Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Słońcu obserwuje się tornado czternaście razy większe niż ziemskie

Na Słońcu obserwuje się tornado czternaście razy większe niż ziemskie

Słońce jest ogromną kulą plazmy i najbardziej niestabilne zjawiska zachodzą w jego atmosferze. Ciekawe wytłumaczenie geometrii Co’Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA niedawno obserwowała huragan rozwijający się w pobliżu bieguna północnego Słońca. Płonąca, wirująca plazma osiągnęłaby rozmiar czternaście razy większy od średnicy Ziemi.

Tornada są napędzane wiatrem. Ale powstają pod wpływem magnetyzmu na Słońcu. Nasza gwiazda to ogromna kula płonącego gazu i plazmy złożona z gorących cząstek. Gdy porusza się po Słońcu, generuje pola magnetyczne, które skręcają się, tworząc spirale. Następnie duże chmury plazmy w końcu wybuchają i rozprzestrzeniają się w otaczającej przestrzeni.

Tornado podobno trwało trzy tygodnie, zanim wymarło. Według specjalistycznej strony SpaceWeatherObrót wątku podobno zaczął nabierać rozpędu 14 marca, zanim eksplodował cztery dni później „magnetyczna chmura gazu”. Kiedy umarł, tornado wypuściło plazmę w kosmos. Na szczęście ziemia nie została uszkodzona.

Imponujące, ale pozornie nieszkodliwe

Wielu astronomów amatorów mogło być świadkami tego zjawiska, kierując swoje teleskopy na północny biegun Słońca. „Tornado rzuciło na słońce kawałki świecącej materii” napisał na Twitterze astrofotograf Andrew McCarthy.

Howe podzielił się swoim ostatnim doświadczeniem: „Huragan rósł i wirował przez trzy dni. Obserwuję słońce od lat, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego”.

Aktywność Słońca w ostatnim czasie nasiliła się. SpaceWeather wskazuje, że sześć plamy słoneczne. Jeden z nich – największy – mógłby w najbliższych dniach wytworzyć rozbłyski słoneczne i wyrzucić plazmę, co mogłoby wpłynąć na pogodę kosmiczną.

Gdy Słońce zbliża się do punktu kulminacyjnego swojego jedenastoletniego cyklu, wydarzenia te będą od czasu do czasu kontynuowane. W większości są one całkowicie nieszkodliwe dla naszej planety.

READ  Wytrwałość spada na cząsteczki organiczne w kraterze Jezero