Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA i Pentagon opracują rakietę o napędzie atomowym, która poleci na Marsa

NASA i Pentagon opracują rakietę o napędzie atomowym, która poleci na Marsa

przewyższy człowieka Księżyc. To i tak życzenie NASA I pięciokątny. We wtorek amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła partnerstwo z Departamentem Obrony w celu opracowania rakiety o napędzie energetycznym jądrowy wysyłać ludzi Mars. Szef Agencji Kosmicznej Bill Nelson powiedział, że współpracuje z amerykańską agencją badawczą DARPA, aby „opracować i przetestować zaawansowaną technologię jądrowego napędu cieplnego już w 2027 roku”.

„Dzięki tej technologii astronauci mogą podróżować do iz głębokiego kosmosu szybciej niż kiedykolwiek wcześniej”, powiedział w oświadczeniu, co jest zdolnością potrzebną do załogowych misji na Marsa. DARPA, naukowe ramię armii USA, jest źródłem wielu XX-wiecznych innowacji, w tym Internet. Według NASA rakieta termiczna o napędzie atomowym może być trzy do czterech razy bardziej wydajna niż konwencjonalne rakiety paliwowe i skrócić czas podróży, co jest istotną częścią dotarcia na Czerwoną Planetę.

Porzucony projekt od ponad pięćdziesięciu lat

W pocisku termojądrowym reaktor rozszczepienia jądrowego wytwarza bardzo wysokie temperatury. Ciepło to jest przekazywane do ciekłego paliwa, zamieniane w gaz i – podobnie jak w konwencjonalnych rakietach – wyrzucane przez dyszę w celu zapewnienia ciągu. DARPA i NASA Ma długą historię udanej współpracy– powiedziała Stephanie Tompkins, dyrektor Agencji Badań Obronnych, odnosząc się do przykładu rakiety Saturn V, która wysłała misje Apollo na Księżyc.

Dodała, że ​​opracowanie tego nowego typu platformy startowej „będzie miało kluczowe znaczenie dla szybszego i wydajniejszego transportu materiałów na Księżyc, a co za tym idzie, ludzi na Marsa”. NASA przeprowadziła testy pocisków nuklearnych ponad pięćdziesiąt lat temu, ale projekt został wstrzymany z powodu cięć budżetowych i napięć w tej dziedzinie. zimna wojna.

READ  Pestycydy: „Nasączony herbicydem w plecy”, ofiara raka Julian Gillard domaga się odszkodowania od swoich byłych pracodawców