Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na rynkach światowych ciągły przepływ zbóż i olejów

PARYŻ (awp/afp) – Uspokojony odnowieniem szlaku morskiego Ukrainy i obietnicą dobrych zbiorów na półkuli północnej, rynek zboża pozostał w środę w trendzie spadkowym, podczas gdy ceny ropy przyczyniły się do jego spadku.

Przy cenie 221 euro za tonę z dostawą we wrześniu cena pszenicy miękkiej w poniedziałek osiągnęła najniższy poziom od dwóch lat w tym terminie na rynku europejskim, ciągnąc za sobą kukurydzę.

Po odnowieniu umowy zbożowej z Morza Czarnego na dwa miesiące (do połowy lipca), co umożliwiło bezpieczny transport zboża z Ukrainy, handel kukurydzą w USA był najniższy od lipca ubiegłego roku.

Ten spadek cen żółtego ziarna „można również wytłumaczyć poprawą perspektyw podaży”, z przyszłymi zbiorami w USA lepszymi niż w latach 2022-23, kiedy susza ciążyła nad Europą i Stanami Zjednoczonymi, oraz nowymi zbiorami, które mają być wyjątkowy w Brazylii, zauważa starszy analityk rynku towarowego Commerzbanku, Thu Lan Nguyen.

Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych dobre warunki pogodowe na pasie kukurydzy przyspieszyły prace siewne, niższy popyt w Chinach obniżył ceny kukurydzy, mówi Jack Scoville z Price Future Group.

Według Gauthiera Le Molgata, analityka firmy Agritel, w Europie, z wyjątkiem Hiszpanii i Portugalii, gdzie susza niszczy wszystkie uprawy, „perspektywy produkcji zbóż są zadowalające”, a plony pszenicy miękkiej mają być wyższe niż w ubiegłym roku ( Argus Media Francja).

„Rynek stracił 200 euro od swoich szczytów w maju 2022 r. Nie jesteśmy już w stresującej sytuacji z maja ubiegłego roku – kiedy nie istniał jeszcze morski korytarz zbożowy. Skoncentruj się na starych kryteriach: pogodzie, warunkach wzrostu i dostępności dla eksport – podkreślił.

„brak Chin”

Zauważa, że ​​na rynku, który zwykle jest spokojny o tej porze roku, przed żniwami, niższe ceny mogą doprowadzić do powrotu do zakupów przez kraje importujące, czego „nie widzimy obecnie na rynkach”.

READ  10 procent światowych funduszy na ochronę przyrody? Konferencja IUCN dobiegła końca

Z drugiej strony import pszenicy przez amerykański młyn polskiego i niemieckiego pochodzenia – „bardzo rzadki scenariusz, który widzimy tylko raz na dekadę” według Michaela Zozolo z Global Commodity Analytics and Consulting – wzbudził wiele pytań w Stany Zjednoczone, w szczególności o interesie posiadania dużych zapasów, jeśli importujemy równolegle.

Dla francuskiego brokera sprzedaż jest wyjaśniona, ponieważ obecnie transport europejskiej pszenicy na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest tańszy niż wysyłanie jej z Kansas ze względu na koszty logistyki w głębi USA.

Na rynku nasion oleistych trwa spadek światowych cen, a ogromny znak zapytania: dokąd zmierzają Chiny?

Po szczytach w kwietniu i maju 2022 r., kiedy ceny oleju rzepakowego, słonecznikowego i sojowego wzrosły do ​​ponad 2000 USD za tonę, spadek był prawie ciągły. Olej słonecznikowy spadł do 890 USD, a olej rzepakowy do 830 USD.

Kilka czynników wyjaśnia ten spadek: „Nie było żadnego wypadku klimatycznego, takiego jak kopuła upałów, która zniszczyła kanadyjskie uprawy rzepaku w 2021 r., a pogoda sprzyja rzepakowi i słonecznikowi na półkuli północnej”, a w przypadku soi „bardzo dobre zbiory w Brazylii” ” zrekompensuje Antoine de Gasquet, prezes firmy maklerskiej naftowej Baillon-Intercor, mówi, że straty w Argentynie są związane z suszą.

„Nieco bardziej martwimy się olejem palmowym ze względu na bardzo wysokie prawdopodobieństwo powrotu El Niño, zjawiska meteorologicznego, które przyniesie suchą pogodę w Azji Południowo-Wschodniej”, ale szczyt zbiorów u dwóch największych światowych producentów (Indonezja i Malezji) jest jeszcze daleko „między sierpniem a sierpniem.” i listopadem.

Podsumowuje: „Podaż jest ważna, nie ma popytu”, głównie ze względu na „nieobecność Chin” w obliczu niskiego wzrostu gospodarczego kraju, który niedawno unieważnił kilka przetargów na amerykańską soję.

dpa / al