Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niepokój Wołodymyra Zełenskiego o Donbas

Ryzyko kryzysu żywnościowego w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

Światowy Program Żywnościowy (WFP) ostrzegł dziś, że Ameryka Łacińska i Karaiby są zagrożone kryzysem żywnościowym w wyniku wojny na Ukrainie, która ponownie rozpaliła inflację w regionie, który jeszcze nie otrząsnął się z szoku wywołanego pandemią koronawirusa.

„Miliony ludzi mogą stanąć w obliczu ubóstwa i braku bezpieczeństwa żywnościowego, jeśli konflikt na Ukrainie będzie trwał”zaniepokojona w komunikacie prasowym Lola Castro, dyrektor biura Światowego Programu Żywnościowego na Amerykę Łacińską i Karaiby z siedzibą w Panamie.

Co najmniej 9,3 mln osób w regionie cierpi na brak bezpieczeństwa żywnościowego i taka liczba może się zdarzyć „w najgorszym wypadku” Według komunikatu prasowego agencji ONZ liczba ta wzrośnie do 13,3 miliona, jeśli konflikt będzie kontynuowany.

„Rosnące ceny surowców i energii (…) Rosnąca inflacja żywności zagraża regionowi, w którym wiele krajów jest silnie uzależnionych od importu zbóż”zwłaszcza na wyspach karaibskich, wyjaśnia Światowy Program Żywnościowy.

Według agencji ONZ ceny za tonę podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, takich jak ryż, czarna fasola, soczewica i olej, wzrosły o 27 proc. między styczniem a kwietniem i o 111% między styczniem 2019 r. a kwietniem 2022 r.

Przed konfliktem Rosja była największym światowym eksporterem pszenicy, podczas gdy Ukraina zajmowała czwarte miejsce i była na dobrej drodze do zajęcia trzeciego.

Ameryka Łacińska i Karaiby „Już cierpi na wirusa Covid-19, wysokie ceny i ekstremalne zjawiska pogodowe”Martw się panią Castro.

„Liczba osób niezabezpieczonych żywnościowo rośnie, a przepaść między naszymi potrzebami finansowymi a dostępnymi zasobami rośnie”.potwierdza dyrektor Światowego Programu Żywnościowego dla regionu.

Światowy Program Żywnościowy wystosował międzynarodowy apel o zebranie darowizn w wysokości ponad 315 milionów dolarów na pokrycie kosztów działań związanych z dostarczaniem pomocy humanitarnej w regionie przez następne sześć miesięcy.

READ  Nalot policji w dniu urodzin psa