Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nie żyje mecenas Sarah Weddington, która zdobyła prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych

Była jednym z architektów prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych. Adwokat Sarah Weddington, która pomyślnie prowadziła proces w sprawie Roe v. Wade, niedziela, 26 grudnia, w wieku 76 lat. W 1973 ri Weddington i koleżanka prawniczka Linda Coffey złożyli pozew zbiorowy w imieniu kobiety w ciąży, aby zakwestionować prawo Teksasu zakazujące aborcji.

„Odwołała się do Lindy Covey w pierwszym przypadku w jej karierze, Roe v. Wade, kiedy właśnie kończyła studia prawnicze”Susan Hayes napisała: Jeden z jego byłych uczniów na Twitterze. „Była moją nauczycielką” i Otwieram oczy na kruchość moich praw i wolnościPotwierdziła, że ​​prawnik się poddał Szereg problemów zdrowotnych. ta informacja Rodzina potwierdziła to w liście wysłanym do lokalnej gazety Trybuna Teksasu.

Sprawa Jane Roe – prawdziwe nazwisko Norma McCorvey – przeciwko prokuratorowi okręgowemu hrabstwa Dallas Henry Wade ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który orzekł na korzyść prawa do aborcji. To, czego nie gwarantuje prawo federalne Stanów Zjednoczonych, zostało od tego czasu oparte na następującym orzecznictwie: Historyczne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Dolinai Znajomy od 1973.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Stanach Zjednoczonych weterani praw do aborcji biją na alarm

Pete grozi, że zaczerpnie wody

W tym orzeczeniu Sąd Najwyższy orzekł, że Konstytucja gwarantuje kobiecie prawo do aborcji i że państwa nie mogą jej odmówić. W 1992 roku wyjaśniła, że ​​to prawo jest prawdziwe, chyba że płód nie jest „wykonalny”, to znaczy do około 22-24 tygodnia ciąży.

Dziś jednak większość sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych wydaje się być skłonna do zmiany tych ram prawnych, które od prawie pięćdziesięciu lat gwarantowały amerykańskim kobietom prawo do aborcji, albo ograniczając ją, albo po prostu ją znosząc. .

READ  La tempête Batsirai pourrait devenir cyclone à proximité de La Réunion

Ale prezydent USA Joe Biden zapewnił 1jest bycie Grudzień jest „Kontynuowałem” Aby wesprzeć sprawę Roe v. Dolina. To jest historyczna stacja „Wygląda jak dom na skraju plaży, który grozi zaczerpnięciem wody i zawaleniem się”m już ostrzegłi Weddington w 1998 roku.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy rozważa rewizję prawa do aborcji

Świat z AFP