Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nadzwyczajne całkowite zaćmienie Księżyca 16 maja: Jak i kiedy jest obserwowane?

Po raz pierwszy od stycznia 2019 r. całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zaobserwować we Francji w nocy z niedzieli 15 maja na poniedziałek 16 maja. To zaćmienie, które zaczyna się wraz ze wschodem księżyca w Ameryce, kończy się wraz z zachodem słońca w Europie i Afryce. Zaćmienie Księżyca występuje, gdy trzy gwiazdy, Słońce, Ziemia i Księżyc, ustawiają się w jednej linii.

Nasz księżyc w fazie pełni przejdzie przez stożek cienia Ziemi. Będzie widoczny w drugiej części nocy, wczesnym rankiem. Będziesz musiał wstać wcześnieponieważ zjawisko rozpocznie się wraz z wejściem Księżyca w półcień Ziemi, o 3 godzinie i 30 minutach (czas prawny), a następnie jego wejściu w cień, co bardziej ekscytujące, o 4 godzinie i 27 minutach. Gdy cały dysk księżycowy jest zanurzony w cieniu, całkowita suma potrwa nieco ponad 84 minuty, od 5:29 do 6:54. Ale nie będziemy mogli go obejrzeć do końca.

W połowie, maksimum nastąpi po 6 godzinach i 11 minutach, w ciągu kilku minut od wschodu i zachodu słońca. Pogoda wydaje się sprzyjać w Oksytanii, co pozwala na obserwację tego wspaniałego spektaklu przyrody gołym okiem za pomocą lornetki czy przyrządów astronomicznych.

Bezpieczny dla oczu

Wszystko bez zagrożenia dla oczu, w przeciwieństwie do zaćmienia słońca. Zorza polarna będzie się gwałtownie zwiększać na północnym wschodzie, gdy księżyc będzie schodził w kierunku południowo-zachodniego horyzontu. Aby mieć nadzieję na piękne zdjęcia, zaleca się zapewnienie otwartego krajobrazu i pracę około 5 godzin 30 minut.

Wielkie majowe spotkanie astronomiczne odbędzie się w poniedziałek 16-go, kiedy księżyc w pełni schowa się w cieniu Ziemi i zostanie całkowicie zaćmiony… A będzie to widoczne zwłaszcza w stolicy Francji?https://t.co/nR9robmCNa pic.twitter.com/TEkHM9r3LC

– Guillaume Cannat (GuillaumeCannat) 2 maja 2022

Ogólnie rzecz biorąc, księżyc nie znika podczas tych zaćmień, ponieważ jego powierzchnia przybiera mniej lub bardziej miedziano-czerwono-pomarańczowy kolor. Tłumaczy się to załamaniem promieni słonecznych, które ślizgają się po Ziemi po obu stronach. Umieszczając słońce po jednej stronie i wschodzące słońce po drugiej, nadaje ten czerwony kolor, przechodząc przez atmosferę. Należy również wziąć pod uwagę stan meteorologiczny atmosfery nad tym oceanem, aż do aktywności słonecznej.

READ  Apple zwiększa pamięć urządzenia, ale ciągle zapomina o iCloud

Każde zaćmienie ma swój udział w niespodziance, który stymuluje obserwację zjawiska o stale odnawianym zabarwieniu. Wydarzenie, którego nie można przegapić, ponieważ drugie całkowite zaćmienie Księżyca w 2022 r., 8 listopada, będzie widoczne z Oceanu Spokojnego.