Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niesamowite zdjęcia ciemnej strony Księżyca wykonane przez kapsułę Orion

Po opuszczeniu Ziemi w zeszłym tygodniu kapsuła Orion przeleciała nad Księżycem w poniedziałek i zdołała zbliżyć się do satelity na odległość zaledwie 130 kilometrów.

Po cudownym „Earthlight”, oto zbliżenie na ciemną stronę Księżyca. NASA poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że kapsuła Orion znalazła się w odległości 130 kilometrów (81 mil) od drugiej strony naszego satelity. Pierwszy to bezzałogowa, nadająca się do zamieszkania misja.

Z powodu półgodzinnej przerwy w komunikacji, kontrolerzy lotu w Houston nie byli pewni, czy spalenie silnika przebiegło dobrze, zanim kapsuła wyłoniła się zza Księżyca, 370 000 kilometrów od Ziemi, doniesienia agencji prasowej Agencja prasowa.

Zadanie na 25 dni

Orion osiągnął prędkość ponad 8 000 kilometrów na godzinę, gdy kontakt został wznowiony, zanim kapsuła przeleciała nad Morzem Spokoju, gdzie Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali w 1969 roku, zauważa Associated Press.

Kapsuła będzie kontynuować swoją misję, zapuszczając się na odległość do 64 000 kilometrów za jedynego naturalnego satelitę – rekord dla kapsuły nadającej się do zamieszkania.

Artemis 1 to lot testowy, który okrąży Księżyc bez lądowania na nim i bez astronauty na pokładzie. Zadanie, które łącznie musi trwać 25 dni, Musi potwierdzać, że pojazd jest bezpieczny dla załogi odbierającej.

Ten lot zapoczątkował program Artemis, którego celem jest wysłanie pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby na Księżyc. Celem jest ustanowienie tam stałej obecności człowieka w ramach przygotowań do wyprawy na Marsa.

READ  Ponowne uruchomienie pola magnetycznego Marsa? Naukowcy mają rozwiązanie