Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na zdjęciach, na zdjęciach.  Kosmos: Porównaliśmy obrazy z Teleskopu Hubble’a i obrazy Jamesa Webba… i nie ma żadnego obrazu!

Na zdjęciach, na zdjęciach. Kosmos: Porównaliśmy obrazy z Teleskopu Hubble’a i obrazy Jamesa Webba… i nie ma żadnego obrazu!

podstawowy
Od prawie miesiąca Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarcza nam fantastycznych obrazów wszechświata. Po 40 latach ciężkiej pracy astronomowie na całym świecie zbudowali teleskop potężniejszy niż kiedykolwiek. Poznaj porównanie zdjęć Jamesa Webba z jego poprzednikiem, teleskopem Hubble’a.

Eksploatacja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba przez agencje kosmiczne USA, Europy i Kanady pozwala nam na eksplorację kosmosu w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Daje więc możliwość zobaczenia więcej, ale także dokładniej. Od blisko miesiąca dostarcza nam jeszcze bardziej imponujące obrazy wszechświata, które wyróżniają się od migawek wykonanych przez poprzednika, Teleskop Hubble’adziała od 1990 roku. Porównaliśmy cztery ujęcia tego samego ciała niebieskiego wykonane przez teleskopy: wyraźnie widać różnicę (kliknij na zdjęcia, aby lepiej to docenić)!

galaktyka koła wózka

Obraz galaktyki Kart uchwycony przez Jamesa Webba został przesłany przez NASA 2 sierpnia i jest dokładniejszy niż obraz jego poprzednika. Galaktyka pojawia się 500 milionów lat świetlnych od Ziemi. Wynik ujęcia pozwala zobaczyć więcej szczegółów i obserwować obszary gęste od gazu i pyłu. Dzięki Jamesowi Webbowi możemy również zaobserwować pojawienie się bardziej odległych galaktyk, które nie pojawiły się na zdjęciach z Hubble’a.

Migawka koła transportowego wykonana przez teleskop Hubble’a
NASA

Migawka galaktyki koła buggy autorstwa Jamesa Webba

Migawka galaktyki koła buggy autorstwa Jamesa Webba
ESA / Webb – Instytut Naukowy Teleskopu Kosmicznego

Mgławica Carina

„Kosmiczne Klify” przypominają nam góry. Jest to jeden koniec Mgławicy Carina, która leży na skraju tej gigantycznej jamy gazowej, znanej również jako NGC 3324. Znajduje się około 7600 lat świetlnych od nas. Możesz zobaczyć obszary pyłu i gazu, w których tworzą się nowe gwiazdy. Po raz kolejny strzał Jamesa Webba staje się coraz dokładniejszy.

Zdjęcie z Hubble'a przedstawiające mgławicę Carinae

Zdjęcie z Hubble’a przedstawiające mgławicę Carinae
NASA

Zdjęcie Mgławicy Carina autorstwa Jamesa Webba

Zdjęcie Mgławicy Carina autorstwa Jamesa Webba
ESA

Mgławica Pierścień Południowy

Nazywany „Mgławicą Pierścień Australii” lub „Mgławicą Ośmiu Fragmentów”, ten rozszerzający się obłok gazu znajduje się około 2000 lat świetlnych od naszej planety. Według NASA jest to najbliższa Ziemi mgławica planetarna.

To jest zdjęcie przedstawiające śmierć gwiazdy. James Webb, dzięki swojej technologii podczerwieni, wychwytuje gazy wyrzucane przez gwiazdę, które były niewidoczne dla Hubble’a.

Mgławica planetarna w pierścieniu południowym sfotografowana przez teleskop Hubble'a

Mgławica planetarna w pierścieniu południowym sfotografowana przez teleskop Hubble’a
NASA

Obraz Mgławicy Planetarnej Pierścienia Południowego autorstwa Jamesa Webba

Obraz Mgławicy Planetarnej Pierścienia Południowego autorstwa Jamesa Webba
ESA

Kwintet Stefana

Znajdujący się w konstelacji Pegaza Kwintet Stephana to grupa pięciu galaktyk. Obraz wykonany przez Jamesa Webba jest bardzo dokładny, składa się ze 150 milionów pikseli i zbudowany jest z prawie 1000 oddzielnych plików obrazów, jak wyjaśnia strona internetowa teleskopu. Przede wszystkim ten obraz ukazuje nam z większą dokładnością ilość galaktyki za pentagramem.

Pentagon Stefana został reaktywowany przez Hubble'a w 2009 roku

Pentagon Stefana został reaktywowany przez Hubble’a w 2009 roku
NASA

Zdjęcie Jamesa Webba przedstawiające pentagram Stephena jest dokładniejsze

Zdjęcie Jamesa Webba przedstawiające pentagram Stephena jest dokładniejsze
ESA

READ  Powiększ „bezprecedensowy” szczegół Słońca na tym obrazie uzyskanym przez Solar Orbiter