Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy podejrzewają, że glony są przyczyną śmierci tysięcy ryb

Jakub Stesecki/Reuters Śmierć ryby w rzece Odrze (na zdjęciu 17 sierpnia w Polsce) jest spowodowana „złotymi algami”.

Jakub Stesecki/Reuters

Śmierć ryby w rzece Odrze (na zdjęciu 17 sierpnia w Polsce) jest spowodowana „złotymi algami”.

Zanieczyszczenia – po podejrzanej śmierci ponad 100 ton ryb w przeprawie przez OdręNiemcy i PolskaW poniedziałek 22 sierpnia władze obu krajów poinformowały o podejrzeniu obecności toksycznych alg Pochodzenie tego sześciokątnego grobowca.

Przeprowadzone dotychczas testy potwierdziły obecność glonów. toksyczny „prymnesium parvum”— napisał na Twitterze wiceminister środowiska Jacek Osdoba.

Po stronie niemieckiej najnowsze wyniki Instytut Leibniza i Uniwersytet Wiedeński popierają podejrzenie, że masowa ewolucja Toksyczne algi może być odpowiedzialny za śmierć ryb”.— dodał rzecznik niemieckiego Ministerstwa Środowiska Andreas Kobler na regularnej konferencji prasowej w Berlinie.

Rzecznik wskazał jednak, że przyczyny tej masowej śmiertelności ryb i małży były „wiele”. Oskarżone mikroalgi są jednak również tzw „złote wodorosty”Powszechny w ujściach rzek i zwykle rośnie w wodach słonawych o mniejszej zawartości soli niż morze. I może mieć przyczyny przemysłowe, na co wskazuje rzecznik.

Wysokiemu poziomowi soli sprzyjać może również niski poziom wody i wysokie temperatury, według ekspertów. Berlin i Warszawa próbują ustalić przyczynę tego masowego zanieczyszczenia Odry, którego skalę ujawniono w połowie sierpnia.

Akta zaostrzają stosunki niemiecko-polskie

Po obu stronach wcześnie podejrzewano, że chemikalia odgrywają pewną rolę. Jednak później wyjaśniła to polska minister środowiska Anna MoskowaŻadna z próbek nie została jeszcze zbadana. nie miałem „wyświetlać toksyczne materiały”.

Katastrofa nieco nadwyrężyła stosunki między obydwoma krajami. Tym samym Niemcy oskarżyły Polskę o spóźnione poinformowanie jej o skali rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia zanieczyszczenie. W sobotę ostrzegała Anna Mosqua „Nadawanie nowych fałszywych wiadomości w Niemczech”po spekulacjach ministra środowiska Brandenburgii dotyczących pestycydów w wodzie.

READ  Piosenkarka Angela ogłosiła niespodziewane wydanie swojego albumu „Nonante-Cinq” na tydzień przed jego wydaniem

Porównał polskiego ministra z wcześniejszymi wypowiedziami władz tego kraju, według których w wodach wykryto śladowe ilości rtęci, co nie zostało zweryfikowane.

Pierwsze doniesienia o masowym zabijaniu ryb w Odrze nadeszły od okolicznych mieszkańców i polskich rybaków już 28 lipca. W ostatnich latach Odra słynie z relatywnie czystej rzeki, żyje w niej około 40 gatunków ryb.

Zobacz także na The HuffPost: W obliczu suszy inspektorzy ochrony środowiska starają się chronić wodę