Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy przekształcili ziemskie pole magnetyczne w dźwięk, a wynik jest przerażający

Pole magnetyczne Ziemi tworzy ochronną tarczę wokół naszej planety i ma zasadnicze znaczenie dla ewolucji życia. Duńscy naukowcy przekształcili jego fale magnetyczne w fale dźwiękowe. Wynik ? Rodzaj irytującego dudnienia, które rozbrzmiewało przez pięć minut.

(Mapa: Zachodnia Francja)

Au Daniaod 24 do 30 października na placu Solbjerg zainstalowano trzydzieści głośników w Kopenhaga transmituj ryk Pole magnetyczne Ziemi.

Ta dziwna i niemal niepokojąca pieśń emanuje ze środka ziemi. W rzeczywistości żaden dźwięk nie może się rozchodzić w próżni kosmicznej. Ale fale magnetyczne mogą. Pole magnetyczne Ziemi działa jak niewidzialna tarcza Otacza i chroni naszą planetę przed promieniowaniem wszechświata. W obliczu silnych wiatrów i burz słonecznych generowane przez nie fale magnetyczne pozostają niewidoczne i ciche dla ludzi.

Aby uświadomić opinii publicznej jego znaczenie, naukowcy z Politechniki Duńskiej przekształcili na dźwięk sygnały magnetyczne mierzone przez misję satelitarną Swarn.Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). w Jak na coś, co nas chroni, wynik jest bardzo przerażający. ESA potwierdza.

Na Soundcloud, internetowej platformie audio, na której emitowano ten pięciominutowy dźwięk, internauci opisują to, co słyszą: „To ciekawe, to jak dźwięk metalowych dzwonków i mikrofon telefonu wystawionego na wiatr” Użytkownik porównuje. Inni trochę bardziej się boją. „Wygląda na to, że ktoś w tle wylewa strach” inne szczegóły. Ale dla tych, którzy trochę o tym wiedzą, wiadomość jest raczej fascynująca. ” Lubię [le bruit de] Burza słoneczna uderzyła w środek ziemskiego pola magnetycznego, Użytkownik jest zadowolony. Zrób więcej, zwłaszcza gdy pojawi się gigantyczna burza słoneczna, film będzie również dłuższy. »

Przeczytaj także: Czy powinniśmy obawiać się skutków rozbłysku słonecznego w 2023 roku?

Yannick Ponte, dyrektor ds. badań w CNRS, specjalizujący się w polu magnetycznym, potwierdza: „Nagranie jest realistyczne. Kiedy go słuchasz, masz wrażenie, że jesteś w centrum burzy lub huraganu, jest to wyczerpujące. Wiatr słoneczny wokół planety jest bardzo burzliwy i burzliwy i może być bardzo niebezpieczny. ”

READ  Te 35 aplikacji, które ukrywają złośliwe oprogramowanie, mogą cię ukraść, bądź ostrożny!

To nagranie nie jest nowe. Przez kilka lat było NASA „Nasłuchuje” i rejestruje „dźwięki” fal elektromagnetycznych, które rozchodzą się z Ziemi do otaczającej ją przestrzeni.

Taniec jest wykonywany

W 2012 roku dzięki urządzeniu z dwoma satelitami, Naukowcy z zespołu EMFISIS (Electric, Magnetic Field and Integrated Science Toolkit) z University of Iowa w USA opublikował nagranie interesującego i dobrze znanego zjawiska znanego jako „efekt chóru”. Efekt ten występuje, gdy fale elektromagnetyczne stykają się z naładowanymi cząsteczkami emitowanymi przez słońce.

„Kiedy te cząstki zderzają się z atomami i cząsteczkami – głównie tlenem i azotem – w górnych warstwach atmosfery, część energii ze zderzeń jest przekształcana w zielone i niebieskie światło typowe dla zorzy polarnej, które czasami można zobaczyć na dużych wysokościach”. ESA wyjaśnia na swojej stronie internetowej.

Przeczytaj także: Anomalia osłabia tarczę Ziemi

„Łączenie sztuki i nauki”

Jeśli efekt można zwizualizować między naładowanymi cząsteczkami ze Słońca oddziałującymi z polem magnetycznym Ziemi, słyszenie jest znacznie bardziej skomplikowane. Dlatego duńscy naukowcy wykorzystali pomiary z trzech satelitów Swarm wystrzelonych przez Europejską Agencję Kosmiczną w 2013 roku do przekształcenia ich w dźwięk.

To powiedział muzyk i wspierający projekt Klaus Nielsen z Uniwersytetu Technicznego w Danii „Projekt umożliwił połączenie sztuki i nauki”. Po stronie nauki „Tak naprawdę nie dodaje żadnych dodatkowych informacji naukowych” Yannick Ponte ostrzega. Ale dla ogółu społeczeństwa warto zrozumieć znaczenie pola magnetycznego. »

ESA dodaje: „Zamiarem oczywiście nie jest straszenie ludzi – to nowy sposób na przypomnienie nam o istnieniu pola magnetycznego i chociaż jego dudnienie jest nieco niepokojące, od tego zależy istnienie życia na Ziemi”.