Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

naloty na Kijów; Moskwa twierdzi, że celowała w pojazdy opancerzone dostarczane przez kraje Europy Wschodniej

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

Zdjęcie na okładce: Kłęby dymu na niebie Kijowa, po kilku eksplozjach w obwodach darnickim i dniprowskim, w niedzielę 5 czerwca 2022 r. Siergiej Sobinski/AFP

Materiały z tej transmisji na żywo są tymczasowo wyłączone.

  • w Siewierodoniecku, Każda ze stron twierdzi, że postęp w terenie. Siły ukraińskie dążą do„odzyskać pełną kontrolę” miasta, w którym toczą się walki uliczne, potwierdził burmistrz miasta Ołeksandr Stryuk. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że ukraińskie jednostki wojskowe wycofują się z Siewierodoniecka, „Odnieśli poważne obrażenia w walce”.
  • w obszarze Chersońgdzie Ukraina prowadzi kontratak, „Mieszkańcy opuścili wieś Trudoliubówka” i wojsk rosyjskich „Kontynuacja bombardowania okupowanych terytoriów i stanowisk armii ukraińskiej”.zapewnił ukraińską prezydencję, ostrzegając przed coraz pilniejszym kryzysem humanitarnym na terenach znajdujących się pod kontrolą Rosji.
  • Również na południu Kijów poinformował, że rosyjski pocisk manewrujący uderzył w projekt rolny w dużym porcieOdessa. Według wstępnych informacji w ataku zginęły dwie osoby„Ofiary”. Dla mnie MikołajówBurmistrz poinformował, że po rosyjskich bombardowaniach zginęło co najmniej trzech cywilów.
  • Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba skrytykował apele prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by tego nie robić. „upokorzenie” Rosjabiorąc pod uwagę, że to stanowisko może tylko„upokorzenie Francji”.
  • Opublikowany szef sztabu USA, generał Mark Mille Determinacja USA we wspieraniu Szwecji i Finlandii przed ich przystąpieniem do NATONa pokładzieUSS „Kearsarge”Największy amerykański okręt wojenny zacumował w porcie w Sztokholmie.
  • Kijów poinformował o zabiciu czterech zagranicznych ochotników, którzy przybyli walczyć z siłami rosyjskimi. Według Międzynarodowego Korpusu Obrony Ukrainy, który nie określił miejsca i czasu, zginął Niemiec, Francuz, Australijczyk i Holender. To był Paryż W piątek potwierdził zabójstwo obywatela FrancjiKto zginął, według prasy w obwodzie charkowskim.
  • za ponad trzy miesiące, przymusowa wojna Prawie 14 mln Ukraińców uciekło ze swoich domówWiększość kobiet i dzieciW piątek koordynator ONZ na Ukrainie, Amin Awad, potępił odniesienie do zjawiskaBezprecedensowy w historii.

Obejrzyj wczorajszą transmisję na żywo tutaj.

READ  Pentagon uważa utratę krążownika Moskwa za „cios” dla rosyjskiej floty

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie

realistyczny. Jeden z głównych ukraińskich klasztorów, który został trafiony w Donbasie

Referencje – Rekomendacje. Emigranci ukraińscy i rosyjscy we Francji: „Przygotowujemy się do wyjazdu do Bostonu. Chciałbym zostać we Francji, ale nie mówimy w tym języku”.

rozszyfrowanie. Władimir Putin obiecuje ułatwić eksport ukraińskiej pszenicy do Afryki

Reportaż. Donbas: Siewierodonieck, odcięty od świata, tonie

Prace konserwacyjne. „Ukraińcy chcą wracać do domu, ale boją się, że z dnia na dzień wszystko się zmieni”