Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Armia twierdzi, że zestrzeliła rosyjskie rakiety nad Kijowem

Administracja wojskowa stolicy ogłosiła, że ​​w nocy od wtorku do środy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła nad Kijowem kilka rosyjskich dronów i rakiet.
Według Policji Krajowej Rosja wystrzeliła w całym kraju 24 drony i sześć rakiet, a ich szczątki wywołały pożar w okolicach stolicy, raniąc człowieka.
Śledź bezpośrednio najnowsze informacje.

Śledź pełny zasięg

Ponad dwa lata wojny na Ukrainie

Organizacja Narodów Zjednoczonych jest zaniepokojona „rosnącą niepewnością” co do pomocy międzynarodowej

W środę 12 czerwca administrator UNDP Achim Steiner wyraził zaniepokojenie sytuacją. „Rosnące wątpliwości” W Europie w sprawie pomocy krajom znajdującym się w trudnej sytuacji, w szczególności Ukrainie, w kontekście wzrostu znaczenia ugrupowań skrajnie prawicowych i otwarcie prorosyjskich w Unii Europejskiej.

„Dzisiaj bardzo łatwo jest spojrzeć na przyszłość własnych potrzeb i zrozumieć bezpieczeństwo własnego kraju w kategoriach tego, jak możemy zamknąć granice, jak możemy trzymać innych na dystans i jak możemy skupić się na sobie” – powiedział. . Szef Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju powiedział w rozmowie z Agence France-Presse na marginesie Międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy, która odbyła się we wtorek i środę w Berlinie. Powiedział, że Europa i Stany Zjednoczone coraz częściej spotykają się z nieporozumieniami dotyczącymi przydatności pomocy międzynarodowej.

Podatek, który zapobiegnie niedoborom siły roboczej?

Ukraińscy parlamentarzyści ogłosili projekt ustawy zezwalającej firmom na płacenie miesięcznego podatku w wysokości 20 000 hrywien (około 450 euro), aby zapobiec poborowi ich pracowników do wojska, gdyż mobilizacja pogłębiła niedobory pracowników. Z opublikowanego w kwietniu badania wynika, że ​​od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w 2022 r. z kraju setki tysięcy młodych Ukraińców opuściło kraj, a prawie trzy czwarte przedsiębiorstw twierdzi, że boryka się z niedoborami kadrowymi.

„W tych trudnych czasach wyniki każdego przedsiębiorstwa zależą od przewidywalności, a pierwszym pytaniem, które dziś pojawia się w głowach większości producentów, jest to, czy będą w stanie zatrzymać swoich pracowników” – wyjaśnił na Facebooku poseł partii rządzącej Dmytro Natalukha. Firmy będą miały za zadanie określić, którzy z ich pracowników są „niezbędni”.

„natychmiastowe wypuszczenie”

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do „natychmiastowego uwolnienia” Rosjanki aresztowanej wczoraj przez Danię pod zarzutem szpiegostwa, podkreślając, że Kopenhaga nie przedstawiła „żadnych dowodów”. Rzeczniczka ambasady Maria Zakharova oświadczyła w oświadczeniu: „Ambasada Rosji w Danii zwróciła się do władz duńskich o natychmiastowe uwolnienie swojej obywatelki i jest gotowa zapewnić jej niezbędną pomoc konsularną” oraz potępiła przykład „prześladowań” i „bezprecedensowy”. ” ” ciśnienie.

W ostatnich miesiącach w Europie pojawiły się domniemane przypadki szpiegostwa dotyczące Moskwy, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie pod koniec marca pięciu Bułgarów zostało postawionych w stan oskarżenia pod zarzutem pracy dla Rosji. Nie przyznali się do winy.

READ  Francja potępia rosyjską „strategię terroru”.

Wzmocnienie roli NATO

Przebywający z wizytą w Budapeszcie Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że osiągnął porozumienie z Węgrami, które nie będzie utrudniać wysiłków NATO na rzecz zwiększenia pomocy dla Ukrainy.

„Premier (Viktor Orbán, przyp. red.) i ja zgodziliśmy się, że Węgry nie będą przeszkadzać innym sojusznikom w zaangażowaniu się w wsparcie finansowe dla Ukrainy, a NATO w odgrywaniu wiodącej roli w koordynacji” – powiedział Jens Stoltenberg na konferencji prasowej.

„Nierozerwalne” powiązania Korei Północnej z Rosją

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un pochwalił „stabilne” stosunki Pjongjangu z Moskwą przed spodziewaną wizytą jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina w Korei Północnej w związku z wojną na Ukrainie. Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap Władimir Putin może odwiedzić Koreę Północną „już w przyszłym tygodniu” dziewięć miesięcy po rzadkiej wizycie Kim Dzong Una w sąsiednim kraju w celu spotkania z prezydentem Rosji (patrz zdjęcie poniżej).

W oświadczeniu przekazanym przez oficjalną północnokoreańską agencję prasową dodał: „Nasz naród wyraża swoje pełne poparcie i solidarność ze świętą sprawą rosyjskiej armii i narodu, który zdecydowanie zmierza w stronę sprawiedliwości i prawdy”. Zachód oskarża Pjongjang o dostarczanie Rosji broni do wykorzystania w wojnie na Ukrainie w zamian za pomoc w rozwijaniu jej programu satelitarnego. Podczas wrześniowej wizyty Kim Dzong Una na rosyjskim Dalekim Wschodzie nie podpisano jednak oficjalnie żadnego porozumienia. Ze swojej strony Pjongjang określił te oskarżenia jako „śmieszne”.

Władimir Putin i Kim Dzong Un podają sobie dłonie 13 września 2023 r. – VLADIMIR SMIRNOV / POOL / AFP

Odcięcie gazu w Rosji

Niemiecki koncern energetyczny „Uniper” ogłosił, że ma prawo dochodzić „ponad 13 miliardów euro” w ramach odszkodowania za przerwanie w dostawach gazu przez swojego rosyjskiego partnera „Gazprom” od połowy 2022 roku, po pozytywnej decyzji sądu arbitrażowego . „Ta decyzja zapewnia firmie Uniper jasność prawną” – skomentował w komunikacie prasowym Michael Lewis, dyrektor generalny Uniper, chociaż „nie można jeszcze oszacować, czy spodziewane są znaczące kwoty (odszkodowań)”. Całkowite wstrzymanie dostaw w kontekście wojny na Ukrainie doprowadziło grupę bardzo blisko bankructwa.

Nowe rakiety Patriot

Amerykańskie media, powołując się na anonimowych urzędników cywilnych i wojskowych, podały, że w nadchodzących dniach Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system obrony powietrznej Patriot. „Wielką strategiczną przewagą Rosji nad Ukrainą jest jej przewaga powietrzna” – powiedział Wołodymyr Zełenski we wtorek na konferencji w Berlinie poświęconej odbudowie Ukrainy. „To terror rakietowy i bombowy pomaga siłom rosyjskim posuwać się naprzód na ziemi”.

READ  Transmisja na żywo – Wojna na Ukrainie: Kijów twierdzi, że uderzył w rosyjski system obrony przeciwlotniczej na Krymie

Amerykański dziennik New York Timesa Twierdzi, że nowy system Patriot przeznaczony dla Ukrainy znajduje się obecnie w Polsce, gdzie chroni amerykańską jednostkę powracającą do Stanów Zjednoczonych. Będzie to co najmniej drugi system Patriot, który Waszyngton wysłał na Ukrainę.

Na Ukrainie zestrzelono 29 celów powietrznych

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że w nocy z wtorku na środę zestrzelono 24 drony Shahed i pięć z sześciu rakiet wystrzelonych przez armię rosyjską. kabel. Mówi: „Okupanci przeprowadzili na Ukrainę rakietę i nalot przy użyciu rakiet powietrznych i naziemnych oraz dronów szturmowych. Obrona przeciwlotnicza działała w obwodach kijowskim, dniepropietrowskim, zaporożskim, połtawskim, charkowskim i winnickim”.

Co wiemy o szczycie pokojowym na Ukrainie

Ukraiński Szczyt Pokojowy ma zgromadzić ponad sto krajów i organizacji ze Szwajcarii, z jedną główną nieobecnością: Rosją. Oto, co wiemy o wydarzeniu, które rozpocznie się w sobotę.

międzynarodowy

Aktualizacja sytuacji

Oto najważniejsze informacje z ostatnich 24 godzin:

  • Joe Biden uda się na szczyt G7 do Włoch uzbrojony w nowe oświadczenia korzystne dla Ukrainy. John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, wyraźnie obiecał wydanie „ogłoszeń”, których celem będzie „odblokowanie wartości zamrożonych rosyjskich aktywów suwerennych”. Stany Zjednoczone chcą udzielić Ukrainie aż do 50 miliardów dolarów pożyczek zabezpieczonych odsetkami od zamrożonych przez Unię Europejską i kraje G7 aktywów rosyjskiego banku centralnego o wartości 300 miliardów euro.
  • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udaje się dziś do Budapesztu, aby spróbować znaleźć wspólną płaszczyznę z premierem Węgier Viktorem Orbanem.Sprzeciwia się wysiłkom NATO na rzecz zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Przed szczytem zaplanowanym na lipiec przyszłego roku w Waszyngtonie urzędnik przygotowuje plan zwiększenia roli NATO w koordynowaniu dostaw broni do Kijowa i szkoleniu sił ukraińskich. Węgry jednak odmawiają, oskarżając NATO o wciągnięcie swoich członków „w globalną pożogę”.
  • W sobotę i niedzielę Szwajcaria będzie gospodarzem szczytu w sprawie pokoju na Ukrainie, bez Rosji i Chin. cel? „Inspirowanie przyszłego procesu pokojowego” – twierdzi Kijów. Konferencja Wysokiego Szczebla w sprawie Pokoju na Ukrainie, która odbędzie się w kompleksie hotelowym Bürgenstock, zgromadzi przedstawicieli ponad 90 krajów i organizacji.
  • Kilka dni przed tą konferencją Kijów rozważał wczoraj udział Moskwy w kolejnym szczycieMa to na celu uzyskanie zatwierdzonego przez społeczność międzynarodową planu działania prowadzącego do zakończenia konfliktu. Andrij Ermak, szef ukraińskiej administracji prezydenckiej, potwierdził europejskim mediom: „Przy drugim szczycie będziemy współpracować ze wszystkimi kolegami i wszystkimi krajami, które chcą w nim uczestniczyć”. Moskwa oświadczyła, że ​​nie chce uczestniczyć w szczycie, który odbędzie się w najbliższy weekend, i dlatego nie została zaproszona przez Szwajcarię.
  • Oszukani Sri Lanki walczą na Ukrainie i nigdy nie wracają. Sri Lanka zachęcała do poszukiwania pracy za granicą po wybuchu kryzysu gospodarczego w 2022 r., dziś jednak ma trudności ze znalezieniem własnych obywateli, którzy – czasem będąc ofiarami złamanych obietnic – walczą na Ukrainie po jednej lub drugiej stronie frontu. Od miesięcy bez żadnych wiadomości zrozpaczone rodziny wzywają władze do pomocy.
READ  W okupowanym regionie Chersoniu na południu kraju trwają ciężkie walki

Powitanie

Witamy w transmisji na żywo poświęconej monitorowaniu wojny na Ukrainie. Znajdziesz tam najświeższe informacje na środę, 12 czerwca.

Wkrótce spotkanie Moskwy i Kijowa? Na kilka dni przed odbyciem się konferencji pokojowej na Ukrainie bez Rosji Kijów we wtorek 11 czerwca omawiał udział Moskwy w kolejnym szczycie, w celu uzyskania zatwierdzonego przez społeczność międzynarodową planu działania dotyczącego zakończenia konfliktu.

Dodał: „Planujemy wspólnie przygotować wspólny plan, który uzyska poparcie wszystkich odpowiedzialnych krajów i rozważamy możliwość zaproszenia przedstawiciela Rosji podczas drugiego szczytu, aby wspólnie przedstawił ten wspólny plan”. Europejskim mediom powiedział Andrij Jermak, szef ukraińskiej administracji prezydenckiej. Dodał: „Podczas drugiego szczytu będziemy współpracować ze wszystkimi kolegami i wszystkimi krajami, które chcą w nim uczestniczyć”. Andrey Ermak potwierdzony za pośrednictwem łącza wideo z Berlina.

Moskwa oświadczyła, że ​​nie chce uczestniczyć w weekendowym szczycie i dlatego nie została zaproszona przez gospodarza, Szwajcarię, natomiast Ukraina chce przedstawić konkretne rezultaty na drugim szczycie. To bliski przyjaciel ukraińskiego prezydenta „Złe doświadczenie” Rodzaje istniejących wcześniej szczepień są szeroko rozpowszechnione w Moskwie, po całkowitej inwazji Ukrainy na Rosję w lutym 2022 r., w kraju, w którym znajdzie się odpowiednie miejsce, zostaną one zainstalowane na dużej wielkoformatowej płycie na wsi Prawidłowy. Punkt widzenia, który popierasz „100 krajów lub więcej” Ze wszystkich kontynentów, nie tylko ze stanowiska Ukrainy, „Byłby to realny plan, któremu bardzo trudno byłoby podważyć”. doceniać.

  • Przeczytaj także

    Wojna na Ukrainie: Rosyjska ofensywa wokół Charkowa „zatrzymała się” – potwierdził Biały Dom

W sobotę i niedzielę kilkudziesięciu przywódców z całego świata spotyka się w Szwajcarii z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na szczycie, który ma być „pierwszym krokiem” w kierunku znalezienia drogi do pokoju na Ukrainie, ale bez Moskwy i Pekinu.


Redakcja TF1info