Były mistrz Zakonu Kaznodziejskiego (oficjalna nazwa dominikanów), 78-letni Anglik Timothy Radcliffe, jest ważnym głosem w Kościele katolickim. Brał udział w pierwszym Walnym Zgromadzeniu Zespołu poświęconym przyszłości placówki, podczas którego przewodniczył rekolekcjom duchowym zorganizowanym w przededniu otwarcia w dniu 1każdy I 2 października 2023 r., i weźmie udział w następnym 2 października.
Polski dominikanin Lukas Popko (46 l.) jest badaczem i nauczycielem we Francuskiej Szkole Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie. Obydwa właśnie opublikowane Spytaj Boga (Surf, 336 stron, 24 euro), w którym proponują ponowne odczytanie Biblii poprzez pytania, które bohaterowie zadają Bogu, i odwrotnie.
Zamiast skupiać się na odpowiedziach udzielanych w Biblii, Twoja książka koncentruje się na postawionych w niej pytaniach. Dlaczego takie podejście?
Timothy Radcliffe: Potrzebujemy wyobraźni teologicznej, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wyzwania naszych czasów. Żyjemy w świecie, w którym fundamentalizm zyskuje na popularności wszędzie, także w Kościele, gdzie istnieje pokusa dosłownego odczytywania świętych tekstów. Jednak pytania, jakie stawia Biblia, pobudzają naszą wyobraźnię i mogą pomóc nam pokonać uprzedzenia i odkryć nowe sposoby patrzenia na świat.
Lukács Popko : Nie ma dobrej rozmowy, jeśli nie ma dobrego pytania na początek. Lektura Biblii przez pryzmat stawianych w niej pytań pozwala podkreślić nieoczekiwalność udzielanych w niej odpowiedzi. Zatem pierwszy dialog, jaki toczy się pomiędzy tym, co boskie, a tym, co ludzkie, rozpoczyna się od pytania: „Gdzie jesteś, człowiecze?” » (Rdz 3,9-13) – zapytał Bóg Adama, który po zjedzeniu owocu „Drzewa Poznania” ukrył się.
Ta historia mówi nam co najmniej dwie rzeczy. Po pierwsze, ludzie są karani, ponieważ zakładali, że mogą jeść wszystko, wszystko posiadać i nie byli w stanie wyznaczyć granic. Po drugie, poprzez otwarte pytanie, a nie oskarżenie, zostaje przerwane milczenie i odnowiony dialog.
Jakie pytanie w Biblii najbardziej przykuło twoją uwagę? Czy dzisiaj wciąż do nas przemawia?
TR: Bardzo podoba mi się pytanie, które Bóg zadał prorokowi Eliaszowi (1 Król. 19,9-18): „Dlaczego tu jesteś?” Każdy zadaje sobie to pytanie, a my zadajemy je inaczej w szkole, na uniwersytecie czy na łożu śmierci. To wzywa nas do ciągłego odnawiania naszych odpowiedzi i ponownego rozważenia znaczenia, jakie nadajemy życiu.
Pozostało Ci do przeczytania 62,02% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar