Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy podejrzewają, że glony są przyczyną śmierci tysięcy ryb

Jakub Stezeki/Reuters Ryba w Odrze (na zdjęciu 17 sierpnia w Polsce) jest powodowana przez „złote glony”.

Jakub Stezeki/Reuters

Ryba w Odrze (na zdjęciu 17 sierpnia w Polsce) jest powodowana przez „złote glony”.

Zanieczyszczenia – Po podejrzanej śmierci ponad 100 ton ryb w rzece Odrze, która przepływa przez Niemcy i Polskę, władze obu krajów ogłosiły w poniedziałek 22 sierpnia, że ​​u źródeł tych trujących grobów podejrzewa się toksyczne glony.

„Przeprowadzone dotychczas testy potwierdziły obecność glonów.” toksyczny prymnesium parvumWiceminister środowiska Jacek Ozduba powiedział na Twitterze.

Po stronie niemieckiej najnowsze wyniki „Instytut Leibniza i Uniwersytet Wiedeński potwierdzają podejrzenie, że masowa ewolucja toksycznych alg może być odpowiedzialna za śmierć ryb”Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Środowiska Andreas Kobler dodał na regularnej konferencji prasowej w Berlinie.

Rzecznik zwrócił jednak uwagę, że przyczyną tej masowej śmiertelności ryb i małży były: „wiele”. Jednak oskarżone mikroalgi, zwane również „złote wodorosty”jest powszechny w ujściach rzek i zwykle rośnie w wodach słonawych o niższej zawartości soli niż w morzu i może mieć przyczyny przemysłowe, zauważył rzecznik.

Eksperci twierdzą, że wyższy poziom soli mógł być również lepszy ze względu na niższy poziom wody i wyższe temperatury. Berlin i Warszawa próbują ustalić przyczynę tego masowego zanieczyszczenia Odry, którego zasięg ujawniono w połowie sierpnia.

Plik, który intensyfikuje stosunki niemiecko-polskie

Po obu stronach wcześnie podejrzewano, że chemikalia odegrały pewną rolę. Jednak polska minister środowiska Anna Moskowa wyjaśniła to późniejŻadna z próbek nie została jeszcze przetestowana. nie miałem Wyświetlanie substancji toksycznych.

Katastrofa nieco nadwerężyła stosunki między oboma krajami. Tym samym Niemcy zarzuciły Polsce opóźnienia w informowaniu o wielkości zanieczyszczenia. W sobotę Anna Muskoa ostrzegała przed „Nowa transmisja fałszywych wiadomości w Niemczech”po spekulacjach Ministra Środowiska w Brandenburgii na temat pestycydów w wodzie.

READ  Śmierć Gasparda Uliela: Co wiemy o okolicznościach wypadku narciarskiego

A polski minister porównał z wcześniejszymi oświadczeniami władz tej ziemi, według których monitorowano ślady rtęci w wodach, co nie zostało zweryfikowane.

Pierwsze doniesienia o masowym zabijaniu ryb w Odrze pochodziły od okolicznych mieszkańców i polskich rybaków już 28 lipca. W ostatnich latach Odra znana jest jako stosunkowo czysta rzeka, w której żyje około 40 gatunków ryb.

Zobacz także na The HuffPost: W obliczu suszy „inspektorzy ochrony środowiska” starają się chronić wodę