Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: infekcja, mutacja delta… Czy powinniśmy się martwić wariantem CH.1.1? z Wielkiej Brytanii

podstawowy
W Królestwie wykryto nowy typ wirusa Covid-19. CH.1.1 zawiera mutację, która już należy do wariantu delta. Ten nowy szczep budzi obawy dotyczące ryzyka infekcji i zwiększonego ryzyka.

Taka sytuacja utrzymuje się od kilku tygodni: organy ds. zdrowia w różnych krajach europejskich zwiększyły nadzór epidemiologiczny w obawie przed pojawieniem się nowego typu Covid-19. Wybuch epidemii, która nawiedziła Chiny pod koniec 2022 roku, wzbudził obawy przed pojawieniem się nowego szczepu wirusa. W Europie brytyjskie władze ds. zdrowia ostrzegają przed nowym wariantem SARS-CoV-2: CH.1.1 (zwanym także Orthos, co jest nieoficjalną nazwą). Wysyłka midi Przyjrzymy się niedawnemu odkryciu tego nowego szczepu.

Co wiemy o tym nowym wariancie podrzędnym?

Ten szczep BA.2, który należy do rodziny wariantu Omicron, został zidentyfikowany w listopadzie ubiegłego roku w południowo-zachodnim Leicestershire w Wielkiej Brytanii. Według brytyjskich władz ds. zdrowia, 25 grudnia CH.1.1. Stanowiło to 16% zanieczyszczeń Covid-19 w kraju. W styczniu liczba ta wzrosła do 20%. w Punkt epidemiologiczny Opublikowano 11 styczniaBrytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdza, że ​​ten szczep może stać się „dominujący w Wielkiej Brytanii, chyba że pojawią się nowe warianty”.

Przeczytaj także:
Covid-19: infekcje, „szare strefy”… co wiemy o wariancie XBB.1.5, który zapanuje w Europie w najbliższych tygodniach

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia nie sklasyfikowała tego szczepu jako „odmiany będącej przedmiotem zainteresowania”. „Obecnie istnieje wyraźny brak perspektywy czasu, aby poznać poziom patogeniczności”, komentuje Christine Rosio, wirusolog i członek National Academy of Medicine, z Wysyłka midi. Jednak ten wariant został już odkryty we Francji: wg Najnowsza aktualizacja epidemiologiczna z Public Health Franceudostępnione 11 stycznia, CH.1.1 odpowiada obecnie za 1,3% zakażeń Covid-19.

Czy powinniśmy się tym martwić?

Ten nowy szczep cieszy się dużym zainteresowaniem badaczy i nie bez powodu, ponieważ chociaż należy do rodziny Omicron, wykazuje mutację odnotowaną już w szczególnie zjadliwym wariancie Delta. Ta mutacja (nazwana „P681R”) „wprowadza modyfikacje do struktury białka wirusa”, kontynuuje Christine Rosio. W ten sposób może pozwolić wirusowi na bardziej agresywne atakowanie komórek. Nie jest to jednak pierwszy krok: „Zaobserwowaliśmy już tego typu mutacje w wariantach należących do rodziny Omicron”, wyjaśnia Christine Rosio. To punkt, który nas zaskakuje i ekscytuje. Oczywiście ten wariant wymaga nadzoru”.

READ  Jak astronauta śpi w kosmosie?

Przeczytaj także:
wywiad. Covid-19: „Chiny to naprawdę zróżnicowana fabryka” – mówi wirusolog Etienne Decrolle

To, co najbardziej interesuje wirusologów, to zdolność przenoszenia tego nowego szczepu: „Ucieczka immunologiczna jest jedynym prawdziwym kryterium, które może doprowadzić do ożywienia epidemii, według szacunków Wysyłka midi Wirusolog Bruno Lina. Najnowsze badania badające zdolność przenoszenia CH.1.1 pokazują, że jest on znacznie mniej zakaźny niż wariant XBB.1.5”.

Na pierwszy rzut oka wariant CH.1.1 nie wydaje się stanowić zagrożenia dla ożywienia epidemiologicznego w Europie. Profesor Bruno Lina wyjaśnia też, że w tym kontekście ożywienie epidemiologiczne będzie brane pod uwagę tylko w przypadku niskiej odporności zbiorowiskowej. „To scenariusz, który prawdopodobnie można sobie wyobrazić w następnym semestrze”, zastanawia się profesor Bruno Lina.