Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Państwa NATO zgadzają się udzielać Kijowowi pomocy o wartości 40 miliardów euro rocznie

Oto, o czym musimy pamiętać w związku z sytuacją na Ukrainie o 7 rano dziś rano:

◾ Bliski z Rosją przywódca Węgier Wiktor Orban, który właśnie objął przewodnictwo w Unii Europejskiej, wezwał Ukrainę w Kijowie do „zawieszenia broni”, zaprzeczając stanowisku europejskim i Wołodymyrowi Zełenskiemu, który zamiast tego sugerował stanięcie po stronie ukraińskiego pokoju. starania.

◾ Oprócz swojego gościa nie było natychmiastowej reakcji ze strony prezydenta Ukrainy, ale w codziennym przemówieniu na koniec dnia w formie dymisji wezwał „Węgry i premiera Orbana do przyłączenia się do podejmowanych wysiłków” w celu zorganizowania nowego szczytu pokojowego na Ukrainie, po czerwcowym szczycie, w Szwajcarii, gdzie Kijów próbował zgromadzić wokół swoich propozycji jak najwięcej krajów.

◾ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ogłosił nową rundę pomocy dla Ukrainy w wysokości 2,3 miliarda dolarów, obejmującej obronę przeciwlotniczą i broń przeciwpancerną.

◾ Rosja oświadczyła, że ​​zniszczyła pięć myśliwców Su-27 w bazie lotniczej na Ukrainie, wywołując debatę na temat zdolności Kijowa do zabezpieczenia swoich lotnisk przed spodziewaną dostawą myśliwców F-16. Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło, że uderzyło rakietami balistycznymi „Iskander-M” w bazę w pobliżu miasta Mirgorod, około 150 kilometrów od granicy z Rosją, gdzie znajdują się te urządzenia radzieckiej konstrukcji.

◾ We wtorek w Rosji kilka osób zostało skazanych lub aresztowanych za różne działania sprzeciwiające się atakowi na Ukrainie, co jest oznaką trwających w kraju represji, które doprowadziły do ​​uwięzienia setek Rosjan. Jak podają rosyjskie agencje informacyjne, mieszkaniec Wołgogradu, byłego Stalingradu na południu kraju, został skazany na 12 lat więzienia za „zdradę kraju”.

READ  Liz Truss kończy studia King Charles III z Cop27