Francja Agencja prasowa , Wysłano śr. 04 sierpnia 2021 o 10:08
Gmina poinformowała w środę, że miasto Noumea ma nadzieję na wyeliminowanie epidemii dengi dzięki wprowadzonej trzy lata temu innowacyjnej metodzie polegającej na szczepieniu bakterii z komarów.
„Pierwsze wyniki są bardzo zachęcające i jesteśmy pewni, że w Noumea nie będzie już epidemii dengi” – ogłosił na konferencji prasowej zastępca burmistrza odpowiedzialny za zdrowie Tristan Derek.
W 2018 roku miasto podpisało partnerstwo z Monash University w Melbourne (Australia), w ramach którego zespół naukowców opracował technikę polegającą na wprowadzaniu bakterii Wolbachia do komarów Aedes aegypti, będących wektorem gorączki denga. Bakterie te, występujące w środowisku naturalnym, zapobiegają przenoszeniu na ludzi wirusów takich jak denga, Zika czy chikungunya. Owady są następnie wypuszczane na wolność.
„Pomiędzy lipcem 2019 a czerwcem zeszłego roku wypuszczono 12 milionów komarów Wolbachia w 2600 punktach w mieście. Dziś ponad 70% komarów Aedes aegypti znalezionych w mieście jest nosicielami bakterii” – powitał Nadège Rossi, prezes Stowarzyszenie. Nowa Kaledonia „Global Mosquito Program”, który otrzymał wsparcie Instytutu Pasteura.
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku, podczas gdy warunki pogodowe były szczególnie sprzyjające rozwojowi lęgowisk, Noumea odnotowała tylko 52 przypadki gorączki denga w porównaniu z 1324 przypadkami w 2019 r., w tym jednym śmiertelnym. W całej prowincji wyniki są również przekonujące: w 2020 r. odnotowano około sześćdziesięciu przypadków dengi w porównaniu do 2556 przypadków w 2018 r., dwóch zgonów i 3918 przypadków w 2019 r., a także dwóch śmiertelnych przypadków.
„Noumea jest generalnie epicentrum epidemii, co tłumaczy zasięg programu na całym terytorium” – powiedział Derek, zauważając, że dwie gminy w konglomeracie wdrożą metodę Wolbachia.
Biorąc pod uwagę gwałtowny spadek usług lotniczych od marca 2020 r. z powodu Covid-19, wpływ można w pełni zmierzyć dopiero po wznowieniu ruchu ludności.
Kaledońskie instytucje i państwo zainwestowały w ten program 430 mln franków szwajcarskich (3,6 mln euro), podczas gdy Ministerstwo Zdrowia i Spraw Społecznych oszacowało koszt epidemii dengi na 1,6 mld.
Metoda Wolbachia była już stosowana na innych wyspach Pacyfiku oraz w wielu regionach Australii, Kolumbii, Indonezji i Wietnamu i każdorazowo zmniejszała zapadalność na dengę z 55% do 98%.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) gorączka denga, która rozwija się wraz z globalnym ociepleniem, zaraża rocznie około 390 milionów ludzi i powoduje kilka tysięcy zgonów.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!