Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Całkowite zaćmienie Księżyca: 5 rzeczy, które należy wiedzieć o „krwawym księżycu”, rzadkim zjawisku, które występuje dziś wieczorem

Całkowite zaćmienie Księżyca, zwane także „krwawym księżycem”, nastąpi w nocy z niedzieli 15 maja do poniedziałku 16 maja. Rzadkie zjawisko astronomiczne, które można zaobserwować gołym okiem z Francji. wyjaśnienia.

Po raz pierwszy od stycznia 2019 roku Francuzi mieszkający we Francji kontynentalnej będą mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Ale do tego trzeba wstać wcześnie 16 maja.

Jak działa zaćmienie Księżyca?

Aby mogło nastąpić zaćmienie Księżyca, musi istnieć wyrównanie między Słońcem, Ziemią i zaćmieniem Księżyca. Jeśli wyrównanie jest idealne, mówimy o całkowitym zaćmieniu.

Ustawiając się przed słońcem, Ziemia tworzy na swojej stronie cień, który nie jest wystawiony na światło, jak każdy obiekt umieszczony przed źródłem światła. Zjawisko zaćmień występuje, gdy księżyc przechodzi przez cień tej ziemi. Księżyc będzie stopniowo znikał w cieniu, aż zostanie idealnie wyrównany. W tym momencie pojawia się zjawisko „krwawego księżyca”.

Krwawy Księżyc, o czym mówimy?

Ta nazwa zdecydowanie nie jest astronomiczna. Ale jest często używany do określenia całkowitego zaćmienia Księżyca. Ponieważ pod wpływem ziemskiej atmosfery księżyc może przybrać mniej lub bardziej wyraźną miedziano-czerwoną barwę. W rzeczywistości tylko kolory zbliżone do czerwieni mogą przecinać atmosferę i odbijać się na księżycu.

W powszechnym przekonaniu „krwawy księżyc” nabrał z biegiem czasu wielu znaczeń. Od czasów starożytnych kojarzona jest ze ścieżką do życia pozagrobowego, która może umożliwić komunikację ze zmarłymi lub w najgorszym przypadku uwolnienie złych istot.

W astrologii lubimy widzieć okres, w którym energia wzrasta dziesięciokrotnie, a podejmowanie decyzji jest bardziej radykalne.

Kiedy oglądasz to z Francji?

Nasz księżyc w fazie pełni przejdzie przez stożek cienia Ziemi. Będzie widoczny w drugiej części nocy, wczesnym rankiem. Trzeba będzie wstać wcześnie, bo zjawisko rozpocznie się wejściem Księżyca w półcieniu Ziemi o 3:30 (czasu prawnego), a następnie jego wejściem w cień, co bardziej ekscytująco, o 4:27 rano. Gdy cały dysk księżycowy jest zanurzony w cieniu, całkowita suma potrwa nieco ponad 84 minuty, od 5:29 do 6:54. Ale nie będziemy mogli go obejrzeć do końca.

READ  Test Apple iPad Air 5: moc M1 w preferowanym modelu

Jak podoba ci się program?

W punkcie środkowym maksimum nastąpi o 6:11, zbiegając się w ciągu kilku minut od wschodu i wschodu księżyca. Pogoda wydaje się sprzyjać w Oksytanii, co pozwala na obserwację tego wspaniałego spektaklu przyrody przez lornetkę czy instrumenty astronomiczne, ale także gołym okiem.

Ponieważ w przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, zaćmienie Księżyca nie stanowi żadnego zagrożenia dla oczu. Bądź jednak ostrożny. Ponieważ od 6:20 rano i wraz ze wschodem słońca monitoring będzie się coraz bardziej komplikował.

Jak długo musimy czekać na następny?

Jeśli przegapisz budzik w poniedziałek rano, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość w nadziei na ponowne zaobserwowanie pełnego zaćmienia Księżyca. Poniższy harmonogram wizualny z Francji jest zaplanowany na … 2025.

W tym roku będziesz miał dwie szanse na cieszenie się pokazem. 14 marca 2025 r. nastąpi nowe całkowite zaćmienie, ale będzie to trudne do zaobserwowania, ponieważ widoczny będzie dopiero początek procesu. Z drugiej strony, 7 września 2025 r. warunki muszą być spełnione, aby obserwacja zakończyła się sukcesem.