Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy, Hiszpania, Polska… aktualne informacje na temat ruchu, który wstrząsa wieloma krajami europejskimi

Niemcy, Hiszpania, Polska… aktualne informacje na temat ruchu, który wstrząsa wieloma krajami europejskimi

Ten ruch agrarny, który wstrząsał Francją przez około dziesięć dni, opuścił Niemcy na początku stycznia. z pewnymi żądaniami wspólnymi dla wszystkich europejskich rolników.

Dziesięć dni po rozpoczęciu ruchu zmobilizowani chłopi francuscy nadal próbują zbliżyć się do Paryża.

Emmanuela Dunanda/AFP

Belgia: Bariery wokół szczytu w Brukseli

Podobnie jak we Francji, na belgijskich drogach oraz w pobliżu miejsc dystrybucji największych detalistów odbywają się liczne blokady. W tym tygodniu przed czwartkowym szczytem europejskim w Brukseli belgijscy rolnicy byli szczególnie zmobilizowani. Od dzisiejszego ranka w stolicy sparaliżowano setki traktorów.

Niemcy: Cena oleju napędowego i podatek

W tym tygodniu, Niemieccy rolnicy zablokowali kilka głównych portów, w tym Hamburg. Kolejna akcja została podjęta na początku stycznia w ramach mobilizacji do protestu przeciwko wygaśnięciu rabatów na rolniczy olej napędowy (podobnie jak we Francji) i stworzeniu podatku od maszyn rolniczych. Nawet główne niemieckie związki zawodowe zgromadziły tysiące traktorów w Berlinie, blokując stolicę, aby zmusić rząd do rozpoczęcia negocjacji. Ale dyskusje ucichły, więc rozpoczął się ruch.

Ciągniki wracają do Berlina 26 stycznia.
Ciągniki wracają do Berlina 26 stycznia.

Johna McDougalla/AFP

Polska: Ukraińskie zboże i zielony ład

Wzrost importu żywności z Ukrainy, możliwy dzięki utworzonym przez Komisję Europejską w czerwcu 2022 r. „korytarzom solidarności”, wstrząsnął polskim rolnictwem. Dlatego od połowy stycznia rolnicy dopytują Ponowne nałożenie sankcji na Ukrainę Aby zapobiec zalaniu polskiego rynku ukraińską produkcją żywności. Demonstranci sprzeciwiają się rozwiązaniom Zielonego Ładu, które ich zdaniem ograniczają ich działalność.

Rumunia: ukraiński olej napędowy i zboże

Rumuńscy rolnicy i kierowcy ciężarówek strajkują Przeciwko taniemu importowi ukraińskiego zboża Wzywa do dotacji do paliwa, co zaburza równowagę na rynku wewnętrznym. W zeszłym tygodniu zatrzymali ciężarówki jadące z Ukrainy. Celem ataku są nadal obszary przygraniczne i główny port handlowy Costanza.

Włoscy rolnicy protestują na całym półwyspie.
Włoscy rolnicy protestują na całym półwyspie.

GABRIEL BOUYS/AFP

Włochy: Inflacja i ceny oleju napędowego

„Europa narzuca nam zasady, które nie mają sensu. Nie jesteśmy już w stanie sprostać żądaniuchcemy zwiększyć nasze dochody i nadać wartość naszym produktom” – powiedział Luisito Naldi, jeden z organizatorów protestów w północnych Włoszech. Włoscy rolnicy wycinają drogi i żądają rozpoczęcia negocjacji z rządem Gruzji Meloni.

READ  Polska nie spodziewa się utraty funduszy unijnych - Morawiecki - 18.10.2022 o 15:27

Hiszpania: Zielony Ład i standardy europejskie

Hiszpańscy rolnicy planują w tym tygodniu więcej projektów, aby dołączyć do ruchu Najważniejsze wydarzenia w nadchodzących dniachzwłaszcza blokowanie autostrad. Trzy główne organizacje związkowe uważają, że „Hiszpania stoi w obliczu rosnącej frustracji i niepokoju”. Podobnie jak we Francji, eksperci branżowi potępili „duszącą biurokrację stworzoną przez regulacje europejskie” i zażądali „rozluźnienia” Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Pomimo wspólnych żądań Francuzów hiszpańscy rolnicy potępiają oskarżenia o „nieuczciwą konkurencję” i nielegalny rozładunek ciężarówkami przewożącymi hiszpańskie owoce i warzywa na południu Francji.

Demonstracje hiszpańskich chłopów wycelowane będą w autostrady, podobnie jak te mobilizujące się po stronie francuskiej.
Demonstracje hiszpańskich chłopów wycelowane będą w autostrady, podobnie jak te mobilizujące się po stronie francuskiej.

Józefa Lago/AFP

Holandia: Niezadowolenie z 2023 r