Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Ukrainie pierwszy doradca prezydenta przeżywa zamach

Sergio Scheffer, pierwszy doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, przeżył spontaniczny zamach w środę 22 września. Atak związany, zdaniem władz, z walką z interesami potężnej oligarchii.

Około 10 rano (czasu lokalnego, 9 rano w Paryżu) w środę nieznani sprawcy otworzyli ogień do samochodu pana Scheffera, niedaleko wsi Lesniki, w obwodzie kijowskim, stolicy Ukrainy. W całości, 18 kul wystrzelonych w samochód z broni automatycznej.Szef kijowskiej prokuratury regionalnej Ołeksicz Chomenko cytowany przez Interfax-Ukraina. Podczas gdy Schaeffer uciekł bez szwanku, jego kierowca został ranny i przewieziony do szpitala, ale jego życie nie jest zagrożone.

Pan Scheffer, który pojawił się na konferencji prasowej Home Office, potępił próbę zrobienia tego“zastraszenie” Prezydent. “Wołodymyr Zełenski jest osobą o silnej woli, która nie odczuwa strachu. Wybrał właściwą drogę i pójdzie nią. “, on dodał. W odpowiedzi na atak na Nowy Jork, gdzie odwiedza, pan Zełenski obiecał “silna odpowiedź” I kontynuować swoją walkę Przeciw przestępczości i wpływowym grupom finansowym, sposób na zasugerowanie jego obietnicy walki z wpływami oligarchii.

Trzy główne hipotezy. Są one badane, powiedział szef policji Igor Klimenko, powołując się na następstwa związanego z tym ataku „Oficjalne obowiązki” Od pana Schaeffera to próba „Wywrzeć presję na liderów” ukraiński i że „próba destabilizacji” z Ukrainy. W tym drugim przypadku a „Subskrypcja zagranicznych usług specjalnych” Atak to możliwość, mówi – niewątpliwe odniesienie do Rosji, geopolitycznego przeciwnika Ukrainy.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Na Ukrainie niezdecydowana walka z oligarchią

„Oligo cienia”

Doradca prezydenta Michalo Podolak powiedział ukraińskiej agencji informacyjnej Interfax „wyraźnie powiązany” próba zabójstwa „Agresywna agresywna kampania przeciwko polityce głowy państwa”. Przypomniał sobie wysiłki pana Zełenskiego, aby: „Zmniejsz wpływ oligarchów cienia” A ci, którzy celują „Zniszcz grupy polityczno-finansowe, które pracują dla naszych zagranicznych przeciwników”..

W tym roku Zełenski ogłosił kampanię mającą na celu walkę z niektórymi bogatymi i pozbawionymi skrupułów biznesmenami, oskarżonymi o wykorzystywanie gospodarki byłej republiki radzieckiej oraz wykupywanie głosów mediów i klasy politycznej.

READ  W Afganistanie talibowie są u bram władzy

Przed objęciem w 2019 r. prezydentury jednego z najbiedniejszych krajów Europy Zełenski był znanym aktorem, który grał ukraińskiego prezydenta w serialu telewizyjnym, a Scheffer był jego bliskim asystentem w jego firmie produkcyjnej. Został wybrany obiecującym zmianą i bezlitosną walką z korupcją, która nęka Ukrainę. Jak dotąd jego wyniki były ograniczone.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także „Młodą Ukrainę podkopują stare demony, a te demony mają nazwę: oligarchia”.

Kilka prób zamachu, udanych lub nie, w ostatnich latach było skierowanych na polityków i dziennikarzy na Ukrainie, kraju, który od 2014 roku jest w stanie wojny z prorosyjskimi separatystami i popadł w poważny kryzys z Moskwą. Ten konflikt na Wschodzie ułatwia dostęp do broni palnej. Wśród głośnych ataków można wymienić zabójstwo byłego rosyjskiego deputowanego Denisa Woronenkowa, zastrzelonego na ulicy w biały dzień w 2017 roku, oraz zabójstwo wybitnego dziennikarza śledczego Pavla Sheremeta rok wcześniej w eksplozji samochodu w Kijowie.

Świat z AFP