Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA wybiera SpaceX na misję do Europy, księżyca Jowisza

NASA ogłosiła w piątek, 23 lipca, że ​​wybrała SpaceX na planowaną podróż do Europy, lodowego księżyca Jowisza, wielkiego zwycięstwa firmy miliardera Elona Muska, która zamierza zapuścić się dalej w Układ Słoneczny.

Misja Europa Clipper wystartuje w październiku 2024 r. rakietą Falcon Heavy z Kennedy Space Center na Florydzie. Wartość kontraktu to 178 milionów dolarów (151 milionów euro). Wcześniej oczekiwano, że misja obejmie rakietę NASA Space Launch System (SLS), która napotkała opóźnienia i przekroczenia kosztów.

Przeczytaj także Jak SpaceX stworzył sobie miejsce w kosmosie

Odpowiednik 18 Boeingów 747

Ponieważ SLS jeszcze nie działa, Falcon Heavy jest wykorzystywany na misjach komercyjnych i rządowych od pierwszego lotu w 2018 roku. Generuje około 2300 ton (22 miliony niutonów) ciągu podczas startu, co odpowiada około 18 Boeingom 747. Oczekuje się, że orbiter wykona od 40 do 50 bliskich przelotów wokół Europy, aby ustalić, czy ten lodowy księżyc może stwarzać warunki odpowiednie do życia.

W szczególności będzie ona odpowiedzialna za kamery i spektrometry do wytwarzania obrazów o wysokiej rozdzielczości i mapy składu powierzchni i atmosfery, a także radar do penetracji pokrywy lodowej i poszukiwania wody w stanie ciekłym poniżej.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Elon Musk, głowa gwiazd

Świat z AFP

READ  Wyciek ujawnia wszystkie ceny na kilka tygodni przed wydaniem