Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Nasz biznes nie ucierpi”

„Nasz biznes nie ucierpi”

zakleszczenie papieru: Jaki jest stan umysłu po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów ds. energii w piątek, które uchwaliło statut rady dotyczący środków nadzwyczajnych w celu przeciwdziałania wzrostowi cen energii?

Claude Turmes: To było naprawdę bardzo intensywne. Udało nam się przyjąć trzy europejskie środki legislacyjne, które mają wiele sensu. Trzy procedury, które udało nam się wykonać w ciągu zaledwie kilku tygodni. W ten sposób ostatecznie opodatkowujemy nadwyżki zysków tych, którzy eksploatują eksploatację ropy i gazu, i zawrócimy miliardy zarobione z powrotem do domów i firm.

Obniżą się też rachunki dzięki nadwyżce przychodów, które odzyskamy od wytwórców na hurtowym rynku energii elektrycznej, których koszty krańcowe są znacznie niższe niż koszt rynkowy. Wreszcie, przed nadejściem zimy, która sprawi, że produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych we Francji będzie nieco chwiejna, postanowiliśmy wspólnie pracować nad lepszym zarządzaniem zużyciem i zmniejszeniem go w godzinach szczytu.

zakleszczenie papieru: Komisja Europejska wskazała na mobilizację finansową w wysokości 117 mld euro dzięki podatkom nałożonym na duże firmy producentów energii elektrycznej o niskich kosztach produkcji oraz 25 mln euro dzięki solidarności graczy z sektora paliw kopalnych. Ale w Luksemburgu, ile będziesz reprezentować?

Claude Turmes: Ponieważ nie mamy własnych odwiertów ropy i gazu, niestety nie będziemy generować przychodów na tym poziomie. Z drugiej strony na rynku energii elektrycznej mamy szereg turbin wiatrowych i dużych instalacji słonecznych, które obecnie korzystają z bardzo wysokich cen. Więc będą opodatkowani. Ale to tylko niewielkie wpływy (które w sumie powinny wynieść dziesiątki milionów euro, przyp. red.)… Jednak dla krajów, które tak jak my importują dużo energii, tekst zapewnia również ramy prawne, które pozwolą nam zawarcie umowy dwustronnej z Niemcami, skąd pochodzi większość naszej energii elektrycznej (70%), w celu osiągnięcia sprawiedliwego podziału dochodów ponad granicami, stosując zasadę solidarności. A potem, na dwa dni przed szczytem europejskim, mogłem również zawrzeć w proponowanym rozporządzeniu bardzo ważny ustęp. Akapit zachowany w ostatecznej wersji tekstu. Stwierdza jednak, że państwa członkowskie, które uzyskują mniejsze dochody z tego podatku, mają prawo do wykorzystania innych zasobów budżetowych, aby pomóc swoim przemysłom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Tak więc firmy luksemburskie nie ucierpią w porównaniu do swoich sąsiadów.

READ  Kryzys gazowy: Mołdawia i Rosja przedłużają kontrakt o pięć lat

zakleszczenie papieru: Czy pomoc ta powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa?

Claude Turmes: Faktycznie. Jednak na tym poziomie należy zauważyć, że ramy ustanowione przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, które w związku z tym wymagają wszelkiej pomocy państwa dla przedsiębiorstw, wkrótce ulegną zmianie.

zakleszczenie papieru: Czyli zmienią się obecne zasady?

Claude Turmes: Obowiązuje do końca tego roku 2022. Co do reszty, konsultacje społeczne zostały uruchomione dwa tygodnie temu przez Urząd i Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji. To się wkrótce skończy. Z Franzem Vayotem (LSAP), ministrem gospodarki i Lexem Dellesem (DP), ministrem klas średnich, już pracujemy nad tym plikiem. Gdy skrypty będą dostępne, zobaczymy, jak najlepiej możemy pomóc naszej firmie. Komisarz Unii Europejskiej ds. Konkurencji, Margrethe Vestager, ma przedstawić nowe ramy 15 października.

zakleszczenie papieru: Wracając do piątkowego spotkania, przed szczytem wszyscy mówili o pułapie cen gazu. Wiemy, że Rada udzieliła Komitetowi mandatu, aby w najbliższych dniach powrócił do niego z konkretnymi propozycjami. Ale jak przebiegały negocjacje?

Claude Turmes: Jak powiedziałem w preambule, było intensywnie, ale ostatecznie podeszliśmy do wszystkich kwestii związanych z niższymi cenami gazu i prądu. Teraz jest jasne, że Europa musi rozmawiać z krajami spoza Unii Europejskiej. Komisja została do tego upoważniona. Powinniśmy na przykład porozmawiać z prezydentem Bidenem i Stanami Zjednoczonymi. Kraj „zmieniający zasady gry” w tym kryzysie, z wystarczającą zdolnością w zakresie skroplonego gazu ziemnego (LNG), aby pomóc nam w przyszłym lecie uzupełnić nasze zapasy na zimę 2023-2024. Od tego czasu tak naprawdę nie będziemy mogli polegać na tak dużej ilości rosyjskiego gazu… Musimy także porozmawiać z innymi wiarygodnymi dostawcami. Jak Algieria czy Norwegia. Wyjaśnij na przykład Norwegom, że zawsze sprzedawali nam megawatogodziny energii elektrycznej po 20 euro, zanim ostatnio zauważyli, że cena wzrosła do 250 lub 300. Jeśli możemy np. zgodzić się na kwotę 80-120 euro… Wreszcie Japonia i Korea to dwaj inni ważni gracze, z którymi powinniśmy porozmawiać, ponieważ konkurują z Unią Europejską o te dostawy LNG.

READ  Inne wiadomości techniczne: Neuilly rozpoczyna głosowanie online

zakleszczenie papieru: Jeśli chodzi o pułap cen gazu, jakie jest stanowisko Luksemburga?

Claude Turmes: Nie jesteśmy jednym z krajów (w tym Belgia i Francja, przyp. red.), które podpisały list wzywający UNHCR do maksimum. I to, nawet jeśli jest wiele punktów, z którymi się zgadzam. W piątek dużo dyskutowaliśmy o tym, co jest dobrym, ale i złym pomysłem. Nawet sygnatariusze listu zgodzili się, że istnieje ryzyko związane z ustalaniem ceny gazu. Co by się stało, gdyby statek przewożący nasz gaz zmienił kurs, ponieważ konkurent złożył w tranzycie wyższą ofertę niż nasza? Albo jeśli dostawy gazu na rynku, nawet w ciągu pół dnia, nie są już wystarczające, ze względu na podawaną cenę, aby zaspokoić całe europejskie zapotrzebowanie? Kto zdecyduje, gdzie ten gaz trafi, a kto nie? Jedyną pewnością jest to, że musimy nadal rozwijać energię odnawialną i pracować nad zmniejszeniem globalnego zużycia gazu. Bo nikt nie wie, czy w końcu wystarczy, żeby wszystkich zadowolić.

zakleszczenie papieru: Komisja została również upoważniona do działania na wspólnej platformie pozyskiwania gazu…

Claude Turmes: tak. Poczyniliśmy postępy w tej sprawie. W szczególności osiągnięto konsensus wśród siedmiu krajów będących głównymi nabywcami w skali europejskiej – Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Austrii i Polski, które odpowiadają za 70-75% zakupów – co do stworzenia tej platformy . Ta ostatnia będzie zatem powiązana z ilością gazu, jaką będziemy potrzebować do uzupełnienia naszych zapasów latem przyszłego roku. Innym pomysłem na stole jest uogólnienie modelu iberyjskiego w zakresie energii elektrycznej (w Hiszpanii i Portugalii cena hurtowa energii elektrycznej jest sztucznie obniżana poprzez obniżanie kosztów nakładów wykorzystywanych w elektrowniach dostarczanych przez paliwa kopalne, przyp. red.). Ale wciąż czekają na odpowiedź trzy lub cztery pytania, abyśmy mogli iść naprzód. Jak zobaczyć, jak uniknąć przecieków z rynku europejskiego do świata zewnętrznego. Bo taka praktyka oznaczałaby, że ceny energii elektrycznej obowiązujące w Unii Europejskiej byłyby bardziej atrakcyjne niż te w Norwegii, Wielkiej Brytanii czy na Bałkanach.

READ  W czerwcu 2021 r. polski eksport do Niemiec i Francji będzie największymi zakupami Polski