Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Kryzys w Senegalu: Wybory prezydenckie przełożone na 15 grudnia 2024 r

Wczoraj

Konferencja prezydencka została przełożona na 15 grudnia

Parlament Senegalu w dużym zamieszaniu przyjmuje projekt ustawy mającej na celu przesunięcie wyborów prezydenckich, które pierwotnie miały odbyć się z 25 lutego na 15 grudnia 2024 r. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego poinformował, że ustawa została uchwalona po utrudnianiu przez kilku przedstawicieli opozycji wybory. Mieszkańcy zostali ewakuowani przez żandarmerię.

Internet

W szczególnie napiętej sytuacji w poniedziałek odcięto dostęp do Internetu w kraju. Stało się to popularnym sposobem powstrzymywania mobilizacji, co rząd Senegalu zastosował już w czerwcu 2023 r., w kontekście kryzysu politycznego.

Wiele senegalskich i międzynarodowych organizacji praw człowieka potępiło ograniczenia w Internecie, a także zawieszenie licencji prywatnej stacji telewizyjnej Walf TV. Wezwali władze, aby wystrzegały się nadmiernego użycia siły, arbitralnych aresztowań i ataków na wolności. „Senegal od dawna jest uważany za model demokracji w regionie” – napisała Human Rights Watch. „Ta rzeczywistość jest obecnie zagrożona”.

Główne strony kryzysu

Senegal pogrążył się w kryzysie politycznym od czasu ogłoszenia w sobotę 3 lutego przełożenia wyborów. Czy ustępujący prezydent Macky Sall utrudniał przebieg wyborów na swoją korzyść i czy odrzucony rywal Karim Wade powróci do gry dzięki nieoczekiwanemu przełożeniu? A co z zawodnikiem Ousmane Sonko, który nie ma kwalifikacji, ale może wygrać?

międzynarodowy

Macky Sall, Karim Wade, Ousmane Sonko: bohaterowie senegalskiego kryzysu politycznego

certyfikat

Awaria Internetu mobilnego, napięcia w obszarze parlamentarnym w związku z rozważaniem przez parlamentarzystów przełożenia wyborów… Z Dakaru dziennikarka Celia Cordavid zeznaje na rzecz LCI.

Kryzys w Senegalu: Jaka jest sytuacja w poniedziałek, 5 lutego?źródło : Informacje o TF1

Kluczowa dyskusja

Senegalscy parlamentarzyści rozpoczęli prace nad krytycznym tekstem, który pozwoliłby na przełożenie wyborów prezydenckich, co wywołało nowe starcia przed Zgromadzeniem Narodowym, które pod wpływem policji zamieniło się w twierdzę – podaje Agence France-Presse.

READ  Brazylia: Zwolennicy Bolsonaro wtargnęli do Kongresu, Pałacu Prezydenckiego i Sądu Najwyższego

Żandarmi wystrzelili kanistry z gazem łzawiącym, aby rozproszyć małe grupy, które próbowały zgromadzić się przed zgromadzeniem na zaproszenie opozycji, po czym wycofały się dalej i skandowały „Dyktator Macky Sall”. Region Plateau, będący siedzibą procesu podejmowania decyzji politycznych, przedstawił niezwykle rzadki spektakl niewielkiej liczby demonstrantów bawiących się w kotka i myszkę z siłami bezpieczeństwa wśród mieszkańców Dakaru, prowadzących swoje działania wokół zgromadzenia znajdującego się pod ochroną kilkudziesięciu żandarmów i funkcjonariusze policji wspierani przez ciężkie pojazdy.

Johna Wesselsa/AFP

W co gra Macky Sale?

W Grupie LCI specjalistka Kaolin Rossi ocenia obecny kryzys polityczny. W szczególności zwraca uwagę, że przełożenie wyborów mogłoby być dobrą wiadomością dla części kandydatów.

Kryzys w Senegalu: analiza badaczki Caroline Rossiźródło : Informacje o TF1

Napięcia

Zdjęcia wydarzeń z ostatnich 48 godzin w Dakarze. ⬇️

Senegal: Odkładanie wyborów i zagrożenie dla demokracji?źródło : Informacje o TF1

Aktualizacja sytuacji

Odkładanie wyborów, demonstracji, represji i starć. Wątek wydarzeń od czasu ogłoszenia Macky'ego Salla.

międzynarodowy

W skrócie – kryzys polityczny w Senegalu: wątek wydarzeń

Dyskusję rozpoczynają parlamentarzyści

Jak poinformował dziennikarz Agence France-Presse, w poniedziałek przedstawiciele Senegalu rozpoczęli dyskusję nad tekstem dotyczącym przełożenia wyborów prezydenckich o kilka miesięcy w obliczu poważnego kryzysu politycznego.

Parlamentarzyści rozpoczęli studiowanie przyjętego dzień wcześniej w Komitecie Przygotowawczym raportu proponującego przesunięcie wyborów prezydenckich o sześć miesięcy lub nawet rok na luty 2025 r., pierwotnie zaplanowanych na 25 lutego, w zależności od treści tego tekstu rozesłanej podczas sesji . Klasa.

Starcia przed radą

Senegalska żandarmeria użyła gazu łzawiącego, aby rozbić wiec przed Zgromadzeniem Narodowym w Dakarze, gdzie opozycja wezwała do demonstracji przed rozpoczęciem rozmów w sprawie przełożenia wyborów prezydenckich.

Siły bezpieczeństwa rzuciły dwa kanistry z gazem łzawiącym, aby rozproszyć grupę kilkudziesięciu osób, które odmówiły wykonania ich rozkazów i wycofały się dalej, skandując „Dyktator Macky Sall” na cześć prezydenta Senegalu.

READ  Fala upałów w Hiszpanii osiągnęła rekordowy poziom 47,4 stopnia

Mobilny dostęp do Internetu odcięty w Dakarze

Dostęp do mobilnej transmisji danych w Internecie został dziś rano odcięty w Dakarze w związku z kryzysem politycznym wywołanym ogłoszonym przełożeniem wyborów prezydenckich na 25 lutego. Według AFP wielu użytkowników w Dakarze skarżyło się również na brak dostępu do mobilnej transmisji danych w swoich telefonach komórkowych. W poniedziałek w Zgromadzeniu Narodowym ma rozpocząć się dyskusja nad projektem ustawy konstytucyjnej przenoszącej wybory prezydenckie o sześć miesięcy.

Projekt ustawy był omawiany w poniedziałek

Dziś, w poniedziałek, w wybuchowej atmosferze przedstawiciele Senegalu studiują kontrowersyjny projekt ustawy o przełożeniu wyborów prezydenckich, który ogłosił prezydent Macky Sall dzień po starciach przeciwników z policją w Dakarze.