Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Zełenski wzywa Zachód do zapewnienia systemów obrony powietrznej

Według Ukrainy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał swoich zachodnich sojuszników do wyposażenia Kijowa w większą liczbę systemów obrony powietrznej po rosyjskich atakach, w których zginęło pięć osób.
Śledź najświeższe informacje.

Śledź pełny zasięg

Wołodymyr Zełenski, były komik, który stał się watażką

Ta transmisja na żywo dobiegła końca.

Śledź naszą aktualną transmisję na żywo:

„Bardzo poważny” przeciek w armii, zapowiedziany przez Schulza

Kanclerz Olaf Scholz poinformował w sobotę, że Niemcy prowadzą wszechstronne śledztwo w sprawie wycieku nagrania rozmów oficerów armii z tajnymi materiałami związanymi z wojną na Ukrainie.

„To bardzo poważna sprawa i dlatego jest obecnie przedmiotem bardzo dokładnego, bardzo dokładnego i bardzo szybkiego śledztwa” – oznajmił pan Schulz przy okazji swojej wizyty w Rzymie.

Zełenski wywiera presję na Zachód

Według Ukrainy, w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał swoich zachodnich sojuszników do wyposażenia Kijowa w większą liczbę systemów obrony powietrznej po rosyjskich atakach, w których zginęło pięć osób.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że w piątkowych i sobotnich nocach w atakach, których celem była Odessa na wybrzeżu Morza Czarnego, zginęły trzy osoby, w tym dziecko, a dziewięciopiętrowy budynek uległ zniszczeniu.

Tymczasem według władz regionalnych w zamachach bombowych zginął 76-letni mężczyzna w obwodzie charkowskim w pobliżu granicy z Rosją oraz kolejna osoba w obwodzie chersońskim.

Prezydent Zełenski wyraził ubolewanie w mediach społecznościowych, mówiąc: „Rosja w dalszym ciągu uderza w ludność cywilną”.

„Potrzebujemy większej obrony powietrznej od naszych partnerów. Musimy wzmocnić tarczę powietrzną Ukrainy, aby lepiej chronić nasz naród przed rosyjskim terroryzmem. Więcej systemów obrony powietrznej i więcej rakiet dla systemów obrony powietrznej ratuje życie” – powiedział.

READ  Szczepienia przeciwko wirusowi Corona: Prawie połowa Francuzów otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki

Zbadaj możliwe podsłuchiwanie

Niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że bada możliwość podsłuchiwania tajnych rozmów pomiędzy wyższymi oficerami sił powietrznych na temat wojny na Ukrainie.

Rzecznik ministerstwa powiedział AFP: „Badamy, czy komunikacja powiązana z Siłami Powietrznymi została podsłuchana, a Służba Kontrwywiadu Wojskowego (BAMAD) podjęła wszelkie niezbędne środki”.

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak – jak podają niemieckie media – nagranie bardzo przypominające rozmowę niemieckich oficerów zostało wyemitowane na rosyjskich kontach w mediach społecznościowych w pobliżu Kremla.

Ten ostatni mówi w szczególności o hipotezie, że siły ukraińskie używają niemieckich rakiet dalekiego zasięgu Taurus oraz o ich potencjalnym oddziaływaniu, zwłaszcza w przypadku ich wycelowania w takie cele, jak Most Krymski łączący Półwysep Kerczeński, Półwysep Krymski od zachodu, i terytorium Rosji.

„Nie dla konfliktu francusko-niemieckiego”

Szef francuskiej dyplomacji uważa, że ​​między Francją a Niemcami nie ma podziału, pomimo wyraźnych różnic między prezydentem Emmanuelem Macronem a kanclerzem Olafem Schulzem w sprawie Ukrainy.

„Nie ma konfliktu francusko-niemieckiego, zgadzamy się w 80% kwestii” – potwierdza Stephane Ségournet w codziennym wywiadzie. świat Opublikowano w sobotę.

Najbardziej widoczne punkty sporne dotyczą obecnie formy pomocy, która zostanie udzielona Ukrainie w obliczu rosyjskiej masażystki, w czasie, gdy w Stanach Zjednoczonych pozostaje wstrzymana kluczowa koperta w wysokości ponad sześćdziesięciu miliardów dolarów.

Podczas konferencji poparcia dla Kijowa zorganizowanej w poniedziałek przez Paryż francuski prezydent wydawał się pośrednio atakować takie kraje jak Niemcy, które od dawna wahały się z przekazaniem Kijowowi części ciężkiej broni.

„Rozmawiałem z moją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock i widzimy się w przyszły wtorek w Paryżu. Bardzo chcemy ze sobą porozmawiać” – kontynuuje Stephane Ségournet. Podkreślił też, że „nie ma tam dramatu, bo mamy ten sam cel, czyli wsparcie Ukrainy”.

READ  Według Wołodymyra Zełenskiego armia rosyjska wycofując się z okupowanych miast, pozostawiła „tysiące min i niewybuchów”.

Dwie osoby zginęły w atakach rosyjskich dronów na Ukrainie

Władze Kijowa poinformowały, że w nocy z piątku na sobotę na Ukrainie w obwodach charkowskim (północny wschód) i odeskim (południe) co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku ataków rosyjskich dronów.

Władze podały, że młody mężczyzna zginął, a kilka osób zostało rannych, w tym trzyletnie dziecko, gdy rosyjski dron zbombardował budynek mieszkalny w nadmorskim mieście Odessa.

Gubernator obwodu Oleg Kiper poinformował, że „trzyletnie dziecko ma otarcia nogi i znajduje się pod opieką lekarską”, zaznaczając, że rannych zostało także sześć osób dorosłych.

Dron uderzył w dom we wsi Wielki Burluk, położonej około 100 kilometrów od Charkowa, powodując pożar. Policja poinformowała, że ​​spod gruzów wydobyto ciało 76-letniego mężczyzny.

Tysiące osób wzięło udział w piątek 1 marca w Moskwie w pogrzebie Aleksieja Nawalnego, głównego krytyka Władimira Putina, który zmarł 16 lutego w burzliwych warunkach więziennych. W ciągu dnia policja pojechała do „Co najmniej 67 aresztowań w szesnastu miastach”jak podaje wyspecjalizowana organizacja pozarządowa OVD-Info, w tym sześć w stolicy Rosji, podczas marszów ku czci byłego działacza antykorupcyjnego.

W czwartek rano Emmanuel Macron zbierze się w Pałacu Elizejskim w celu omówienia dyskusji „Sytuacja na Ukrainie”AFP dowiedziała się od prezydencji i wielu przywódców politycznych.

Szef francuskiej dyplomacji potwierdził, że Francja robi wszystko, co w jej mocy, aby uniknąć upadku Ukrainy bez rozpoczynania wojny z Rosją. „Wszystko, co robimy, to unikanie wojny i jasne jest, że nie dodajemy Francuzom dodatkowego poziomu niepokoju”.Stephane Ségournet potwierdził, że był pytany o możliwość wysłania europejskich żołnierzy na Ukrainę, o czym wspomniał na początku tygodnia francuski prezydent.

Premier Holandii Mark Rutte podpisał w piątek porozumienie o bezpieczeństwie z Ukrainą podczas wizyty w Charkowie, drugim mieście w kraju walczącym z rosyjską inwazją, ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

READ  Sześciu zabitych po strzelaninie w Plymouth

W piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozpoczął dwudniową wizytę w Turcji, której przywódcy po raz kolejny starają się zgromadzić przy stole rosyjskich i ukraińskich urzędników. Minister spraw zagranicznych Rosji wziął udział w Forum Dyplomatycznym w Antalyi (południe), corocznym spotkaniu, na które zapraszane są kraje przyjazne Ankarze, gdzie spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem Hakanem Fidanem.


Redakcja TF1info