Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: rosyjski żołnierz na procesie za zbrodnię wojenną „prosi o przebaczenie”

Rosja ogłasza wydalenie pięciu portugalskich dyplomatów

Rosja poinformowała w czwartek o wydaleniu pięciu portugalskich dyplomatów w odwecie na dziesięciu Rosjanach po rosyjskim ataku na Ukrainę, dzień po podobnych zapowiedziach kilkudziesięciu dyplomatów francuskich, włoskich i hiszpańskich.

Ambasador Portugalii w Rosji został w czwartek wezwany do rosyjskiego MSZ, które „ostro zaprotestowało przeciwko prowokacyjnej decyzji władz portugalskich o ogłoszeniu niechciana postać „Dziesięć to kolaboranci z misją zagraniczną w Portugalii” – powiedział w oświadczeniu rosyjski dyplomata.

W odpowiedzi ogłoszono pięciu współpracowników ambasady portugalskiej w Rosji niechciana postaćDodaje, że mają 14 dni na opuszczenie kraju.

Portugalskie MSZ odpowiedziało w komunikacie prasowym: „Portugalski rząd sprzeciwia się tej decyzji władz rosyjskich, która nie ma innego uzasadnienia niż zwykła zemsta”. „W przeciwieństwie do dyplomatów rosyjskich wydalonych z Portugalii, dyplomaci portugalscy prowadzili ścisłą działalność dyplomatyczną w pełnej zgodności z Konwencją Wiedeńską” – powiedział.

A Moskwa ogłosiła w środę wydalenie 34 dyplomatów francuskich, 27 dyplomatów hiszpańskich i 24 dyplomatów włoskich, w odpowiedzi na podobne działania w tych krajach, które podjęto po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę 24 lutego.

Londyn nakłada sankcje na główne rosyjskie linie lotnicze

W czwartek rząd brytyjski ogłosił nowe sankcje wymierzone w główne rosyjskie linie lotnicze, w tym Aeroflot, uniemożliwiające im odsprzedaż swoich lotnisk w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Powiedział, że wiodące rosyjskie linie lotnicze Aeroflot, Ural Airlines i Russia Airlines nie będą już mogły odsprzedawać miejsc do lądowania, których nie wolno już używać na lotniskach w Wielkiej Brytanii, szacowanych na 50 milionów funtów (59 milionów euro). Komunikat prasowy.

„Dopóki (prezydent Rosji Władimir) Putin będzie kontynuował swój barbarzyński atak na Ukrainę, będziemy nadal atakować rosyjską gospodarkę” – powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Rosyjski żołnierz na procesie za zbrodnie wojenne „prosi o ułaskawienie” podczas procesu

Oskarżony żołnierz rosyjski w drugim dniu procesu o zbrodnie wojenne zażądał „ułaskawienia” od wdowy po jego ofierze. Sierżant Vadim Chichimarin, lat 21, jest obecnie sądzony przed ukraińskim sądem.

READ  Koniec Ramadanu w poniedziałek 2 maja?

W środę przyznał się do zabicia 60-letniego Ukraińca – nieuzbrojonego – pod Charkowem. Chorąży zdecydował się przyznać do winy.

Podczas rozprawy w sądzie kijowskim korespondent AFP zauważył, że w czwartek oskarżony „prosi o przebaczenie” od wdowy po zamordowanym ukraińskim cywilu. „Wiem, że nie będziesz w stanie ci wybaczyć, ale przepraszam” – powiedział podczas rozmowy z Kateriną Czelipową.

Ukraińskie władze kpią z rosyjskiego ataku poprzez nagranie wideo zamieszczone w Internecie

Ukraińskie władze opublikowały nagranie wideo przedstawiające niepowodzenia armii rosyjskiej podczas ataku na przeprawę przez Doniec we wschodniej Ukrainie.

Próbując stworzyć mosty pontonowe na rzece, siły Kremla, według tych zdjęć, wydają się być schwytane przez ukraińską artylerię.

Ukraiński rząd i internauci byli z tego zadowoleni na portalach społecznościowych, co pokazuje artykuł naszego dziennikarza Benoit Gallery.

Włochy zamierzają uwolnić się od uzależnienia od rosyjskiego gazu w 2024 r.

Premier Włoch Mario Draghi powiedział w czwartek, że Włochy powinny „uniezależnić się od rosyjskiego gazu w drugiej połowie 2024 roku”, dzięki staraniom o dywersyfikację dostawców, które rozpoczęły się po inwazji na Ukrainę.

Dodał, że „szybko ruszyliśmy w kierunku zmniejszenia udziału gazu ziemnego, który importujemy z Rosji”, czyli 40% całości w 2021 roku, a „pierwsze efekty” tej polityki „odczujemy do końca 2022 roku”. ” ogłoszone przed senatorami.

Członkostwo w UE: szef dyplomacji Ukrainy potępia „traktowanie drugiej kategorii” przez „niektóre stolice”

Odniesienie do Berlina jest przejrzyste po tym, jak Olaf Scholz mówił o „skrócie” do szybkiego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba potępił w czwartek „niektóre stolice” „traktowania drugiej kategorii” w związku z kandydaturą Ukrainy do Unii Europejskiej.

„Strategiczna niejednoznaczność wokół europejskiej perspektywy Ukrainy, która była praktykowana przez niektóre stolice UE w ciągu ostatnich kilku lat, zawiodła i musi się skończyć” – napisał na Twitterze.

READ  Geneza wielkiego kremlowskiego stołu, ikony spotkania Putin-Macron

Mówił też o „leczeniu drugiej strefy”.

Rosyjski rząd twierdzi, że od poniedziałku poddało się 1730 ukraińskich żołnierzy z Azowstalu

Rosyjski egzekutyw policzył kapitulację ostatnich ukraińskich obrońców pozycji Azowstalu w Mariupolu.

W ten sposób Kreml oszacował do „1730” liczbę żołnierzy, którzy poddali się Rosjanom lub ich lokalnym zwolennikom. „W ciągu ostatnich 24 godzin 771 bojowników z azowskiego pułku narodowego poszło na teren huty żelaza Azowstal w Mariupolu. W sumie od 16 maja schwytano 1730 bojowników, w tym 80 rannych” – zaznaczył w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony. .

Schulz nie poparł „skrótu” do szybkiego członkostwa Ukrainy w UE

Kanclerz Niemiec woli być tymczasowy. Gdy wojna skłania Europejczyków do rozważenia objęcia kontroli nad Ukrainą, Olaf Schultz ogłosił w czwartek rano, że „nie popiera” szybkiego wejścia tego kraju do Unii Europejskiej.

Niemiecki kanclerz Olaf Schulz powiedział w czwartek, że nie jest za przyznaniem Ukrainie „skrótu” do członkostwa w UE, co, jak powiedział, „nie jest kwestią kilku miesięcy czy kilku lat”.

Podczas przemówienia przed deputowanymi do Unii Europejskiej podkreślił, że „nie ma skrótów na drodze do członkostwa w UE (Ukraina) jest imperatywem sprawiedliwości dla sześciu krajów Bałkanów Zachodnich”, które od dawna chciały dołączyć do bloku europejskiego. Bundestag. Dodał, że francuski prezydent „Emmanuel Macron ma rację wskazując, że proces akcesyjny nie jest kwestią kilku miesięcy czy kilku lat”.

Miejscowy gubernator powiedział, że jedna osoba zginęła i została ranna w eksplozji w Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą

Dziś, w czwartek, gubernator tego regionu poinformował, że celem bombardowań była wioska w południowo-zachodniej Rosji, położona na granicy z Ukrainą w obwodzie kurskim, zabijając i raniąc jedną osobę.

„Kolejny atak wroga w Teutkinie, który miał miejsce o świcie, niestety zakończył się tragedią. W tej chwili wiemy o śmierci co najmniej jednego cywila” – powiedział w Telegramie Roman Starovit, zauważając, że inne osoby zostały ranne i są leczone. . leczenie lub leczenie.

READ  Były policjant Derek Chauvin został skazany za „morderstwo”.

Gubernator dodał, według wstępnych informacji, że ofiarą był kierowca ciężarówki, który dostarczał przesyłki do lokalnej destylarni, który został „wielokrotnie trafiony”, dając do zrozumienia, że ​​atak pochodził z Ukrainy w odpowiedzi na rosyjską inwazję, która rozpoczęła się od 24 lutego.

Waszyngton aktywnie wspiera kandydaturę NATO dla Finlandii i Szwecji

W środę Stany Zjednoczone zdecydowanie poparły kandydaturę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO, obiecując, że staną po ich stronie w przypadku rosyjskiego „zagrożenia” i będą pracować nad zniesieniem tureckiego sprzeciwu.

„Serdecznie witam i zdecydowanie popieram historyczne nominacje Finlandii i Szwecji” – powiedział prezydent Joe Biden, który w czwartek przywita w Białym Domu premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauli Niinistö.

W oświadczeniu Demokrata powiedział, że „nie może się doczekać współpracy z Kongresem USA i naszymi sojusznikami z NATO, aby szybko doprowadzić Finlandię i Szwecję do najsilniejszego sojuszu obronnego w historii”.

Rosja zamyka biuro CBC/Radio-Kanada, „nie do zaakceptowania” dla Trudeau

Rosja ogłosiła w środę zamknięcie biura CBC/Radio Canada w Moskwie oraz cofnięcie akredytacji i wiz jej dziennikarzom, decyzję, którą kanadyjski premier określił jako „nie do zaakceptowania”.

To pierwszy raz, kiedy Moskwa zakazała zachodnim mediom od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy na Ukrainę 24 lutego. Rosja wyjaśniła, że ​​jest to reakcja na wprowadzony w połowie marca zakaz nadawania na kanałach rosyjskiej grupy RT w Kanadzie.

„Podejmując decyzję o wydaleniu kanadyjskich mediów z Moskwy, Putin próbuje uniemożliwić im zgłaszanie faktów, co jest niedopuszczalne” – powiedział Justin Trudeau na Twitterze. „Dziennikarze muszą mieć możliwość bezpiecznej pracy – bez cenzury, zastraszania czy ingerencji” – dodał.

Dzień dobry wszystkim

Witamy w kontynuacji na żywo wojny na Ukrainie