Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na rynkach światowych ciągły przepływ zbóż i olejów

Na rynkach światowych ciągły przepływ zbóż i olejów

PARYŻ (awp/afp) – Uspokojony odnowieniem szlaku morskiego Ukrainy i obietnicą dobrych zbiorów na półkuli północnej, rynek zboża pozostał w środę w trendzie spadkowym, podczas gdy ceny ropy przyczyniły się do jego spadku.

Przy cenie 221 euro za tonę z dostawą we wrześniu cena pszenicy miękkiej w poniedziałek osiągnęła najniższy poziom od dwóch lat w tym terminie na rynku europejskim, ciągnąc za sobą kukurydzę.

Po odnowieniu umowy zbożowej z Morza Czarnego na dwa miesiące (do połowy lipca), co umożliwiło bezpieczny transport zboża z Ukrainy, handel kukurydzą w USA był najniższy od lipca ubiegłego roku.

Ten spadek cen żółtego ziarna „można również wytłumaczyć poprawą perspektyw podaży”, z przyszłymi zbiorami w USA lepszymi niż w latach 2022-23, kiedy susza ciążyła nad Europą i Stanami Zjednoczonymi, oraz nowymi zbiorami, które mają być wyjątkowy w Brazylii, zauważa starszy analityk rynku towarowego Commerzbanku, Thu Lan Nguyen.

Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych dobre warunki pogodowe na pasie kukurydzy przyspieszyły prace siewne, niższy popyt w Chinach obniżył ceny kukurydzy, mówi Jack Scoville z Price Future Group.

Według Gauthiera Le Molgata, analityka firmy Agritel, w Europie, z wyjątkiem Hiszpanii i Portugalii, gdzie susza niszczy wszystkie uprawy, „perspektywy produkcji zbóż są zadowalające”, a plony pszenicy miękkiej mają być wyższe niż w ubiegłym roku ( Argus Media Francja).

„Rynek stracił 200 euro od swoich szczytów w maju 2022 r. Nie jesteśmy już w stresującej sytuacji z maja ubiegłego roku – kiedy nie istniał jeszcze morski korytarz zbożowy. Skoncentruj się na starych kryteriach: pogodzie, warunkach wzrostu i dostępności dla eksport – podkreślił.

„brak Chin”

Zauważa, że ​​na rynku, który zwykle jest spokojny o tej porze roku, przed żniwami, niższe ceny mogą doprowadzić do powrotu do zakupów przez kraje importujące, czego „nie widzimy obecnie na rynkach”.

READ  Główny turecki Isbank przestał korzystać z rosyjskiego systemu płatności Mir.

Z drugiej strony import pszenicy przez amerykański młyn polskiego i niemieckiego pochodzenia – „bardzo rzadki scenariusz, który widzimy tylko raz na dekadę” według Michaela Zozolo z Global Commodity Analytics and Consulting – wzbudził wiele pytań w Stany Zjednoczone, w szczególności o interesie posiadania dużych zapasów, jeśli importujemy równolegle.

Dla francuskiego brokera sprzedaż jest wyjaśniona, ponieważ obecnie transport europejskiej pszenicy na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest tańszy niż wysyłanie jej z Kansas ze względu na koszty logistyki w głębi USA.

Na rynku nasion oleistych trwa spadek światowych cen, a ogromny znak zapytania: dokąd zmierzają Chiny?

Po szczytach w kwietniu i maju 2022 r., kiedy ceny oleju rzepakowego, słonecznikowego i sojowego wzrosły do ​​ponad 2000 USD za tonę, spadek był prawie ciągły. Olej słonecznikowy spadł do 890 USD, a olej rzepakowy do 830 USD.

Kilka czynników wyjaśnia ten spadek: „Nie było żadnego wypadku klimatycznego, takiego jak kopuła upałów, która zniszczyła kanadyjskie uprawy rzepaku w 2021 r., a pogoda sprzyja rzepakowi i słonecznikowi na półkuli północnej”, a w przypadku soi „bardzo dobre zbiory w Brazylii” ” zrekompensuje Antoine de Gasquet, prezes firmy maklerskiej naftowej Baillon-Intercor, mówi, że straty w Argentynie są związane z suszą.

„Nieco bardziej martwimy się olejem palmowym ze względu na bardzo wysokie prawdopodobieństwo powrotu El Niño, zjawiska meteorologicznego, które przyniesie suchą pogodę w Azji Południowo-Wschodniej”, ale szczyt zbiorów u dwóch największych światowych producentów (Indonezja i Malezji) jest jeszcze daleko „między sierpniem a sierpniem.” i listopadem.

Podsumowuje: „Podaż jest ważna, nie ma popytu”, głównie ze względu na „nieobecność Chin” w obliczu niskiego wzrostu gospodarczego kraju, który niedawno unieważnił kilka przetargów na amerykańską soję.

dpa / al