Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Narody Amazonii, zebrane w Brazylii, tworzą sojusz przeciwko wylesianiu

Narody Amazonii, zebrane w Brazylii, tworzą sojusz przeciwko wylesianiu

Narody południowoamerykańskiej Amazonii postanowiły zintensyfikować swoje wysiłki w walce z wylesianiem w regionie, tworząc nową koalicję we wtorek, 8 sierpnia, podczas szczytu w celu ochrony regionu w Belém w północnej Brazylii.

Utworzenie podmiotu pod nazwą „Amazońska Koalicja Przeciw Wylesianiu” przewiduje wspólna deklaracja podpisana przez Brazylię, Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Gujanę, Peru, Surinam i Wenezuelę.

Ten związek „Ma na celu wzmocnienie współpracy regionalnej w walce z wylesianiem, aby zapobiec dotarciu Amazonii do punktu bez powrotu”. Jeśli ten punkt bez powrotu zostanie osiągnięty, Amazonia wyemituje więcej węgla niż pochłonie, co zaostrzy globalne ocieplenie.

Przeczytaj także: Szczyt regionalny w Brazylii w celu ratowania Amazonii: „Nie możemy pozwolić, by dotarła do punktu bez powrotu”

Ale wbrew oczekiwaniom organizacji ekologicznych, ta wspólna deklaracja wydana pod koniec pierwszego dnia obu szczytów nie oferuje wspólnego celu, jakim jest całkowite wyeliminowanie wylesiania, tak jak obiecała to Brazylia do 2030 roku.

Ten rzeczny dokument określa w 113 punktach szczegółowo parametry współpracy między ośmioma krajami członkowskimi Organizacji Traktatu o Współpracy Amazonii (OTCA), w celu promowania zrównoważonego rozwoju w tym rozległym regionie, w którym znajduje się prawie 10% światowej różnorodności biologicznej.

„To pierwszy krok, ale nie ma konkretnej decyzji, to tylko lista obietnic”.Marcio Astrini, szef Obserwatorium Klimatu, brazylijskiej organizacji pozarządowej, odpowiedział. „Kiedy rekordy temperatur są bijane każdego dnia, to nie jest tak, że przywódcy narodów Amazonii nie są w stanie złożyć czarno-białej deklaracji, że wylesianie musi zostać zredukowane do zera”.krytykować.

Rób więcej niż rozmawiaj

Szczyt rozpoczął się w dniu, w którym europejski serwis Copernicus potwierdził, że lipiec był najcieplejszym miesiącem na Ziemi w historii.

„Nigdy nie ma pilnej potrzeby wznowienia i rozszerzenia naszej współpracy”Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedział w swoim przemówieniu otwierającym, odnosząc się do A „Nowy sen o Amazonii”. Wcześniej dzisiaj obiecał, że szczyt będzie „obracający się” w walce z globalnym ociepleniem

READ  Co najmniej 6 zabitych w zamachu bombowym w centrum handlowym w Kijowie, Mariupol odmawia poddania się mimo ostrzeżenia Rosji

wiadomości

„ludzkie ciepło”

Jak sprostać wyzwaniom klimatycznym? Co tydzień nasze najlepsze artykuły na ten temat

Rejestr

Ze swojej strony wezwał swojego kolumbijskiego odpowiednika Gustavo Petro do jak najszybszego przełożenia przemówień na konkretne działania. „Jeśli jesteśmy na skraju wyginięcia, jeśli jest to dekada na podejmowanie decyzji, co robimy oprócz mówienia?”Uwolnienie.

Luli i Gustavo Petro towarzyszą w Belém ich odpowiednicy z Boliwii, Kolumbii i Peru. Ekwador, Gujana i Surinam są reprezentowane przez ministrów, a cierpiącego na infekcję ucha prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro zastąpił w krótkim czasie jego zastępca Delcy Rodriguez.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Amazonka to pozbawiona przeszłości, zadymiona teraźniejszość, obciążona hipoteką przyszłość”.

Szczyt w Belém jest próbą dla tego 1,3-milionowego miasta portowego w północnej Brazylii, które będzie gospodarzem konferencji klimatycznej ONZ COP30 w 2025 r. Na szczyt zaproszono innych członków spoza OCTA, w tym Francję, która ma terytorium Amazonii. Gujany i będzie reprezentowana w środę przez jej ambasadorkę w Brasilii, Brigitte Colette.

„Konieczne jest zakończenie wylesiania”Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek na X (dawniej Twitterze), łącząc „Ochrona żywotnych zasobów węgla i różnorodności biologicznej z korzyścią dla krajów leśnych, ich mieszkańców i całego świata”.

Protesty w sprawie „Amazonki bez oleju”

Po powrocie do władzy w styczniu Lula zobowiązał się do zakończenia wylesiania do 2030 r., które gwałtownie wzrosło za jego skrajnie prawicowego poprzednika Jaira Bolsonaro. Wylesione tereny są często przekształcane w pastwiska dla bydła, ale spustoszenie sieją również poszukiwacze złota i handlarze drewnem.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Brazylii, wbrew obietnicom Luli, rośnie zagrożenie dla środowiska

Ale prezydent Kolumbii Gustavo Petro powiedział „Bez wylesiania” Będzie „Niewystarczający”. „Nauka pokazała nam, że nawet jeśli pokryjemy cały świat drzewami, nie wystarczy to do pochłonięcia emisji dwutlenku węgla (…). Musimy zrezygnować z paliw kopalnych”upierał. Według niego ta odpowiedzialność jest przede wszystkim „kraje północne”chwila ” My [les pays amazoniens ] Musisz chronić gąbkę”opisuje również las deszczowy.

READ  Odkryj magiczne zdjęcia Londynu pod śniegiem

Ale ta transformacja energetyczna jest bardziej drażliwym tematem dla głównych producentów węglowodorów w Amazonii, takich jak Wenezuela czy Brazylia. Kwestia ta była również omawiana w miniony weekend, podczas spotkania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Belém, zatytułowanego „Amazon Dialogues”, z demonstracjami wzywającymi do „Amazonka bez oleju”.

Rdzenni mieszkańcy biorą udział w wiecu na rzecz ochrony lasów deszczowych Amazonii w Belém, Brazylia, 5 sierpnia 2023 r.

Hasła te pojawiły się ponownie we wtorek podczas procesji, która przeszła przez ulice Belém około 1500 osób, w tym rdzennych aktywistów, trzymających transparenty z wiadomościami takimi jak „Jesteśmy tu od zawsze”..

W środę szczyt będzie kontynuowany z udziałem zaproszonych do Belém krajów spoza OTCA, takich jak Francja, a także Niemcy i Norwegia, główni darczyńcy funduszu Amazon. Zaproszono także Indonezję, Republikę Konga i Kongo-Brazzaville, w którym na innych kontynentach znajdują się rozległe lasy deszczowe.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Las deszczowy Amazonii jest niszczony w bezprecedensowym tempie przez działalność człowieka

Świat z Agence France-Presse