Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nietypowa egzoplaneta piłki rugby: nikt o niej nie słyszał!

W ramach misji Chufu Europejskiej Agencji Kosmicznej odkryto egzoplanetę dwukrotnie większą od Jowisza krążącą wokół swojej gwiazdy. Rezultat, efekt pływów, tak że planeta jest całkowicie zniekształcona i ma kształt piłki do rugby!

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] planety zewnętrzne
Czym są egzoplanety, gdzie się znajdują i dlaczego są interesujące? Odpowiedź znajduje się w filmie!

Satelita został wystrzelony pod koniec 2019 roku Chufu (charakteryzuje zewnętrznego satelitę planet) Główną misją Europejskiej Agencji Kosmicznej jest badanie gwiazd w pobliżu naszej planety SoleilWiadomo, że zawiera planety zewnętrzne systemy gwiezdne. Dzięki wysokiej dokładności pomiarów misja ma na celu między innymi dokładne scharakteryzowanie rozmiarów i gęstości odkrytych egzoplanet.

Wśród tych badanych jest WASP-103, gwiazda zlokalizowana w Konstelacja Od Herkulesa z okolic orbitowanie WASP-103b, A planeta pozasłoneczna Dwukrotnie większy od Jowisza i 1,5 raza większy. Kiedy został odkryty w 2014 roku, był Astronomowie Zaskoczeni bliskością swojej gwiazdy (WASP-103b dokonał rewolucji w ciągu zaledwie jednego dnia), podejrzewali, że planeta została poddana intensywnym efektom pływowym, bez możliwości ich zmierzenia.

Metoda tranzytu do obserwacji egzoplanet… ale także do dedukowania ich kształtu!

Używany jest satelita Chufu metoda tranzytu Obserwować i charakteryzować planety zewnętrzne. Przez pomiar jasność W przypadku gwiazdy możemy wykryć okresowy spadek jej jasności związany z przejściem ciała niebieskiego przed gwiazdą: nazywa się to tranzytem. Porównując 12 tranzytów planety, astronomowie odkryli subtelne różnice między różnymi Tranzytzwiązane z deformacją planety. Po raz pierwszy wykryto w ten sposób deformację egzoplanety.

ogromne efekty pływowe

Pływy są dobrze znanym zjawiskiem na Ziemi: masy wody na powierzchni naszej planety podlegają przyciąganiu grawitacyjnemu, które wywiera Księżyc. Ale w przypadku WASP-103b wielkość zjawiska jest znacznie większa: ze względu na bliskość swojej gwiazdy efekty pływowe są bardzo wyraźne, zniekształcając całą planetę. Tak więc planeta nie miała już kształtu kulistego, ale kształt piłki do rugby!

READ  Switch przekroczył próg 6 milionów sprzedaży we Francji

Z pewnością astronomowie wten który Oszacował liczbę miłości, parametr rozróżnienia arogancja Ciało planetarne i jego podatność na odkształcenia pod wpływem siły pływowe. Parametr ten pozwala również na oszacowanie składu planety: przy wartości bardzo zbliżonej do Jowisza, jest bardzo prawdopodobne, że WASP-103b ma bardzo zbliżony skład i strukturę wewnętrzną, z zachowaniem płynów.

Badaczy zaskoczyła niezwykle duża wielkość planety: w zasadzie planeta 1,5 raza większa od Jowisza powinna mieć stosunkowo podobny rozmiar. Tutaj astronomowie podejrzewają, że planeta jest nadmuchana z powodu upał skrajności, które panują w pobliżu jego gwiazdy, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Orbita planety rodzi nowe pytania

Biorąc pod uwagę bliskość gwiazdy, astronomowie spodziewali się, że interakcje pływowe, w połączeniu z bliskością gwiazdy, spowodują kurczenie się orbity WASP-103b z upływem czasu i stopniowe opadanie planety w kierunku swojej gwiazdy. Jednak pomiary wskazują na coś przeciwnego, orbitalny Z planety powoli rośnie: planeta w rzeczywistości powoli oddala się od swojej gwiazdy. Astronomowie poszukują obecnie możliwych zjawisk dominujących nad skutkami pływów, które mogłyby spowodować taki dryf.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?