Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Niebezpieczeństwo kryje się wtedy, gdy tożsamość zamienia się w ideologię, gdy zamarza na fladze lub stroju mnicha”.

„Niebezpieczeństwo kryje się wtedy, gdy tożsamość zamienia się w ideologię, gdy zamarza na fladze lub stroju mnicha”.

Były mistrz Zakonu Kaznodziejskiego (oficjalna nazwa dominikanów), 78-letni Anglik Timothy Radcliffe, jest ważnym głosem w Kościele katolickim. Brał udział w pierwszym Walnym Zgromadzeniu Zespołu poświęconym przyszłości placówki, podczas którego przewodniczył rekolekcjom duchowym zorganizowanym w przededniu otwarcia w dniu 1każdy I 2 października 2023 r., i weźmie udział w następnym 2 października.

Polski dominikanin Lukas Popko (46 l.) jest badaczem i nauczycielem we Francuskiej Szkole Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie. Obydwa właśnie opublikowane Spytaj Boga (Surf, 336 stron, 24 euro), w którym proponują ponowne odczytanie Biblii poprzez pytania, które bohaterowie zadają Bogu, i odwrotnie.

Zamiast skupiać się na odpowiedziach udzielanych w Biblii, Twoja książka koncentruje się na postawionych w niej pytaniach. Dlaczego takie podejście?

Timothy Radcliffe: Potrzebujemy wyobraźni teologicznej, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wyzwania naszych czasów. Żyjemy w świecie, w którym fundamentalizm zyskuje na popularności wszędzie, także w Kościele, gdzie istnieje pokusa dosłownego odczytywania świętych tekstów. Jednak pytania, jakie stawia Biblia, pobudzają naszą wyobraźnię i mogą pomóc nam pokonać uprzedzenia i odkryć nowe sposoby patrzenia na świat.

Lukács Popko : Nie ma dobrej rozmowy, jeśli nie ma dobrego pytania na początek. Lektura Biblii przez pryzmat stawianych w niej pytań pozwala podkreślić nieoczekiwalność udzielanych w niej odpowiedzi. Zatem pierwszy dialog, jaki toczy się pomiędzy tym, co boskie, a tym, co ludzkie, rozpoczyna się od pytania: „Gdzie jesteś, człowiecze?” » (Rdz 3,9-13) – zapytał Bóg Adama, który po zjedzeniu owocu „Drzewa Poznania” ukrył się.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Adam i Ewa, czyli jak nagość stała się wstydem

Ta historia mówi nam co najmniej dwie rzeczy. Po pierwsze, ludzie są karani, ponieważ zakładali, że mogą jeść wszystko, wszystko posiadać i nie byli w stanie wyznaczyć granic. Po drugie, poprzez otwarte pytanie, a nie oskarżenie, zostaje przerwane milczenie i odnowiony dialog.

READ  Trump rozmawia z Macronem i Bidenem w komunikacie prasowym

Jakie pytanie w Biblii najbardziej przykuło twoją uwagę? Czy dzisiaj wciąż do nas przemawia?

TR: Bardzo podoba mi się pytanie, które Bóg zadał prorokowi Eliaszowi (1 Król. 19,9-18): „Dlaczego tu jesteś?” Każdy zadaje sobie to pytanie, a my zadajemy je inaczej w szkole, na uniwersytecie czy na łożu śmierci. To wzywa nas do ciągłego odnawiania naszych odpowiedzi i ponownego rozważenia znaczenia, jakie nadajemy życiu.

Pozostało Ci do przeczytania 62,02% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.