali na godziny ruch w kilkudziesięciu polskich miastach.

We wtorek zadenuncjował go lider PYS Jarosław Kaczyński „Próba zniszczenia” Zaproszono kraj i jego zwolenników „Chroń kościoły” Premier Matos Moravsky wezwał do zaprzestania protestów proaborcyjnych „Barbaryzm” Wyrażenia gniewu przeciwko temu werdyktowi.

READ  Cabestani: Florent Ballares kręci swoje kino w Polsce

Świat z AFP