Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NATO twierdzi, że amerykańska baza przeciwrakietowa w Polsce jest gotowa

NATO twierdzi, że amerykańska baza przeciwrakietowa w Polsce jest gotowa

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w środę, że w północnej Polsce utworzono nową bazę amerykańskiej obrony powietrznej, przeznaczoną do wykrywania i przechwytywania ataków rakietami balistycznymi, w ramach szerszej tarczy antyrakietowej NATO.

Przemawiając na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie, szef sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że gotowość bazy stanowi ważny krok w obronie wybrzeża Atlantyku w obliczu zagrożenia stwarzanego przez rakiety balistyczne.

„Jako sojusz obronny nie możemy ignorować tego zagrożenia. Obrona przeciwrakietowa stanowi zasadniczą część podstawowej misji NATO, jaką jest bezpieczeństwo zbiorowe” – powiedział, dodając, że rakiety balistyczne są szeroko stosowane w konfliktach na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Według NATO system o nazwie Aegis Ashore znajduje się w Reczykowie na północy Polski i jest w stanie przechwytywać rakiety balistyczne krótkiego i średniego zasięgu.

Sojusznicza Tarcza Rakietowa ma chronić ludność cywilną, terytorium i siły zbrojne Europy przed atakami rakietowymi.

Inne kluczowe elementy tarczy to druga baza Aegis Ashore w Rumunii, niszczyciele Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych stacjonujące w hiszpańskim porcie Rota oraz radar wczesnego ostrzegania zlokalizowany w tureckim mieście Kuresik.

NATO twierdzi, że Aegis Ashore ma charakter wyłącznie defensywny. Około 200 żołnierzy stacjonuje w dwóch bazach przechwytujących w Polsce i Rumunii, przy czym baza w rumuńskim mieście Deveselu działa od 2016 roku.

READ  Kaczyński odszedł z rządu, ale pozostaje u władzy w Polsce