Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Zełenski ogłasza powrót dziesięciu cywilów aresztowanych przez Rosję

W piątek prezydent Ukrainy ogłosił, że Moskwa uwolniła dziesięciu cywilów przetrzymywanych na Krymie i Białorusi.
Od początku konfliktu takie powroty schwytanej ludności cywilnej były bardzo rzadkie
Śledź najświeższe informacje.

Śledź pełny zasięg

Ponad dwa lata wojny na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w piątek uwolnienie i powrót na Ukrainę dziesięciu cywilów, w tym dwóch księży i ​​lokalnego urzędnika, przetrzymywanych na Krymie i Białorusi. Rosja i Ukraina, które są w stanie wojny od ponad dwóch lat, regularnie wymieniają się schwytanymi żołnierzami, ale powrót ludności cywilnej jest rzadszy.

„Udało nam się zwrócić jeszcze dziesięciu naszych rodaków z rosyjskiej niewoli”.Na portalach społecznościowych napisał, że tak „Został zwolniony i teraz wrócił na Ukrainę”.. Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego, porozumienie, którego Moskwa jeszcze nie ogłosiła, zostało osiągnięte przy wsparciu Watykanu.

Zełenski

W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał swoich zachodnich sojuszników do…przyśpieszenie„Broń dostarczona siłom kijowskim po nowych śmiercionośnych rosyjskich atakach.

Należy przyspieszyć podjęcie niezbędnych decyzji. Jakiekolwiek opóźnienie w podjęciu decyzji w tej wojnie oznacza utratę życia ludzkiego„Przywódca błagał, wzywając do przekazania broni”.Zniszczenie rosyjskich wyrzutni rakiet„.

Sześć osób zginęło w rosyjskim ataku na południu Ukrainy

Gubernator obwodu Iwan Fiodorow poinformował, że w sobotę w rosyjskim ataku na miasto Wileńsk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zginęło sześć osób, a osiem zostało rannych.

Rosjanie zaatakowali Wilnońsk (…). Według wstępnych doniesień zginęło sześciu cywilów, a ośmiu mieszkańców zostało rannychMenedżer poinformował w mediach społecznościowych. Uszkodzona została niezbędna infrastruktura, sklep i budynki mieszkalne.

Wymiana księży

Rosja i Ukraina ogłosiły w sobotę, że przeprowadziły wymianę więźniów, w której uczestniczyło kilku księży. Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dwóch ukraińskich księży katolickich schwytanych w okupowanym przez Rosję mieście Berdiańsk zostało odesłanych na Ukrainę za pośrednictwem Watykanu.

READ  Z powodu braku dowodów z Izraela Organizacja Narodów Zjednoczonych zamknęła lub zawiesiła kilka spraw skierowanych przeciwko pracownikom swojej agencji ds. uchodźców palestyńskich

Bogdan Jelita i Iwan Lewicki głosili Słowo Boże w Berdiańsku, w parafii Narodzenia NMP Ukraińskiego Kościoła GreckokatolickiegoOgłosił to ukraiński przywódca. Według niego ci dwaj księża zostali schwytani przez Rosję w listopadzie 2022 r. Rosja ze swojej strony wskazała, że ​​ekstradowano wyższego rangą urzędnika ukraińskiego duchowieństwa prawosławnego, metropolitę Ionawana, a także dwóch innych księży. Do Moskwy.

Białoruś grozi

Białoruskie media państwowe, kontrolowane przez moskiewską władzę Aleksandra Łukaszenki, mówią: „Rosnące napięcia„Na granicy kraju z Ukrainą”.Próbują wciągnąć nasz kraj w wojnę„, w szczególności zwolnienie wyższego rangą białoruskiego funkcjonariusza wojskowego, pułkownika Wadima Łukaszewicza, zgodnie z przekazanymi przez nią oświadczeniami Niepodległy Kijów. Z jego wypowiedzi, których nie udało się zweryfikować w niezależnych źródłach, Ukraina zamierzała rozmieścić w tym regionie między obydwoma krajami pewną ilość sprzętu wojskowego.

Północnokoreańscy żołnierze na froncie?

„Pomogą w odbudowie terenów zajętych przez Rosjan” – wyjaśnia Hélène Bonnet, korespondentka LCI, która kilkakrotnie odwiedzała Ukrainę.

Północnokoreańscy żołnierze wkrótce na Ukrainie?źródło : Informacje o TF1

Tureck

W sobotę Rosja ogłosiła, że ​​kontroluje wieś w pobliżu Turecka – miasta we wschodniej Ukrainie, które od początku czerwca jest celem coraz większej liczby rosyjskich ataków.

Ministerstwo Obrony Rosji podało w swoim codziennym raporcie: „Dzięki udanym operacjom jednostki Centralnej Grupy Sił wyzwoliły osadę Shumi”.

Ta mała wioska położona jest w pobliżu miasta Turecki, co stanowi ważną barierę na tym odcinku frontu. Jego upadek dałby armii rosyjskiej możliwość dotarcia do Kostyantinówki, a następnie do Kramatorska, ostatecznego celu Kremla w tym regionie.

Mieszkańcy Turecka, z którymi w tym tygodniu rozmawiała AFP, zgłosili dziesiątki codziennych rosyjskich bombardowań, co stanowi wzrost od początku czerwca. Władze wezwały mieszkańców do ewakuacji.

międzynarodowy

Rosja chce wyprodukować „zakazane rakiety”

Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozpocznie produkcję rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Produkcja tych rakiet była wcześniej zakazana na mocy traktatu ze Stanami Zjednoczonymi. Wyjaśniamy ci, czym jest ta broń.

międzynarodowy

Rosyjskie ataki na obszary mieszkalne

Według gazety Kijów Niezależna rosyjskie ataki dotknęły dzielnice mieszkalne we wschodniej prowincji Donieck. Gubernator Wadim Wiełaszkin ogłosił, że od piątku zginęło czterech cywilów, a sześciu zostało rannych.

„Przerwać ciszę”

Agence France-Presse zebrała zeznania kilku ofiar, które potępiały gwałty, których dopuszczali się rosyjscy żołnierze od czasu inwazji na Ukrainę zarządzonej przez Władimira Putina, prawie dwa i pół roku temu.

Sprzedaż broni do Rosji

Stany Zjednoczone i kraje sprzymierzone z Koreą Północną oskarżyły w piątek o naruszenie środków kontroli zbrojeń poprzez sprzedaż, według Waszyngtonu, Rosji rakiet, które zostały użyte podczas wojny na Ukrainie.

Zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood potępił „nielegalne transfery broni” z Korei Północnej do Rosji w czasie, gdy oba kraje utrzymują coraz bliższe stosunki.

„Nasze mieszkania mają największą liczbę transferów chorych, co w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia potencjału Rosji w większym stopniu jej kraju na Ukrainie” – powiedział M. Wood przed spotkaniem z aktywną Radą Bezpieczeństwa ONU.

Pięciu zabitych

Gubernator obwodu kurskiego w Rosji ogłosił w sobotę, że w wyniku ukraińskiego ataku dronów zginęło pięć osób, w tym dwójka dzieci, w domu w rosyjskiej wsi na granicy obu krajów.

Gubernator Aleksiej Smirnow powiedział za pośrednictwem aplikacji Telegram: „Pięć osób zginęło… w tym dwoje dzieci, a dwóch innych członków rodziny jest w poważnym stanie”.

Zwolnieni zatrzymani zostali aresztowani na ukraińskim Półwyspie Krymskim, który Rosja zaanektowała w 2014 r., na okupowanej południowej Ukrainie lub w przypadku pięciu z nich na Białorusi, która jest zagorzałym sojusznikiem Rosji. Wśród nich jest Nariman Jalal, wiceszef krymskotatarskiego Medżlisu, który został aresztowany w 2021 roku. Tatarzy to historyczna społeczność muzułmańska na półwyspie. Według prezydenta Ukrainy na liście znajduje się także dwóch księży katolickich: Bogdan Jelita i Iwan Lewicki. Dodał, że dwóch innych cywilów zostało aresztowanych i zwolnionych „w latach 2017–2018”.

  • Przeczytaj także

    Rosja i Ukraina wymieniają po 90 jeńców wojennych

Wołodymyr Zełenski nie powiedział nic na temat warunków porozumienia ani nie ujawnił, czy Ukraina w zamian wypuściła rosyjskich więźniów. Jeśli chodzi o uwalnianie cywilów, od lutego 2022 r. do rozpoczęcia rosyjskiej inwazji między obydwoma krajami było niewiele precedensów.


Redakcja TF1info