Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Marsie statek kosmiczny NASA nie powiódł się podczas pierwszej próby zebrania skał

Opublikowano w sobotę 07 sierpnia 2021 o 05h19

NASA poinformowała w piątek, że zaawansowana sonda nie powiodła się podczas pierwszej próby zebrania kawałka skały z Marsa, pierwszej z około 30 próbek, które mają zostać zwrócone na Ziemię w celu analizy.

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała dziś zdjęcia, które wyraźnie pokazują mały pagórek obok cienia samochodu z dziurą pośrodku – pierwszego robota zbudowanego na Czerwonej Planecie.

Zbieranie próbek rozpoczęte! Thomas Zurbuchen, dyrektor ds. nauki w amerykańskiej Agencji Kosmicznej, napisał na Twitterze.

Jednak dane, które maszyna wysłała z powrotem na Ziemię, wskazują, że podczas pierwszej próby pobrania próbki skały nie pobrano żadnej próbki.

„To nie jest wynik, jakiego się spodziewaliśmy”, powiedział Zurbuchen w oświadczeniu. „Podczas bezprecedensowej eksploracji zawsze istnieje ryzyko”.

„Jestem przekonany, że mamy odpowiedni zespół do tego procesu i będziemy wytrwale szukać rozwiązania, które zapewni przyszły sukces” – dodał.

Pobranie próbki – mniej więcej wielkości kredy i zamkniętej w hermetycznej tubie – powinno zająć w sumie około jedenastu dni.

Cel: Poszukiwanie śladów życia starożytnego, takich jak ślady życia drobnoustrojów skamieniałych w skałach, a także lepsze zrozumienie geologii Marsa.

Wyprawa wystartowała z Florydy nieco ponad rok temu.

Jednostka, która jest wielkości dużego SUV-a, wylądowała 18 lutego w kraterze Jezero, który według naukowców był domem dla głębokiego jeziora 3,5 miliarda lat temu. Środowisko, które może stworzyć warunki niezbędne do życia pozaziemskiego.

NASA planuje misję zwrócenia próbek na Ziemię w latach 30. XX wieku, aby można je było przeanalizować za pomocą instrumentów bardziej złożonych niż te, które można dziś sprowadzić na Marsa.

READ  iPhone 12: obniżka cen, jakiej nigdy wcześniej nie widziało obecne pokolenie